Ájurvéda – tajomstvo zdravia, krásy a mladosti z Indie

Ajurvéda nie je len liečebnou metódou, ktorá vás zbaví zdravotných problémov a odbremení organizmus od škodlivín a jedov nazbieraných hektikou všedného dňa. Je životným štýlom, ktorý zharmonizuje vašu myseľ a telo a dodá vám sviežosť a energiu, o akej sa vám ani nesnívalo. 

Harmónia je základ

Tejto prastarej náuke pôvodom z južnej Indie sa hovorí aj veda o živote. V posvätnom jazyku sanskrt znamená “ajur” život a “véda” vedu. Ájurvéda je považovaná za vedný odbor a ako medicínsky systém ju uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia. Zároveň je filozofiou a životným štýlom starým päťtisíc rokov. Vychádza z teórie, že človeka a jeho život tvoria štyri časti: mentálna, fyzická, emočná a duchovná. Stačí, aby sa narušila jedna zložka a nastane v nás nerovnováha.

Ájurvéda sa usiluje zachovávať v tele rovnováhu pomocou istého životného štýlu, správnej životosprávy a prevencie alebo liečenia v podobe masážnych procedúr. Zaoberá sa celým človekom, zvonku aj zvnútra a príčiny ochorení hľadá komplexne. Neoddeľuje fyzické problémy od psychických. Nepotláča príznaky, ale odstraňuje ich prirodzeným a nenásilným spôsobom v súlade s prírodnými biorytmami platnými tisícky rokov. Napriek tomu, že ájurvéda je stará pomaly ako ľudstvo samo, jej princípy sa dajú účinne aplikovať aj v dnešnej hektickej, vystresovanej dobe. Je otvorená každému, kto si chce udržať zdravie bez ohľadu na vek, vzdelanie, zdravotný stav či sociálne zaradenie.

Pozri aj: Prečo týchto 5 druhov masáží musíš určite vyskúšať?

typy dóší

Zdroj: Shutterstock®

Typy dóší:

Základným princípom ájurvédy ako filozofie je život v súlade s vlastnou telesnou a psychickou konštitúciou a s prírodnými zákonmi. Ajurvéda tvrdí, že ak spoznáme samých seba, svoju konštitúciu, dokážeme sa dlhodobo tešiť dobrému zdraviu, sviežej a mladistvej mysli a kráse. Energie či princípy sa nazývajú v ájurvéde „dóše” a sú tri: Váta, Pitta a Kapha. Každý z nás je kombináciou týchto troch princípov alebo dóš:

Váty ako princípu pohybu, Pitty ako princípu energie a Kaphy ako princípu štruktúry. Váta zahŕňa výmenu informácií v nervovej sústave, krvný obeh, posun potravy tráviacim traktom a vylučovanie. Trávenie a metabolizmus, teda látková výmena, funguje na princípe Pitty. Kapha sa naopak stará o svalové a tukové tkanivo a kostru ako podpornú sústavu. Väčšina z nás je kombináciou dvoch konštitúcií - dóš, s prevahou jednej. 

Dóša určuje našu telesnú skladbu, ale aj vlastnosti, záujmy, spánkové návyky, ba dokonca naše najobľúbenejšie druhy potravín. Ak sa dóše dostanú do stavu nerovnováhy vplyvom prostredia, stravy, prežitej traumy či zranenia, a táto nerovnováha je príliš hmatateľná, môže viesť až k ochoreniu.

Ájurvédska diagnostika

To, či ste typ Váta, Pitta alebo Kápha, dokáže presne stanoviť ájurvédsky lekár na základe vašej podrobnej diagnostiky. Ájurvédska diagnostika má nesmierne široký záber a zahŕňa nielen fyziológiu človeka, ale aj jeho spôsob vyjadrovania, gestá, mimiku, hlas, tvar očí či kvalitu vlasov. Ájurvédsky lekár zisťuje zdravotný stav pacienta aj podľa nechtov a jazyka, na ktorých sa odráža kvalita trávenia a celkový zdravotný stav.

Pomocou pulzovej diagnostiky spoľahlivo určí, ktorá z dóš je zvýšená a v akom stave máte jednotlivé orgány. Pulzová diagnostika odhalí aj váš emocionálny stav. Ten je spolu s mentálnym stavom našou neoddeliteľnou súčasťou, preto sa pri hľadaní príčiny nerovnováhy v tele a psychike nemôže vynechať. Keď je „diagnóza” jasná, ajurvédsky lekár vás zaradí do určitej konštitúcie, resp. kombinácie konštitúcií a navrhne vám, ako si môžete upraviť jedálniček a celkovú životosprávu. Poradí vám, ako často a kedy sa venovať joge a ako ju cvičiť. Vysvetlí, ako používať niektoré byliny a odporučí vám určitý typ masáží, po ktorých si prinavrátite stratenú rovnováhu.

Pozri aj: Poznáš wellness zvyky vo svete? Nechaj sa rozmaznávať!

Váta

Zdroj: Shutterstock®

Aký typ dóší ste vy?

1. Charakteristika Váty

Ľudia s konštitúciou Váta sa vyznačujú štíhlou postavou, dlhou, kostnatou tvárou, malými očami, nepravidelným chrupom a úzkymi perami. Osoby Váta ľahko zarábajú, ale aj míňajú peniaze. Sú razantné a neprestajne riešia aj niekoľko problémov naraz. Vátu zvyšuje cestovanie, suché studené jedlo, nepravidelný stravovací režim a spánok. Zvýšenie Váty sa často prejavuje chudnutím, dýchacími problémami, ochorením obličiek, žlčníka, zápchou, slabým imunitným systémom, nervovými chorobami, strachom a obavami. 

Odporúčanie pre Váty: Vátam prospieva stabilita a pravidelnosť nielen v živote, ale aj v strave a v spánku. Odporúča sa harmonizujúca strava – výživné, teplé  jedlá pripravené na oleji, hlavne sladkej, kyslej a slanej chuti. Váty by mali pravidelne cvičiť, ale so športom by to nemali preháňať. Vhodné je napríklad plávanie alebo chôdza. Váty by mali chodiť včasnejšie spať a dostatočne odpočívať. Mali by sa vyhýbať studenému počasiu. Dobre im urobia teplé kúpele. 

Pitta

Zdroj: Shutterstock®

2. Charakteristika Pitty:

Ľudia s konštitúciou Pitta bývajú svetlí, pehatí, so srdcovitou tvárou a svetlými očami. Ich zuby môžu byť sfarbené do žlta. Pitty sú vo všeobecnosti rozhodné, otvorené novým myšlienkam a výzvam, obratné v komunikácii. Majú neustálu chuť k jedlu a naopak nemajú radi prepracovanosť. Ak je Pitta v nerovnováhe, objavia sa sklony k agresivite, žiarlivosti, netrpezlivosti, hnevu a nespokojnosti. Pittu zvyšujú pálivé jedlá, horúce počasie a stres. Zvýšená  Pitta se často prejavuje hnačkami, infekciami či kožnými vyrážkami. 

Odporúčanie pre Pitty: Pitty by sa mali vyhýbať priamemu slnku a horúčave. Upokojeniu Pitty napomáha harmonizujúca strava - málo korenené jedlá, teplé, výživné, sladkej a horkej chuti. Pitty by mali obmedziť soľ a tuky a prijímať nápoje v izbovej teplote. Pitte prospieva pobyt na chladnejších miestach a cvičenie ráno alebo večer pri ochladení.

Odporúčame: Poznáš gua sha kameň? Zisti, prečo je to TOP pomôcka na masáž tváre!

Kápha

Zdroj: Shutterstock®

3. Charakteristika Káphy:

Kaphy mávajú olivovú pleť, silné a vlnité vlasy, modré alebo hnedé oči a silnú postavu. Ich povaha je pokojná, tolerantná, bývajú verné a milujúce. Dokážu ostatných povzbudiť k výkonu a byť účinnou oporou. Kaphy majú zdravú chuť k jedlu ale ich trávenie je pomalé. Nemajú radi zimu a vlhko. Ak sú Kaphy v nerovnováhe, objavuje sa nedotklivosť, závisť a chamtivosť. Kaphy potrebujú motiváciu rovnako ako Váty rovnováhu a uvoľnenosť a Pitty rovnocennú výzvu. Kaphu zvyšuje konzumácia tučného, sladkého, vyprážaného a studeného jedla, nedostatok pohybu a v zime aj chladné počasie. 

Odporúčanie pre Kaphy: Kapha sa zvyšuje najmä v zime a začiatkom jari, preto by si ľudia tohto typu mali dávať v tomto ročnom období pozor a dodržiavať upokojujúcu stravu – jedlo má byť ľahšie, pripravené na minimálnom oleji, nízkotučné, prevažne horúce, ostrejšej a trpkastej chuti. Kaphy by mali konzumovať menšie porcie, zabezpečiť si dostatok pohybu a zamestnať sa rôznorodou činnosťou spojenou s relaxáciou. Treba sa vyhýbať spánku počas dňa. 

1 komentár
Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

23.12.2017 19:31

exoticka diagnostika,ale len ako altrenativna

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE