Guatemala je stále pomerne neznáma krajina, od ktorej však môžu turisti veľa očakávať. Najmä čo sa týka indiánskych tradícií a histórie pôvodných obyvateľov Ameriky.
Guatemalská republika sa nachádza v Strednej Amerike. Zo severnej a západnej strany hraničí už so známym Mexikom, na východe s Belize a Karibským morom, na juhu s Tichým oceánom a na juhovýchode s Hondurasom a Salvádorom. Názov tejto turisticky neobjavenej krajiny pochádza z indiánskeho slova Cuauhtemallan (krajina obklopená lesmi), čo ju aj naozaj vystihuje, nakoľko takmer polovicu štátu pokrývajú tropické lesy. V dnešnom a budúcom článku vám túto krajinu priblížime, nakoľko veríme, že stojí za to ju navštíviť.
Odporúčame: Najkrajšie svetové záhrady, ktoré sa oplatí aspoň raz za život vidieť
Guatemala - ako sa dohovorím?
Asi najväčším prekvapením je jazyk. Aj keď úradný jazyk je v tejto krajine španielčina, neovládajú ju všetci obyvatelia. Pre mnohých je iba druhým jazykom, lebo ich materčinou je niektorý z 23 mayských jazykov alebo z niekoľkých ďalších indiánskych jazykov nemayského pôvodu. Dnes sa na mieste však vyskytuje pomerne veľa sprievodcov, s ktorými sa dohovoríte bezproblémovo po anglicky.
Odporúčame aj: Potulky po Českej republike - Hrad Šternberk
Tikal - nádherné pamiatky Mayov
Tikal bol v dávnej histórii najväčším mayským mestom, ktoré bolo založené v 2. storočí p.n.l. a dodnes ponúka približne 4 000 chrámov, námestí, palácov, obytných domov či pyramíd, hoci väčšina z nich je ukrytá v zelenej džungli. Zrúcaniny Tikalu sa rozprestierajú na ploche vyše 16 km štvorcových, čím sa toto mesto zaradilo k najväčšiemu mayskému mestu. Dnes sa fotky z tohto miesta nachádzajú v každej brožúre o Guatemale, nakoľko ide o hlavné lákadlo pre turistov.
Tikal (je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO) leží v guatemalskej provincii Petén, celý obklopený zelenou džungľou. K hlavným stavbám, ktoré dennodenne navštívia stovky turistov patria stavby okolo Gran Plaza, zaujímavý je nepochybne aj 45 m vysoký Chrám veľkého jaguára či Chrám masiek, z ktorého vedie cez džungľu do tzv. Strateného sveta cesta, ktorá je dlhá 300 metrov. Najstaršou pyramídou areálu je 35 m vysoká pyramída Gran Pirámidea. Fantastické na tom je aj to, že po pyramídach môžete liezť (po strmých rebríkoch) až na vrch, čím získate neskutočný zážitok.
Do pamäti sa vám z tohto miesta popri strmých pyramídach vryjú aj mieste opice, ktorých je tam skutočne mnoho. Mnoho turistov sa zhodlo, že ich vrieskanie je také intenzívne, že pripomínajú stovky alarmov. Tikal jednoducho treba zažiť!
Odporúčame aj: Najdostupnejšie Štrbské vyhliadky, ktoré sa oplatí navštíviť
Láva priamo pod nohami
Za spomienku určite stojí činná sopka Pacaya nachádzajúca sa v Guatemale asi 30 km južne od hlavného mesta. Sopka je stále aktívna a je to jedna z najaktívnejších sopiek Strednej Ameriky za posledných 500 rokov. Stále z nej vyteká horúca láva a bežne pri návšteve tejto krajiny môžete vidieť, ako sa nad kráterom vznáša oblak sopečného prachu. Zaujímavé na tom celom je, že aj napriek týmto skutočnostiam vedie na sopku klasický turistický chodník. Okolo sopky sa nachádza mnoho malých dediniek, v ktorých dodnes nepretržite žijú ľudia. Adrenalín? Určite!
Raz za niekoľko rokov sa však stáva, že sopečná činnosť tejto sopky sa zvýši, a tak sa obyvatelia týchto dediniek v tomto čase sťahujú preč. Sopečný popol sa v týchto časoch dostáva aj na ulice hlavného mesta, ktoré ako sme už spomínali, leží 30 km od sopky. V Guatemale jednoducho môžete zažiť horúcu lávu priamo pod vlastnými nohami.
Odporúčame aj: Republika Trinidadu a Tobaga - vitajte v Karibiku
Nabudúce vám priblížime typické indiánske domčeky, pozrieme sa na nádherné námestie a ulice v Antigue a ukážeme vám jedno z najkrajších jazier sveta či iné zaujímavé miesta, ktoré sa v Guatemale oplatí navštíviť.