Háčkovanie patrí medzi tradičné ručné práce, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Na Slovensku majú dlhú tradíciu a my sme radi, že vám môžeme predstaviť inšpiratívnu dámu, ktorá háčkovanie hrdo prezentuje svojou jedinečnou tvorbou i dnes. Háčik a klbko priadze sú jej vernými spoločníkmi. Inšpiratívna milovníčka ručných prác Leona Sovjaková tvrdí, že háčkovanie je pre ňu ako terapia.
1. Čo bola tvoja prvotná motivácia, ktorá ťa priviedla k háčkovaniu?
Úplne prvý podnet k háčkovaniu bola moja staršia sestra Biba. Chcela som jej na Vianoce dať praktický darček, ktorý by som vyrobila vlastnými rukami. Mama mi ukázala základy háčkovania a neskôr som začala premýšľať o tom, že by som mohla skúsiť vyrobiť zopár súpravičiek a ponúknuť ich kamarátkam. S plnými taškami výrobkov som navštívila kolegyne v práci a na moje veľké prekvapenie som viac ako polovicu predala. Háčkovanie ma veľmi bavilo a zároveň upokojovalo, keďže tvorivú prácu odmalička milujem. Skúšala som nové vzory a rozšírila výrobu aj pre detičky.
Na začiatku som predávala len medzi priateľmi, známymi a rodinou. Vždy som niečo predala a začali pribúdať aj objednávky podľa predstáv zákazníčky. Po ukončení rodičovskej dovolenky som do práce už nenastúpila a ukončila pracovný pomer. Bolo to však vysoké riziko nepravidelného príjmu a neistota. Manžel ma podporil, a tak som sa napriek rizikám rozhodla pre slobodu a prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Do dnešného dňa som neoľutovala. Čas si viem pekne rozdeliť a prispôsobiť, môžem sa venovať rodine, dcérkam a záhrade.
Bude vás zaujímať: Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?
2. Aká je komplexná ponuka tvojich produktov?
Na začiatku som len háčkovala. Neskôr som pridala aj pletenie (štrikovanie). Výrobky mám rozdelené na letný, jarný, jesenný a zimný tovar. K letnému tovaru patria háčkované klobúky pre deti a dámy. K jarnému a jesennému tovaru patria háčkované bavlnené čiapky a baretky pre deti a dospelých. K zimnému tovaru patria pletené i háčkované čiapky rôznych vzorov a typov, šály, nákrčníky, návleky na nohy, trojuholníkové šatky a sem-tam plédy.
Bude vás zaujímať: Tetánia: Choroba mladých 21. storočia
3. Ako prebieha proces výroby?
Najprv si objednávam zaujímavé bavlny, vlny a priadze. Musím sa zamerať na všetky farby a melírované vlny, aby bol sortiment výrobkov široký. Už pri pohľade na vlnu v mysli vidím konečný výrobok. Výroba čiapok a šálov je dosť zdĺhavá a samotnej výrobe venujem veľa času. Čím je vlna tenšia, tým je dlhšia dĺžka výroby. Je tam viac menších očiek a háčkovka je tenšia. To isté platí aj pri pletení. Každý výrobok je originál, je jedinečný a čas výroby je rozdielny. Napríklad čas výroby háčkovanej bavlnenej detskej čiapky asi na 6-ročné dieťa je približne 5 až 6 hodín, dospelácky háčkovaný nákrčník na zimu 5-8 hodín (záleží od hrúbky vlny a použitej háčkovky).
Výrobe venujem každý voľný čas. Najlepšie sa mi pracuje vo večerných a nočných hodinách, keď už deti spia. Keďže som výrobca i predajca v jednej osobe, všetko si organizujem sama. Príprava na jarmok, výroba dekoračných aplikácií, prišívanie ozdôb, etikiet a visačiek, objednávanie tovaru, prezentácia výrobkov a samotné fotenie. V tomto roku som si zakúpila kvalitný fotoaparát a fotky si robím a upravujem sama. Ako modelky mi pomáhajú a pózujú moje dcérky. Príprava na väčšie fotenie, zvládnutie a organizovanie detí, výber vhodného oblečenia, vhodného prostredia, úprava fotiek a ich vkladanie na predajný portál Sashe zaberá tiež veľa času. Komunikácia so zákazníkmi je veľmi dôležitá. Snažím sa byť sama sebou, prirodzená a vychádzať v ústrety.
Predávanie na jarmokoch má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že zákazníčky si môžu výrobok skúsiť, ohmatať. Je to dosť náročná práca a aj tá je zahrnutá do konečnej ceny výrobku. Predaj cez internet je jednoduchší, nevýhodou je, že si výrobok pred zakúpením nemôžu zákazníčky skúsiť. Predajnému portálu však musím venovať tiež veľa času. Vkladať nové výrobky, zostavovať kolekcie a výklady, písať články na prezentáciu vlastných výrobkov. Ak to zanedbám, návštevnosť obchodu i predaj rapídne klesá. No mám len dve ruky, škoda, že moje výrobky sa nedajú vyrábať rýchlejšie.
Odporúčame: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?
4. Čo by si jednoznačne odporučila našim čitateľkám z tvojej ponuky?
Sú to teplé čiapky na zimu z kvalitnej a krásnej vlny s vysokým obsahom ovčej vlny alebo zo 100 % ovčej vlny. Tento materiál je už na prvý pohľad iný od ostatných syntetických materiálov. Má úžasné termoregulačné vlastnosti a mnoho výhod. Tieto čiapky sú krásne farebné, predĺženého typu, ozdobené veľkou bombuľou z umelej kožušiny. Oživia šatník každej náročnej a uzimenej zákazníčky. Druhé sú detské bavlnené baretky, ozdobené háčkovanou alebo ručne vyrobenou látkovou kvetinkou s korálikmi. Pôsobia romanticky a ležérne a rozžiaria deťom očká.
Odporúčame: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!
5. Čo pre teba osobne znamená krása?
Krása je súzvuk vonkajšieho a vnútorného vyžarovania. Môžeme ju vnímať viacerými zmyslami. Napríklad krása môjho výrobku je vonkajšia, ktorú vnímame zrakom a vnútorná, ktorú vkladám do výrobku pri samotnej výrobe. Tú môžeme vnímať srdcom. Ak niečo vyrábam s láskou a radosťou, má výrobok vnútornú krásu a pozitívnu energiu, ktorú môžeme cítiť pri nosení. Tú vám nemôže vložiť žiaden stroj. Preto ručne vyrobené výrobky majú pre mnohých ľudí vyššiu hodnotu a mali by byť drahšie ako podobný alebo manufaktúrne vyrobený výrobok. Krása je pre mňa veľmi dôležitá, no nemala by byť samotným cieľom života, ale výsledok lásky, práce, harmónie a pozitívnej energie. Len vtedy má zmysel a liečivú silu. Príklad si môžeme brať zo samotnej prírody, ktorá bez zásahu človeka je v prirodzenej forme stále krásna.
Bude vás zaujímať: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!
6. Aké rady na záver by si dala ženám, ktoré tiež niečo milujú alebo objavujú, ale boja sa prvého kroku svojho sebavyjadrenia?
Milé dámy, ak viete, čo by ste chceli robiť, ale chýba vám odvaha, nebojte sa spraviť prvý krok. Odvážnemu šťastie praje. Rozum nám často nahovára opak ako srdce a strach nás nepustí urobiť prvý krok. Dôležitá je podpora najbližších, manžela, rodičov, priateľov a známych. Nenechajte sa odradiť pesimistickými scenármi, ktoré niektorí ľudia okolo seba radi šíria. Chcú vo vás len prebudiť strach a strach nie je dobrý radca. Hlavne keď nejde o život. Mňa najviac podporil manžel a viac som nepotrebovala.
Poznámky ako napríklad „Načo si študovala vysokú školu“ a „Prečo odchádzaš z banky“ som si prestala všímať. A keď som ja spokojná a takto šťastná, šťastná bude aj celá moja rodina, aj keď sme sa niekedy museli uskromniť. Najlepší čas na začiatok je obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, kedy mnohé šikovné žienky v sebe objavia dar tvorivosti, nejaký talent pre ručné práce alebo im napadne, v čom by mohli podnikať. Najväčším šťastím v práci je, ak vás práca veľmi baví, napĺňa a dokáže vás uživiť. Ak vaše srdce priťahuje určitý druh práce, alebo máte dávny sen, treba to skúsiť, hoci rozum hovorí veľakrát niečo úplne iné.
Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!
Aj vy ste sa s nami zamilovali do Leoniných výtvorov?
Všetky tieto krásne ručne vyrábané čiapočky, baretky, klobúčiky, šály, súpravičky a oveľa viac si môžete zakúpiť u Leony priamo tu: www.sashe.sk/LeonaS