Ak ste už zažili búšenie srdca, určite nám dáte za pravdu, že nejde o nič príjemné. Ten najdôležitejší orgán vo vašom tele ide v tom momente asi na 200 percent, tlčie ako o život, ide vám vyskočiť z hrude, ba dokonca máte niekedy pocit, že vám srdce akosi vynecháva. Už žiadna panika! Naučte sa rozoznať, kedy s búšením srdca vyhľadať lekára a kedy ho len prečkať.
Najčastejšie príčiny
Hneď na začiatok vám povieme o búšení srdca pozitívnu správu, a to, že len veľmi zriedkavo vyžaduje lekárske vyšetrenie a signalizuje vážne ochorenie.
Najčastejšie majú teda na svedomí búšenie srdca tieto príčiny:
- zvýšená fyzická aktivita;
- zvýšený stres či pocity úzkosti, prípadne strachu;
- nadmerný príjem kofeínu;
- užívanie návykových látok – alkohol, drogy a nikotín;
- hormonálne výkyvy – napríklad v období menštruácie, menopauzy alebo v tehotenstve.
Pozri aj: V čom spať počas noci a vyspať sa do ružova? Na toto rýchlo zabudni!
Medzi ďalšie príčiny spôsobujúce búšenie srdca patria nasledovné:
- bežné ochorenie, napríklad chrípka;
- užívanie určitých druhov liekov – najčastejšie antibiotík, liekov na chudnutie, liekov na štítnu žľazu či vysoký krvný tlak, lieky na teplotu;
- nízka hladina cukru v krvi, napríklad u diabetikov alebo po vynechaní jedla.
Ako môžete pozorovať, ide väčšinou a príčiny, za ktoré si môžeme sami, alebo ich vyriešia len malé úkony, napríklad vysadenie liekov, ktoré búšenie srdca spôsobili. V niektorých prípadoch musíme nepríjemnú palpáciu srdca jednoducho prečkať a počkať, kým sa srdce upokojí.
Bude sa ti páčiť: Kam na rodinnú lyžovačku? Lyžuj s rodinou blízko Bratislavy!
Kedy vyhľadať lekára?
Ako každý zdravotný problém, aj búšenie srdca vyžaduje v niektorých prípadoch lekárske vyšetrenie a pátranie po jeho príčine. Na lekára sa obráťte najmä vtedy, keď búšenie srdca zažívate opakovane a trvá dlhšie ako niekoľko sekúnd, čo je prvým indikátorom vážnejšieho zdravotného problému.
Lekárske vyšetrenie absolvujte aj vtedy, ak búšenie sprevádzajú bolesti na hrudi, dezorientácia, dýchavičnosť, prípadne strata vedomia. V týchto prípadoch môže ísť napríklad o vážnu srdcovú arytmiu, poruchu štítnej žľazy, diabetes vážnejšieho charakteru, ale aj iné ochorenie, ktoré si vyžaduje nasadenie príslušnej liečby.