Formaldehyd – nebezpečný spolubývajúci

Je neviditeľný, ale pritom všadeprítomný.

 

Stretávame sa s ním takpovediac na každom kroku, dokonca aj v zdanlivom bezpečí nášho domova.

 

Dýchame ho, vystavujeme mu našu pokožku a zrejme ani nevieme, nakoľko dokáže ohroziť naše zdravie a zdravie našich detí.

 

Formaldehyd – najrozšírenejšia znečisťujúca látka v našich domácnostiach.

 

Formaldehyd sa vylučuje z veľkého množstva vecí, ktoré nás denne obklopujú. Prítomný je v lepidlách, lakoch, nábytku, v lepených podlahových krytinách, tapetách aj maliarskych farbách. Nájdete ho aj v bežných kozmetických prostriedkoch, ako sú šampóny či deodoranty, ale aj v textíliách s nekrčivou úpravou či hračkách pre deti.

 

Odporúčame prečítať: Upratovanie nikdy nebolo jednoduchšie

 

Okrem toho sa uvoľňuje aj pri bežných ľudských činnostiach ako sú varenie, žehlenie, upratovanie a vykurovanie. Formaldehyd sa nachádza všade okolo nás a je prakticky nemožné sa mu vyhnúť. Predovšetkým v interiéri, v ktorom trávime približne 85% času.

Formaldehyd – nebezpečný spolubývajúci

Zdroj: Shutterstock®

Možný karcinogén

 

Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia - pri vdýchnutí, požití aj pri styku s pokožkou. Mám mnohé nežiaduce zdravotné účinky a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikuje ako možný karcinogén. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle zhoršuje priebeh alergií či astmy.

 

Odporúčame prečítať: Pohodlnejšie varenie v novej kuchyni

Formaldehyd v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa formaldehydu brániť?

 

Hoci sa formaldehydu nemožno vyhnúť úplne, existuje niekoľko odporúčaní, ako cenné zdravie chrániť a riziko zdravotných následkov minimalizovať. Uprednostnite masív pred drevotrieskou, pri nákupe sa informujte o emisnej triede a zložení výrobku, novozariadené priestory ihneď nevyužívajte a nezabúdajte pravidelne vetrať. Formaldehyd pomáhajú z ovzdušia odstrániť aj niektoré rastliny: azalka, brečtan popínavý, fikus, chryzantéma, gerbera či lopatkovec. Všetko sú to však neúplné, dočasné riešenia.

 

Odporúčame prečítať:  Štýlový dizajn a perfektné výsledky umývania

Formaldehyd v nábytku

Zdroj: Shutterstock®

Dlhodobé riešenie v boji proti formaldehydu

 

Najnovšou zbraňou v boji proti formaldehydu sú zdravé sadrokartónové dosky Activ Air, ktoré pohlcujú a neutralizujú škodlivé látky, čím zlepšujú kvalitu vnútorného ovzdušia. Účinnosť dosiek bola preukázaná aj nezávislými laboratóriami Eurofins, ktoré potvrdili, že odstraňujú až do 70% škodlivých látok v ovzduší, nestrácajú účinnosť ani po úprave povrchu maľovaním alebo tapetovaním bežnými materiálmi, nevylučujú spätne škodlivé látky a čistia ovzdušie v interiéri až 50 dlhých rokov.

 

Odporúčame prečítať: Zariaďovanie interiéru bez problémov

Formaldehyd – nebezpečný spolubývajúci

Zdroj: Shutterstock®

Ak aj vy chcete bývať zdravšie, informujte sa o zdravej sadrokartónovej doske v každých dobrých stavebninách. Viac na www.rigips.sk v sekcii „Nechcem dýchať formaldehyd“.

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Dorotka Fuchsová

Dorotka Fuchsová

25.08.2014 19:11

Veľmi zaujímavý a poučný článok.

Vaše meno:

Lenka

Lenka

25.08.2014 21:05

Ja som vsadila na tie rastlinky :-)

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

25.08.2014 21:05

ja zatiaľ bojujem kvietkami

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.09.2014 18:56

zaujímavý článok mám kvietočky v izbách

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.