Aká by to len bola jeseň bez gaštanov? Ich krásne sfarbenie medzi jesennými listami a typická vôňa, ktorá sa rozlieha po meste. Gaštany sú slasťou aj pre chuťové poháriky. No vedeli ste, že skrývajú aj množstvo vitamínov a pôsobia antioxidačne?
V období Antiky sa rozšírili do Európy, kde ich pestovali napríklad starí Gréci a Rimania. Neraz zachránili chudobných pred hladom, a okrem toho sa v dávnych dobách používali aj ako platidlo. A nielen to, dokážu ešte oveľa viac.
Masážne využitie gaštanov
Nosenie gaštanov vo vreckách má pomôcť ako prevencia pred nachladnutím a na posilnenie imunity. Gaštany totiž pohlcujú škodlivé elektrické výboje a pomáhajú zbaviť sa nervozity či zlej nálady. Gaštany vo vreckách majú aj praktické masážne využitie - rukami vo vreckách gaštany kotúľajte, mieste a posúvajte prstami. Tento cvik prospieva kĺbom prstov a zároveň podporuje prekrvenie rúk v chladnom počasí.
Pozri aj: Neuveriteľné! Toto je tá správna starostlivosť o uteráky a osušky.
Čo obsahujú gaštany?
- vitamíny –K, E, B, C (vitamín C obsahujú v rovnakej miere ako napríklad citróny)
- minerály – železo, zinok, vápnik, draslík, fosfor, horčík
- tanín – je to účinný antioxidant
- 10% bielkovín
- biotín
- karotén
- kyselinu pantoténovú
- 30 – 60% škrobu
Gaštany pomáhajú pri:
- kardiovaskulárnych chorobách
- chudokrvnosti
- zlepšujú kvalitu kože, vlasov a nechtov
- prospievajú krvnému obehu a srdcu, vhodné sú pri vysokom krvnom tlaku
- sú vhodné pri reume
- sú dobré na žalúdok a podporu trávenia
- pôsobia detoxikačne
- sú vhodné pri únave
- pri bolestiach hlavy
- podporujú imunitu
- predchádzajú strate pamäti
Vyskúšaj: Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?
Nízkokalorické gaštany
Gaštanom sa pripisujú priaznivé účinky pri málokrvnosti a chronickom kašli. Čerstvé gaštany sú nízkokalorické, obsahujú len 180 kalórií na 100 gramov, čo znamená, že sú menej kalorické, ako napríklad mandle, lieskové oriešky alebo ktorékoľvek iné sušené ovocie.
Gaštany neobsahujú cholesterol a ani glutén, tým pádom z nich zaručene nepriberiete. Plody sú veľmi výživné, obsahujú 30 až 60 percent škrobu, šesť až 10 percent bielkovín.
Zaujme ťa: Na čo nevesty zabúdajú? Toto sa z časopisu o svadbe nedozvieš!
TIP
1. Máte problémy s upchatými nosnými dutinami? Vložte surový gaštan do vody na dva až tri dni. Z mäkkej dužiny vytvarujte pevný valček a vložte do nosnej dierky. Opakujte s odstupom dvoch dní. Hlieny sa vám pustia z oboch nosných dierok bez toho, aby ste valček vyberali. Dôležité však je nevdychovať ich!
2. Využitie nájdu gaštany aj pri sušení mokrej obuvi. Na premočené topánky nakrájajte alebo podrvte nadrobno nasekané gaštany a vložte ich do topánok. Vaše topánky vyschnú rýchlejšie.
Pozri aj: Ako nahradiť soľ v domácnosti? Tieto korenia ju nahradia bravúrne!
Ako si pripraviť pečené gaštany?
Nazbierané gaštany umyte a nožom narežte po dĺžke alebo do kríža do hĺbky pár milimetrov. Na hodinku ich nechajte namočené vo vode a takto upravené gaštany dajte na plech. V rúre ich peč pri teplote 220°C . Upečené gaštany majú popraskanú kožu a sú o niečo tmavšie. Šúpte ich ešte zahorúca, pretože keď vychladnú, ich koža stuhne a šúpu sa oveľa horšie.
Odporúčame: Naozaj nám káva s mliekom škodí? Prečo zabudnúť na tento životabudič?