Trápia vás biele pupáčiky mílie? Mílie postihujú rovnako mužov ako ženy, takisto deti či batoľatá. Ide o drobné biele výrastky, ktoré sa objavia prevažne okolo očí, nosa a na lícach. Ide o odumreté kožné bunky, ktoré sa nedostali cez pokožku na povrch, ostali pod pokožkou a následne sa z nich urobili tvrdé cysty.
Ide o nedostatočné odstránenie odumretých buniek - ako odstrániť mílie bezbolestne a bez jaziev? Môžu mílie zmiznúť samé? Mílie zvyknú tak zmiznúť, ako sa objavili, prevažne u detí. Sú úplne neškodné, vadia nám prevažne kvôli estetickým dôvodom. U detí sa vôbec neodporúča odstraňovanie, mílie odídu samé.
U dospelých môže zlé zaobchádzanie s týmto výrastkom spôsobiť na pleti viac škody ako úžitku. Ideálny scenár je, že sa zveríte do rúk odborníkovi. Ak však nedokážete vydržať, kým dostanete termín u kozmetičky alebo dermatologičky, prinášame jednoduchý návod. Ako mílie odstraňovať doma?
Malé biele bodky na pokožke – ako vyzerajú mílie?
Ako sme už vyššie písali, mílie sú drobné biele vyrážky, ktoré vznikajú na povrchu pokožky. Tvorí ich prevažne keratín. A hoci na prvý pohľad vyzerajú ako vyrážky s bielymi hlavičkami, vyrážky to nie sú. Nejde ani o akné, ale skôr o cystu, ktorá sa vytvára na pokožke.
Prečo vznikajú mílie na tvári?
Príčiny vzniku mílií nie sú jednoznačné. U každého môže byť totižto príčinou niečo úplne iné. Pod ich vznik sa rovnako podpisuje množstvo faktorov, no rovnako sa môžu objavovať spontánne.
Hlavnou príčinou ich vzniku je však nahromadenie odumretých kožných buniek. Ak odumreté kožné bunky nie sú z povrchu pokožky odstránené, môže dôjsť k upchatiu póru, čo vyústi do vzniku mílie. Medzi ďalšie príčiny môžeme zaradiť aj slnečné žiarenie, používanie nevhodných pleťových prípravkov - napr. prípravky na báze oleja môžu upchávať póry.
Tieto biele pupienky môžu vznikať aj v dôsledku výkyvov hormónov. Ak nie sú hormóny v našom tele v rovnováhe (napr. počas menštruácie) dochádza k vyššej produkcii kožného mazu, čo môže rovnako viesť k vzniku mílií.
Pozri aj: Skoncujte s týmito 5 zlozvykmi, ktoré spôsobujú priberanie!
Ako odstrániť mílie efektívne?
Ak by ste míliu odstraňovali neodborne, môžete si zbytočne urobiť na tvári jazvičku alebo spôsobiť v mieste odstraňovania zápal. No ak máte aspoň malý jemnocit v ruke, čisté a sterilizované nástroje (očistené v alkohole), zvládnete to poľahky aj doma. Pleť musí byť úplne suchá, aby sa vám nešmýkala sterilná ihla či pinzeta.
Dá sa odstrániť mílie ľahko vytlačením?
Tento kozmetický defekt nesmiete klasickým spôsobom vytláčať ako vyrážku (i keď tú sa tiež neodporúča vytláčať prstami), tvrdú cystu treba najprv narezať. Znie to hrôzostrašne, ale ide o mikro rez, a urobíte ho pomocou sterilizovanej ihly.
Treba pichnúť buď priamo do cysty alebo tesne k jej okraju a tenkou pinzetou s ostrými hrotmi míliu vytiahnuť. Následne miesto ošetriť alkoholom a viac nedráždiť.
Aké následky môžu mať neodstránené mílie?
Mílie môžu bez liečby trvať dlhší čas. Na rozdiel od akné alebo iných kožných problémov sa môžu mílie udržať na pokožke dlhé mesiace alebo dokonca roky, ak sa neodstránia mechanicky (často je na ich odstránenie potrebný dermatológ).
Hoci nie sú zdravotným problémom, môžu spôsobiť neistotu alebo nespokojnosť s vlastným vzhľadom, najmä ak sú umiestnené na viditeľných miestach ako tvár (napr. mílie na oku). Hoci je to nezvyčajné, existuje teoretické riziko, že mílie môžu byť podráždené a môže dôjsť k ich zápalu, najmä ak sa s nimi nevhodne manipuluje.
Pozri si tiež: Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?
Prevencia mílií – ako zabezpečiť, aby sa biele bodky na tvári neobjavovali?
-
DÔKLADNÉ ČISTENIE PLETI: Používajte jemný čistiaci prostriedok na každodenné odstraňovanie nečistôt, oleja a make-upu, ktoré môžu upchať póry a viesť k tvorbe mílií.
-
EXFOLIÁCIA POKOŽKY: Začnite používať rôzne mechanické pílingy či chemický peeling (chemický exfoliant). Pílingy pomáhajú odstraňovať odumreté bunky z povrchu pleti, čo je vlastne príčinou vzniku mílií. Exfoliácia pleti by mala byť robená s ohľadom na základný typ pleti. S pílingom to však netreba preháňať. 2-3 krát do týždňa stačí používať píling na domácu starostlivosť. Existujú aj silnejšie varianty pílingov, tzv. chemické pílingy, tie sa zbavia okrem odumretých buniek aj vyrážok či vrások. Pravidelná exfoliácia je spôsob, ako bojovať proti vzniku mílií.
-
RETINOL: Pravidelne si pleť natierajte retinolom. Retinolový krém podporuje rýchlejšiu obnovu kože, čo pomáha odstrániť odumreté kožné bunky z povrchu pokožky a zabraňuje upchávaniu pórov, ktoré môže viesť k tvorbe mílií.
-
HYDRATÁCIA POKOŽKY: Udržujte svoju pokožku hydratovanú pomocou vhodných hydratačných krémov alebo sér, ktoré neupchávajú póry (nezanudnite hľadať produkty označené ako "non-comedogenic" alebo nekomedogénne).
-
SLNEČNÁ OCHRANA: Chránenie pokožky pred slnečným žiarením je dôležité, pretože poškodenie od slnka môže zhoršiť stav pokožky. Používajte širokospektrálnu ochranu pred slnkom s vysokým SPF.
-
VHODNE ZVOLENÁ KOZMETIKA: Vyberajte si kozmetiku, ktorá je určená pre citlivú alebo aknóznu pokožku a vyhýbajte sa ťažkým alebo komedogénnym produktom, ktoré môžu póry upchať. Dajte pozor aj na to, aké očné krémy vyberáte, keďže mílie sa neraz robia v očnom okolí.
Vyskúšaj: Viete, aké zázraky robí zázvorová voda na lačný žalúdok?
Zdroj: Depositphotos
Mílie u detí
Mílie sú bežné u detí a zvyčajne nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy. Tieto malé biele uzlíky sa zvyčajne objavujú na tvári, najmä na nose, lícach, čele a pod očami. Mílie sú v podstate upchaté mazové žľazy, ktoré sa môžu objaviť u novorodencov aj starších detí. U novorodencov sa mazové žľazy môžu ešte len vyvíjať, čo môže viesť k tvorbe mílií.
K vzniku môžu prispievať aj niektoré produkty, ktoré môžu upchávať póry a spôsobovať tvorbu mílií. Mílie zvyčajne nevyžadujú špecifickú liečbu, pretože sú len kozmetickým problémom a neohrozujú zdravie dieťaťa. Väčšina mílií zmizne spontánne bez akýchkoľvek zásahov.
Aktualizovaný článok: 29.3.2024