Aj keď sa jarné teploty ešte nepodobajú tým tropickým, relax v prostredí studenej jaskyne pôsobí aj v tomto období blahodarne na celé telo. Okrem iného má tiež ozdravujúce účinky, ktoré pomáhajú hlavne pri alergiách, tak rozšírených práve počas aktuálnej peľovej sezóny. Pobyt v jaskyni je tak príjemným chladným relaxom pre myseľ, aj pre telo. Povzbudzuje imunitu a pomáha tiež liečiť dýchacie cesty. Práve preto vám dnes radi predstavíme liečebnú metódu, ktorá môže byť vhodnou wellness procedúrou pre všetkých aktuálne kýchajúcich.
Čo je speleoterapia?
Speleoterapia využíva vlastnosti jaskýň a najmä aerosólu podzemného prostredia. Ovzdušie v jaskyni zmierňuje príznaky mnohých ochorení. Práve väčšinou v krasových jaskyniach ľudia pri dýchaní prirodzene inhalujú takzvaný aerosól. Ten je stály a čo ocenia najmä spomínaní alergici, aj samočistiaci. Jeho zmenu nespôsobí ani množstvo návštevníkov, nedá sa preto ani vyčerpať. A kam za takýmto relaxom? Ak dúfate, že do nejakého blízkeho wellness centra, asi vás sklameme. Jaskynné prostredie sa prakticky nedá nahradiť žiadnym umelým spôsobom. Nájdete tam totiž vysokú vlhkosť vzduchu, takmer 100 percent.
Odporúčame: KVÍZ: Najznámejšie izbové kvety – rozpoznáš ich bez problémov?
Prečo sa nám v jaskyni dobre dýcha?
Vzduch v jaskyni je bezprašný a bezalergénový. Ako sme spomínali, aerosól je dokonca samočistiaci, to blahodarne vplýva na naše dýchanie a uľavuje najmä celoročným, ale tiež sezónnym alergikom. Vysoký obsah vápnika zároveň utišuje zápaly. Poteší aj vysoký obsah horčíka, ktorý pomáha pri stiahnutí hladkých svalov. Pobyt v jaskyni pomáha okrem alergií aj pri astme či chronickom zápale priedušiek. Celkovo zvyšuje našu obranyschopnosť a má taktiež dokázateľne pozitívne účinky pri liečbe kožných problémov, akým je napríklad ekzém.
Ako pobyt v jaskyni prebieha?
Aj keď sme možno zvyknuté, že k wellness procedúram jednoznačne patria aromatické olejčeky a horiace sviečky, v jaskyni tomu tak nebude. V niektorých jaskyniach si len spokojne zababušené ľahnete a odpočívate pri stlmenom osvetlení. Vnímate krásu tohto prírodného útvaru a necháte na seba pôsobiť priaznivé účinky jej prostredia. Inde sa zas môžete stretnúť s aktívnym relaxom. Zacvičíte si napríklad jogu, alebo sa oddáte relaxačnej hudbe pri autogénnych cvikoch či dýchacích cvičeniach. Odborníci takúto aktivitu oceňujú o čosi viac, keďže v polohe ležmo sa nám ľahko zaspí, a vtedy dýchame trochu inak, ako v bdelom stave. Celkovo počas takejto terapie strávite v prostredí jaskyne približne 2 hodiny. Zvyčajne je tento čas aj prerozdelený na pasívne vnímanie ezoterickej atmosféry a inhalovanie, zvyšok zas na precvičovanie dýchacích orgánov.
Odporúčame: Široké nohavice sú hitom tejto sezóny! Hodia sa každej bez ohľadu na typ postavy
Speleoterapia na Slovensku
Na Slovensku môžete vyskúšať jaskynný relax napríklad v Belianskej jaskyni, podobne aj v Jasovskej. Speleoterapia je tiež súčasťou mnohých kúpeľných pobytov, či liečení, stačí sa len dobre poinformovať. Vhodná je pre dospelých, ako aj deti, ideálne vo veku okolo 14 rokov. Pre mladšie deti, ktoré nevydržia byť dlhšie v pokoji, majú, samozrejme, terapeuti pripravené rôzne hry. Pre dospelých okrem oddychových miestností aj spomínané cviky.
A čo so sebou? Jednoznačne teplé oblečenie. Ak si plánujete aj zacvičiť, zíde sa vám taktiež karimatka, ktorú ak náhodou zabudnete doma, vám v niektorých jaskyniach zapožičajú. A doma by ste nemali zabudnúť ani fľašu s vodou, pitný režim je potrebné dodržiavať aj pri jaskynnom wellness.