Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. To platí aj pri výbere obľúbenej chuti. Mnohí z nás milujú sladké, iní zase uprednostnia výber z kategórie slaných jedál.
Nájde sa určite i množstvo ľudí, ktorí si s radosťou pochutia na niečom osviežujúco kyslom. Ale čo taká horká chuť?
Horké potraviny má v obľube asi len málokto. Môže to byť však veľká škoda. Horkastá chuť údajne dokáže vplývať na ľudský organizmus. Čo všetko teda dokáže? Aké majú horké potraviny účinky? To sa dozviete v nasledujúcom článku!
Vďaka čomu vnímame chuť jedla?
Chuť je jeden zo zmyslov pomocou ktorého vnímajú ľudia i niektoré živočíchy chemické látky rozpustené vo vode, respektíve v slinách. Práve sliny sú jedným z dôležitých aspektov celého zložitého procesu vnímania chutí, pretože plnia funkciu rozpúšťadla tuhých častí.
Významnú úlohu majú najmä chuťové poháriky, ktoré sú hlavnými chuťovými orgánmi. Týchto receptorov má človek v priemere asi 10 000. Nachádzajú sa v rôznych častiach ústnej dutiny, napríklad na podnebí či v hornej časti hltana. Oblasťou prijímania najčistejších a najintenzívnejších chuťových vnemov je však jazyk. Vnútri pohárikov sa nachádzajú chuťové bunky.
Ako jazyk vníma rôzne chute?
Človek dokáže vnímať niekoľko základných chutí. Medzi najznámejšie patrí sladká, slaná, kyslá a horká. V minulosti bol časti šírený mýtus, že rôzne chute sú vnímané v rôznych častiach jazyka – sladká chuť je pociťovaná najmä na špičke jazyka, za ňou nasleduje po stranách kyslá a slaná chuť a horká chuť sa nachádza až úplne vzadu na koreni jazyka.
Myšlienka, že rôzne časti jazyka sú špecializované na vnímanie rôznych chutí, je rozšírený mýtus. Moderná veda ukazuje, že chuťové poháriky schopné vnímať všetky základné chute sú rozptýlené po celom jazyku, hoci niektoré štúdie naznačujú, že môže existovať mierna lokalizovaná citlivosť.
Spomenúť ešte môžeme, že do povedomia sa dostáva i piata chuť zvaná umami, ktorá bola objavená ešte na začiatku 20. storočia. Táto chuť je podobná slanej. Vnímaná je pri konzumácii potravín bohatých na proteíny, napríklad mäsa, syrov, mlieka, ale i morských rias.
Pozri aj: Daj im šancu: Ako sa nosia čizmy po lýtko, alias midinky?
Zdravá horká chuť – ako horké potraviny vplývajú na organizmus?
Ako sme už spomínali vyššie, horká chuť asi nie je šálkou kávy každého z nás. Je to však veľká škoda, pretože táto chuť dokáže vplývať na celé telo. Mnohé z látok, ktoré stoja za horkosťou potravín, majú obrannú funkciu.
Určité druhy ovocia či zeleniny si totiž tvoria a obsahujú horké látky na ochranu pred škodcami a zároveň to spôsobuje ich horkú chuť. Čo však škodí baktériám či hmyzu, zároveň dokáže pomôcť nám.
- Podľa tradičnej čínskej medicíny je horká chuť charakteristická schopnosťou ochladzovať, spevňovať a odvádzať vlhkosť. Vďaka tomu dokážu potraviny s touto chuťou odstraňovať opuchy či znížiť vysoký krvný tlak i horúčku.
- Niektoré z horkých látok tiež preventívne pôsobia proti nádorom.
- Horká chuť má blahodarný vplyv aj na tráviacu sústavu. Takto chutiace potraviny uľahčujú proces trávenia, podporujú vylučovanie toxických odpadových látok a odbúravanie tukov.
- Taktiež zrýchľujú metabolizmus a vyvolávajú pocit sýtosti, čiže napomáhajú aj pri chudnutí.
- Mnohé z potravín s horkou chuťou sa navyše vyznačujú nižším množstvom kalórií.
Odporúčame: Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!
Zaradíte do jedálnička horké jedlá?
Ktoré potraviny obsahujú horké látky? V prírode je možné nájsť veľké množstvo zdrojov horkej chuti, a to medzi rôznymi druhmi ovocia, zeleniny, korenín, orechov i byliniek. Horkosť môžeme v prvom rade hľadať v zelenej aj žltej zelenine. Radíme sem brokolicu, hlávkový a rímsky šalát, baklažán, ružičkový kel či artičoky.
Z ovocia môžeme spomenúť asi najznámejšiu horkú potravinu, a to grapefruit. Okrem toho sem patria para orechy či mandle, mak, čisté kakao, zelený čaj, pohánka i žito. V kuchyni sa bežne používa množstvo korenín s horkými vlastnosťami, napríklad majoránka, červená paprika, oregano i kurkuma.
To všetko sú horké potraviny rastlinného pôvodu, no určitú horkosť v sebe skrývajú aj potraviny živočíšneho pôvodu, a to konkrétne jahňacie mäso alebo kozí syr.
Horké byliny
Z bylín, ktoré majú horké účinky vďaka tomu, že obsahujú rôzne horké látky, nemôžeme zabudnúť na žeruchu, šalviu, rumanček alebo púpavu. Medzi horké byliny patrí aj palina pravá, horec žltý, benedikt lekársky či angelika lekárska. Sila horkých látok v bylinkách je veľmi nápomocná pri rôznych tráviacich ťažkostiach, posilňuje tráviaci systém.
Môže byť horkosť potravín problémom?
Pri horkých potravinách však platí, že všetkého veľa škodí. Nadmerná a dlhodobá konzumácia potravín tohto typu totiž vôbec nemusí na organizmus vplývať tak pozitívne, ako sme to opísali vyššie.
Nadbytok môže spôsobovať zvracanie a podľa tradičnej čínskej medicíny i vysychanie pokožky. V súvislosti s horkou chuťou však platí, že receptory v ústach a tráviacom trakte nás zvyčajne dokážu pri konzumácii včas zabrzdiť.
Článok aktualizovaný 20.3.2024