Vieš, čo je chemický píling tváre? Zisti, či je vhodný aj pre teba!

Chemická rejuvenizácia je len iný názov pre všeobecne známy chemický píling. Procedúra sa prevádza v kozmetickom salóne alebo u dermatologičky. 

 

Ide o kúru, ktorá dokáže radikálne zlepšiť stav pleti, avšak rovnako jej tak uškodiť. Zveriť sa do rúk skutočného odborníka bude zárukou úspechu.

 

Nešetrite pri tejto procedúre ani peniazmi ani časom, kým nájdete školeného profesionála. Je rozdiel, či procedúru prevádza kozmetička, alebo dermatologička. 

 

Málokto vie, že kozmetička môže robiť s menšími percentami/koncentráciami ovocných kyselín. Viac ako päťdesiatpercentné koncentrácie môže používať iba dermatologička, kozmetička pracuje s maximálne 25 %-tnou koncentráciou. Vyššie koncentrácie majú hlbší prienik a pri neodbornom zaobchádzaní hrozí zjazvenie kože. 

 

Chemický píling je kozmetická metóda, pri ktorej sa odlučuje vonkajšia koža podráždením kyselinou. Pri procese sa uvoľňujú cytokíny a zápalové mediátory. Takto sa naštaruje regenerácia pokožky, zlepšuje sa jej vzhľad, textúra a kvalita.

 

V podstate sa vymení koža za novú. Pokožka sčervenie, vyzerá ako popálená, a postupne sa zošúpe, vymení sa za novú, zdravšiu. Výsledkom je zdravší vzhľad pleti, rozžiarenie, odstránenie menších vrások a zjemnenie väčších.

Zlepší sa hydratácia pleti a tiež akné. 

 

Pozri tiež: Ako na to: Ako a kam aplikovať očný krém, a vyzerať sviežo?

chemický píling na pleť

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho je určený chemický píling?

Ošetrenie chemickým pílingom je určené pre všetky vekové kategórie. Pomôže rovnako zrelej pleti proti vráskam, ako pubertálnej pleti s rozšírenými pórmi a akné.

 

Neodporúča sa absolvovať túto kozmetickú procedúru v prípade, že ste tehotná, dojčíte, máte otvorené rany na pleti (veľmi by vás to pálilo) alebo trpíte plesňovými infekciami. Ak trpíte psoriázou alebo atopickým ekzémom, tiež by ste si mali poriadne rozmyslieť, či chcete podstúpiť chemický píling. 

 

Vhodný je predovšetkým pre ľudí, ktorí majú problém s nerovnomerným rozložením pigmentu na pleti alebo s povrchovým akné. Taktiež je určený pri problémoch s pozápalovými pigmentáciami, uhrovitými vyrážkami, s rozšírenými pórmi, jazvami, bradavicami či míliami. 

ošetrenie chemickým pílingom

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha ošetrenie chemickým pílingom?

Pleť sa očistí, prekryje sa gázou a následne sa ňu štetcom nanáša kyselina (trichlóroctová alebo fenol). Účinkuje približne 7 až 15 minút v závislosti od koncentrácie a typu pleti.

 

Čím je pokožka mastnejšia a hrubšia, tým dlhšie na nej kozmetička alebo dermatologička nechávajú kyselinu pôsobiť. Po uplynutí doby pôsobenia sa na tú istú gázu nanesie neutralizér s minerálymi látkami, čím sa uvoľnia odumreté bunky.

 

Po odstránení gázy a umytí pleti sa na tvár nanesie vitamín C ako antioxidant proti voľným radikálom. Mala by nasledovať revitalizačná maska, ktorá pleť upokojí. Na konci ošetrenia treba na pleť naniesť ochranný krém s vyšším SPF faktorom (aj v zime).

 

Pozri tiež: Vieš, ktoré základné štetce potrebuješ na líčenie? Určite tieto!

 

Proces regenerácie začína v priebehu 24 hodín od podráždenia a trvá 5 až 10 dní. Novovytvorená koža je hladšia a sviežejšia. Na chemický píling budete chodiť každé 2 týždne a odporúča sa absolvovať 4-8 sedení.

 

Ide však o povrchové pôsobenie. Trvá krátko a výsledok sa dostaví neskôr. Pri stredne hlbokom až hlbokom pôsobení je proces regenerácie podstatne dlhší. Pleť sa z neho dostáva ťažšie. Výsledok je však oveľa radikálnejší. Procedúra sa v tomto prípade opakuje raz za pol roka až raz za rok. Rizikom však môže byť vznik jaziev. 

Ako sa starať o pokožku ošetrenú chemickým pílingom?

Pred chemickým pílingom sa treba vzdať depilácie, voskovania, holenia či laserových ošetrení. Dva až tri dni pred ošetrením je potrebné prestať používať produkty s obsahom retinoidov, hydrochinónu a benzoylperoxidu. Stačí jemné mydlo a obyčajný hydratačný krém. Po zákroku nie je pleť bolestivá, ale dôjde k jemnému spáleniu kože. Bude svrbieť a štípať.

 

Treba jej preto venovať dostatočnú pozornosť. Pokožka sa bude šúpať a zbavovať sa odumretej vrstvy. Postačí hydratačný a regeneračný krém minimálne dvakrát denne a chrániť pleť pred slnkom (aj v zime). Neodporúča sa používať čistiace gély a pílingy. Makeup môžete použiť až 24 hodín po procedúre. Ale tvár budete mať tak šupinatú, že lepšie urobíte, keď make-up nosiť zopár dní nebudete. 

8 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

22.10.2017 06:50

Odporúčam,výborné výsledky.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.10.2017 07:31

Vyskusane.....pre moju plet ako stvorene.....spokojnacsom odisla od mojej milej kozmeticky

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.10.2017 08:33

...teraz je ten správny čas - jeseň, kedy začať, treba sa vyhýbať slniečku, veľkému teplu a pálivým jedlám...

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

22.10.2017 16:48

Zatiaľ nemám odvahu to postúpiť. Možno časom....

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.10.2017 17:32

darmo, je to chémia, určite by som to nepodstúpila

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

23.10.2017 00:44

Neviem či by som chcela chodiť po svete taká šupinatá, kým by sa mi vylúpla nová tvárička...

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

02.11.2017 23:05

Keď už, tak jedine k odborníkovi.. pretože sú ľudia, ktorí si tieto peelingy robia doma za pomoci prípravkov z aliexpressu a ebayu...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.02.2021 22:04

Zatiaľ som nebola no rada by som vyskúšala keďže mám.po 50siatke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE