Hoci spomienky na ňu nás v mnohom desia, o pozitívnych účinkoch žihľavy treba hovoriť stále. Zo žihľavy je výborný nielen šampón, ktorý mnohé babičky používajú dodnes, ale napríklad aj šalát.
Zdravo a chutne
Žihľavu treba dôkladne umyť, posekať, pridať biely jogurt, olivový olej a podľa vlastného uváženia dochutiť. Alebo si ju primiešajte do omelety. Ak máte radi prívarky, pokojne si spravte podobný špenátovému. A nemusíte sa obávať, že sa nebodaj popŕhlite. Túto (ne)príjemnú vlastnosť „uvaríte".
Odporúčame prečítať: Stopkový zeler sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička!
Žihľava obsahuje hneď niekoľko výživných látok – od betakaroténu, železa, vápnika až po flavonoidy, ktoré jej dodávajú antioxidačné účinky. Fytoncídy v nej zase ničia baktérie. Vďaka obsahu železa sa môžete postupne zbaviť anémie, takže si doprajte po dobu troch týždňov pár hrnčekov žihľavového čaju každý deň.
Vďaka vitamínu C sa železo rýchlejšie vstrebe. Účinky žihľavy si mnohé z nás pochvaľujú aj pri bolestivej menštruácii, pokiaľ sa chceme zbaviť akné alebo ak chceme znížiť hladinu cukru v krvi.
Odporúčame: Tikajú vášmu partnerovi biologické hodiny? Toto sú jasné signály!
Ako pomôže korune našej krásy?
Každá z nás túži po bohatej a hustej hrive. Nemôžeme vám síce zaručiť, že to bude okamžite, no niekde treba začať. Žihľava pomôže nielen vo vnútri nášho tela, no aj navonok. Spomínali sme tu žihľavový šampón. Okrem toho si však môžete prichystať odvar, ktorý zabráni vypadávaniu vlasov. Dve polievkové lyžice sušených lístkov a koreňa zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať a odvar potom vmasírujte do vlasovej pokožky. Zvyšnou tekutinou vlasy jednoducho opláchnite. Výsledok sa dostaví v podobe jemnosti a hebkosti. Nadmernému vypadávaniu vlasov "odzvoní".
Žihľava má blahodárne účinky aj na našu pokožku. Ak dávate prednosť „prírodnej" kozmetike a máte problematickú pleť, siahnite po lístkoch žihľavy a ich šťavou potrite postihnuté miesta. Používajte aj na ekzémy. Žihľava pokožku upokojuje a zvláčňuje.
Odporúčame prečítať: Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!
Receptík na záver
Budú nám stačiť dve hrste orechových listov, hrubšia stonka lastovičníka, hrsť žihľavy a hrsť brezových listov. Bylinky necháme uvariť vo veľkom hrnci, potom necháme odstáť zopár minút. Vyberieme bylinky a necháme vychladnúť na takú teplotu, aká nám je príjemná. Vlasy umyté šampónom opláchneme v našom odvare, vmasírujeme do pokožky, ešte raz opláchneme a zabalíme do uteráka.
Ak už vsádzate na overenú vlasovú kozmetiku alebo sa vložíte do rúk pani prírode, prajeme vám, aby ste mali pokožku, vlasy a zdravie vždy v najlepšom poriadku.
Odporúčame: Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!