Patríte medzi kozmetické maniačky, ktoré milujú a rady skúšajú kozmetiku od výmyslu sveta a stále nemáte dosť? Potom sa začítajte do dnešného článku, z ktorého sa možno dozviete nové a zaujímavé fakty o kráse a kozmetických výrobkoch, o ktorých ste doteraz ani netušili.
1. Rúž ako dôležitý vojnový módny doplnok
Červený rúž na perách – neodmysliteľná súčasť „mejkapu“ zdravotných sestier, ktoré sa starali o ranených vojakov počas druhej svetovej vojny. Prečo? Vraj im pripomínal fakt, že sú stále ženami a údajne pôsobil na ranených vojakov upokojujúco.
Odporúčame tiež: /Ne/zabudnuté skrášľujúce procedúry našich predkov
2. Ľavá strana boduje
Podľa výskumu istej americkej univerzity mali študenti posúdiť fotografie 10 atraktívnych mužov a žien. Drvivá väčšina označila za atraktívnejšie fotografie s ľuďmi, odfotenými ľavou stranou tváre smerom k objektívu. Výsledok bol takmer jednoznačný – ľavá polovica tváre je vo všeobecnosti krajšia než pravá.
Odporúčame tiež: Ako pomôcť zdraviu a kráse pitím vody nalačno
3. Starí Egypťania ako skutoční fajnšmekri
Možno ste o tom ešte nepočuli, ale pravdou je, že starí Egypťania mali občas na prvý pohľad naozaj divné chute. Pitie parfémov totiž bolo v starovekom Egypte na dennom poriadku. Faktom však je, že jeden z najobľúbenejších parfémov pozostával z medu, kvetov, bobuľového ovocia a vína a bežne sa používal ako liek pri črevných a pľúcnych ochoreniach.
4. Bledule vs. opálenie
V stredoveku bolo akékoľvek opálenie absolútne neprípustné a biela pleť bola synonymom vznešenosti a krásy. Aby dosiahli bielu pleť, využívali stredoveké dámy pôsobenie pijavíc, aby im „vysali farbu“ z tváre.
Trend tmavej pokožky prišiel až v dvadsiatych rokoch minulého storočia spolu s neplánovaným opálením Coco Chanel na výletnej plavbe loďou na Francúzskej riviére a viac-menej pretrváva dodnes.
Odporúčame tiež: Vzácny kadidlový olej pre telo i ducha
5. Lak na nechty - objav starej Číny
Prvý lak na nechty uzrel svetlo sveta v starovekej Číne v období 3000 rokov pred naším letopočtom. Pôvodný recept obsahoval v zložení vaječné bielky, živicu, včelí vosk a farebný prášok.
6. Kvapka rádioaktivity neuškodí?
Verte či nie, v tridsiatych rokoch bol radioaktívny mejkap bežnou záležitosťou. Značka Tho-Radia ponúkala široké portfólio kozmetických výrobkov vrátane rúžov, púdru a parfumu, ktoré obsahovali rádioaktívne prvky rádium a tórium chlorid.
Odporúčame tiež: Ako zatočiť so suchou pleťou v zime?
7. Max Factor začínal na javisku
Max Factor zahájil svoj kozmetický biznis na divadelnom javisku miešaním líčidiel pre divadelných hercov. S rozšírením filmu prispôsobil zloženie mejkapu tomuto médiu, aby tváre hercov pôsobili prirodzene a bol to práve jeho syn, ktorý ho presvedčil, aby začal vyrábať kozmetiku aj pre bežné ženy.
Mimochodom, práve Maxovi Factorovi vďačíme aj za samotný výraz „make-up“ – dovtedy bol označovaný jednoducho za „kozmetiku“.
Odporúčame tiež: Lip art - trúfli by ste si na toto líčenie?