Aké sú najčastejšie príčiny vzniku akné? Určite ste sa aj vy stretli s názorom, že pod akné sa podpisuje predovšetkým nezdravé stravovanie a strava ako taká. No nie vždy je to len a len o tom, čo jeme. Niekedy je to aj o nesprávnych prípravkoch, ale aj o hormónoch. Pritom stačí vedieť, kedy používať aké produkty – všetko je v podstate len o správnom načasovaní.
Už nejakú dobu sa hovorí o chudnutí podľa menštruačného cyklu, no keď sa bavíme o pleti, tak by sme mali zvážiť cyklickú starostlivosť o pleť. V jednoduchosti by sme mohli povedať, že ak chceme mať krásnu pleť bez akýchkoľvek nedokonalostí, mali by sme sa o ňu starať v závislosti od toho, čo v daný deň alebo týždeň potrebuje. Poďme si však vysvetliť, čo to tá cyklická starostlivosť o pleť vlastne je.
Starostlivosť o pleť podľa menštruácie?
Menštruačný cyklus každej ženy zvyčajne tráva 28 dní. Počas neho v ženskom tele prirodzene stúpajú a klesajú hormóny, ktoré ovplyvňujú mnohé vnútorné procesy a rovnako ovplyvňujú aj vzhľad našej pleti. Takže nielen strava, ale aj hormóny sa podpisujú pod vznik akné.
- Folikulárna fáza: prvé dní cyklu až do ovulácie sú hladiny estrogénu vyššie, vďaka čomu je naša pleť v najlepšej kondícii
- Luteálna fáza: po ovulácii až do začiatku krvácania začína klesať hladina estrogénu i testosterónu, no začína stúpať hladina progesterónu. V dôsledku toho sa začína pleť viac premasťovať a póry upchávať.
Hormóny teda necvičia len s našou náladou, ale aj s pleťou. Ako uvádzajú odborníci, tak úroveň hormónov (estrogénu a progesterónu) ovplyvňujú aj hrúbku našej kože, ktorá je v každej fáze menštruačného cyklu iná. Počas folikulárnej fázy je pokožka hrubšia, s lepšou elasticitou a úplne žiari. Kdežto počas luteálnej fázy dochádza k búrke hormónov, kedy celá armáda akné „driemajúca“ pod pokožkou čaká, kedy môže vyliezť na povrch. A práve týždeň pred krvácaním, sa môžu začať na tvári objavovať prvé vyrážky. Ich výskyt sa môže počas krvácania ešte zhoršiť.
Nastáva však otázka, prečo niektoré ženy bojujú s akné každý jeden mesiac a niektoré akné obchádza. Všetko je však len o našom tele a o tom, ako sa dokáže vysporiadať s vyššími hladinami hormónov. Ak endokrinný systém u žien funguje optimálne, tak vyššie hladiny hormónov v tele nespôsobujú žiaden problém. No na druhej strane, keď sa v tele nachádza vyššia hladina hormónov a endokrinný systém nefunguje na 100 %, tak sa začne na pleti vytvárať akné.
Ako predísť tvorbe akné počas menštruácie?
Počas folikulárnej fázy je ideálne zamerať sa na hĺbkové čistenie pleti. V tejto fáze je najlepšie podstúpiť hĺbkové čistenie pórov a odstraňovanie čiernych bodiek. Počas prvej polovice luteálnej fázy, kedy je pleť ešte v poriadku, je vhodné zamerať sa na podporu jej pružnosti, a to prostredníctvom pleťových masiek. Počas druhej polovice sa zamerajte na zníženie tvorby kožného mazu. Počas samotnej menštruácie je vhodné podporiť regeneráciu pleti a zamerať sa tiež na upokojujúcu starostlivosť.
Keď aj vy patríte k tým dámam, ktoré každý mesiac bojujú s tvorbou pupienkov na tvári, tak vyskúšajte MY PERIOD od značky Payot, čo je 9 dňová pleťová kúra počas menštruačného cyklu. Kúra je zostavená z 3 druhov sér, ktoré sa na pleť aplikujú počas 9 dní krvácania. Prvé sérum (deň 1. až 3.) je zamerané na potlačenie tvorby kožného mazu a tiež na redukciu pupienkov, a to prostredníctvom obsiahnutého mätového extraktu. Druhé sérum (deň 4. až 6.) s jazmínovým extraktom pomáha upokojovať pleť a obmedzuje prejavy hypersenzitivity. Posledné energizujúce ampulky (deň 7. až 9.), s obsahom extraktu zo sladkého pomaranča, obnovujú energiu pleti pre oživenie jej jasu a na potlačenie známok únavy.
Viac informácii o MY PERIOD nájdete na payot.sk.