O zázračných účinkoch ílu sa vie už dávno. V jeho zložení sa nachádza množstvo prospešných minerálov, ktoré blahodarne vplývajú na stav kože a eliminujú jej možné problémy.
Dnes si predstavíme všetky druhy ílov, ktoré sa v prírode vyskytujú. A prezradíme si, na aký problém sa daný íl hodí a pre aký typ pleti je vhodný. Na tomto mieste je však nutné poznamenať, že v našich končinách ide o novinku – íl v čistej forme. No túto novinku si určite zamilujete rovnako ako ja.
Íl vo forme masky na tvár a telo pôsobí nasledovne:
- vysušuje – absorbuje do seba pot zo žliaz a zvyšky kožného mazu,
- očisťuje – odstraňuje odumreté bunky, pomáha koži zbaviť sa šupín, zbavuje pleť rôznych začervenaní a škvŕn.
Existuje niekoľko druhov ílu, pričom každý druh má svoje špecifické účinky a hodí sa pre iný typ pleti. Pre výber toho správneho vám nižšie prinášame rozpis jednotlivých ílov s ich účinkami.
Vyskúšaj: Ako poskladať napínaciu posteľnú plachtu? Toto by ti nenapadlo!
Ako si doma správne pripraviť masku z ílu?
Čo sa týka domácich masiek, základ tvorí lyžica ílu (pokiaľ si masku budete nanášať na tvár, je to optimálne množstvo), niečo menej ako lyžica vody (pozor, naozaj si nalejte vodu na lyžicu a nie ,,od oka“ do ílu, pretože veľmi ľahko presiahnete pomer a zmes nebude hustá, ale vodová – na vyváženie pomeru prídete sami časom). Takto vymiešame masku do hustejšej konzistencie a môžeme nanášať na pleť. Necháme pôsobiť, pokým maska neuschne a nestvrdne, potom opláchneme tvár teplou vodou.
Pozri aj: Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?
Ktorý íl je ten správny pre váš typ pleti?
1. Biely íl
Je určený predovšetkým na mastnú a problematickú pleť, pretože tento typ ílu sťahuje póry, vstrebáva nadbytočný maz, má protizápalové a bieliace účinky. Zlepšuje farbu pleti a osviežuje.
2. Modrý íl
Má protizápalové účinky. Obsahuje množstvo dôležitých minerálov a solí. Lieči akné, hojí malé ranky, očisťuje kožu od nečistôt, tonizuje, dodáva pleti farbu. Pripisuje sa mu dokonca omladzujúci efekt – vyhladzuje mimické vrásky. S pomocou tohto ílu sa dajú zosvetliť popraskané cievky. Prekrvuje pokožku. Tento íl je pomocníkom pri výmene látok v kožných bunkách.
3. Zelený íl
Tento íl sa v kozmetike používa často. Medzi jeho účinky patrí hlavne hydratovanie pokožky. Preto sa zelený íl a masky z neho odporúčajú hlavne pre suchý typ pleti. Taktiež má omladzujúce účinky – vypína a vyhladzuje kožu, ktorá sa stáva elastickejšou.
Odporúčame: Metóda oil pulling - prezradíme čo to je a aké to má výhody!
4. Červený íl
Tento druh predovšetkým omladzuje. Kontúry líc sa stávajú výraznejšími a vráskysa vyhladzujú. Odporúča sa hlavne pre citlivú pleť, pretože okrem iného upokojuje podráždenú kožu odstraňuje zápal.
5. Ružový íl
Je vhodný pre normálny typ pleti. Pomáha vyživovať a hydratovať. Vznikol zmiešaním bieleho a červeného ílu. Bol známy už v starovekom Grécku, Egypte a Číne. Má dezinfekčné účinky a okysličuje pleť. No a naviac zmenšuje viditeľné prejavy alergie na pleti.
6. Žltý íl
Je určený na liečenie vyrážok a iné kožné problémy. A rovnako dobre pomáha bojovať aj s celulitídou. Taktiež má tonizujúce účinky. A pozor viete po pouziť aj na pokožku hlavy. Ako súčasť masky na vlasy pomáha poškodeným vlasovej obnove. Vlasy sú po takejto kúre na dotyk hebké ako kašmír.
Odporúčame: Cesnaková maska: Prečo ju dopriať pleti? Toto ťa presvedčí!
7. Čierny íl
Má antioxidačné účinky, z kože vydeľuje škodliviny, hĺbkovo čistí póry, likviduje mŕtve bunky a eliminuje znečistenie pleti. Obsahuje magnézium, železo, kalcium, ktoré účinkujú na pokožku lepšie ako peeling. Tým je vhodný pre všetky typy pleti.
8. Šedý íl
Tento íl sa ťaží z morského dna. Hydratuje suchú kožu, obohacuje ju a vyživuje. K ďalším účinkom, ktoré sa pripisujú šedému ílu patrí aj spevnenie tenkej kože - šedý íl spevňuje lícne tkanivá a osviežuje pleť. Vhodný je pre všetky typy pleti.
Možností na výber je viacero. Vyberte si svoj íl v závislosti od typu vašej pleti. Nie je na škodu vyskúšať aj iné íly, aby ste mohli porovnávať medzi sebou ich rôzne účinky.
Pozri aj: Môžeme bez obáv konzumovať surové vajcia? Poznáme odpoveď!