Poznáš moringový olej? Jeho účinkom na vlasy, pleť a telo neodoláš!

Moringový olej je využívaný už po stáročia, ešte od čias starého Grécka a Ríma, no i dnes sa stáva čoraz populárnejším. Niet sa však čomu čudovať. Tento prírodný produkt je perfektným pomocníkom pri starostlivosti o pleť a pokožku tela. Môžeme prezradiť, že má výborné hydratačné vlastnosti, no rozhodne ho nebude milovať len suchá pleť. Okrem toho je ho možné používať aj na vlasy. Dodá im silu a zdravý vzhľad. Je vhodný aj na vnútorné užívania? Ak áno, ako vplýva na naše zdravie? 

Z čoho sa vyrába?

Moringový olej sa pripravuje zo semien moringy olejodárnej lisovaním za studena. Moringa olejodárna, latinsky Moringa oleifera, je teplomilná rastlina, respektíve drevina, ktorá pochádza z Himalájí. Stadiaľ sa rozšírila aj do ďalších častí Ázie či Afriky a postupne aj do mnohých tropických či subtropických oblastí po celom svete. Miestni moringu vždy nazývali stromom života. Dorastá do výšky okolo 12 metrov. Stromy sú buď vždyzelené, v niektorých miestnych podmienkach však aj opadavé. Charakteristické sú skôr riedkymi a neusporiadanými korunami a zelenými lístočkami zvyčajne elipsovitého tvaru.

Kvety majú bielu až žltkastú farbu s typicky medovou vôňou a objavujú sa od februára do apríla. Plodom sú tobolky, ktoré vzhľadom vyzerajú ako dlhé struky. Vyvíjajú sa asi tri mesiace a vo vnútri ukrývajú až dvadsať olejnatých semien. Moringa olejodárna predstavuje úžitkovú rastlinu, z ktorej sa využívajú všetky časti, a to listy, struky, kvety aj semená. Zo semien sa pripravuje spomínaný olej. Zbytky po lisovaní našli uplatnenie ako krmivo aj hnojivo. Listy aj kvety sú konzumované surové. Listy sú tiež mleté na prášok, ktorý je možné využívať ako doplnok stravy. Z kôry sa získavajú hrubé vlákna na výrobu povrazov.

Pozri aj: Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!

moringa olejodárna

Zdroj: Shutterstock®

Perfektný na starostlivosť o pleť

Moringový olej je v prvom rade perfektným pomocníkom pri starostlivosti o pleť. Je plný antioxidantov, mastných kyselín či vitamínu E. Pôsobí antimikrobiálne aj antisepticky. Keďže má aj antioxidačne účinky, napomáha chrániť bunky pred predčasným starnutím. Tento olej je známy aj svojimi perfektnými hydratačnými vlastnosťami. Napomáha zjemňovať suchú pokožku a udržiavať jej vlhkosť. Postará sa aj o poškodenú, podráždenú, citlivú či zrelú pleť. Bojuje s drobnými vráskami v okolí krku aj očí a napomáha predchádzať vzniku ďalších. Pleť dokáže rozžiariť a navyše zlepšuje jej stav pri problémoch s pigmentovými škvrnami.

Pokožke tváre aj tela dodáva potrebné živiny, zlepšuje jej pružnosť i pevnosť a vracia jej vitalitu. Moringový olej sa však postará aj o aknóznu pleť. Neupcháva póry a napomáha odstraňovať čierne bodky. Moringový olej môžete používať aj samostatne, prípadne je ho možné pridať do kozmetických prípravkov, napríklad pleťových či masážnych krémov. Pri rozličných kožných problémoch ho neváhajte aplikovať na postihnuté miesto. Podporí hojenie drobných rezných rán, popálenín od ohňa aj slnka či odrenín. Pomôže aj pri kožných zápaloch, štípancoch od hmyzu či mykózach. 

účinky moringového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Milovať ho budú i vaše vlasy

Moringový olej pomáha nielen pri starostlivosti o pokožku, ale aj vlasy. Posilňuje vlasové korienky a vlasy vyživuje. Je dobrou voľbou pre suché alebo unavené vlasy bez života. Pomôže pri lámavých vlasoch a tiež zmierňuje svrbenie pri problémoch s tvorbou lupín. Olej zo semien moringy olejodárnej jemne zohrejte a vmasírujte do vlasov končekmi prstov. Následne vlasy zabaľte do vyhriateho uteráka a nechajte pôsobiť pokojne aj hodinu. Nakoniec vlasy umyte obľúbeným šampónom. Pri pravidelnom používaní sú vlasy vďaka tomuto oleju silnejšie, pružné a lesklejšie a nadobudnú krásny a zdravý vzhľad.

Je určený aj na vnútorné užívanie?

Áno, moringový olej je možné aj konzumovať. Pozor však na to, aký olej kupujete! Niektoré produkty sú totiž určené len na vonkajšie používanie. Preto sa vždy presvedčte, či vami vybraný prípravok je vhodný aj na vnútorné užívanie. V rámci tradičnej ľudovej medicíny sa moringovému oleju pripisujú najmä schopnosti chrániť pečeň pred poškodením či podporovať zdravie srdca a ciev. Napomáha tiež upraviť krvný tlak, zlepšuje obranyschopnosť organizmu, priaznivo vplýva na činnosť mozgu a telu dodáva energiu. Okrem toho môže byť užitočný pri problémoch s vylučovaním, brušných kŕčoch či bolestiach hlavy. Uplatnenie nájde hlavne v studenej kuchyni. V primeranom množstve ho môžete pridať napríklad do šalátovej zálievky, dresingu či raňajkovej kaše.

Odporúčame: Ako bojovať so stresom a zahnať úzkosť? Toto ti pomôže raz-dva!

1 komentár
Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.02.2020 18:46

univerzálne použitie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE