Vieš, čo nenechávať v aute počas leta? Toto sa ti riadne vypomstí!

Dni sa predlžujú, noci skracujú a teploty sa pomaly, ale isto zvyšujú. S príchodom leta by sme si mali dvakrát rozmyslieť, čo si necháme v aute. Počas teplého letného dňa dokáže byť teplota v aute omnoho vyššia ako vonku. Ak je vonku 30 °C, v aute môže teplota narásť na 60 °C už za 90 minút, čo nie je vôbec bezpečné. Kým ľudia vedia, že nechávať v aute deti a zvieratá je život ohrozujúce, často zabúdajú na ostatné veci.

Pozri aj: Chceš byť krásne hnedá? Tu sú tipy ako zostať dlho opálená!

prečo si nenechať v aute lieky

Zdroj: Shutterstock®

Lieky, krémy na opaľovanie a slnečné okuliare

Ak si pri liekoch prečítame príbalový letáčik, zistíme, že ich máme skladovať pri izbovej teplote. Ak si však necháme lieky v aute a teplota v ňom presiahne 25 °C, molekulárna štruktúra liekov sa môže zmeniť a v lepšom prípade sa stanú neúčinné. Keď hovoríme o krémoch na opaľovanie, ktoré sa ohriali v aute, nielenže sa nimi môžeme popáliť, ale predovšetkým strácajú účinok, a to je to posledné, čo by sme chceli. Nielen slnečné, ale ani dioptrické okuliare by sa nemali nechávať počas leta v aute. Možno si myslíte, že je to praktické mať jeden pár okuliarov doma a náhradný v aute, ale riskujete ich poškodenie. Šošovky sa totiž robia z polykarbonátu, ktorý má bod topenia už pri 21°C. Plastové rámy sa roztavia a kovové rámy spolu so šošovkami sa zdeformujú.

elektronika v aute počas tepla trpí

Zdroj: Shutterstock®

Elektrické zariadenia, CD a DVD

Nikdy by sme si v aute nemali nechať žiadne elektrické zariadenia (ani prenosné GPS) – a už vôbec nie v lete. Nielenže má na ne teplo zlý vplyv, ale znamenajú aj určité nebezpečenstvo. Šošovky, pamäťové karty a ďalšie zariadenia sa môžu už po niekoľkých minútach nenávratne zničiť. Batérie zariadení, ktoré nechávame v aute, sú veľmi nebezpečné tým, že z nich môžu unikať škodlivé kyseliny a spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, očí a kože. Ak sa okolitá teplota blíži k 35 °C, kapacita batérie sa znižuje a v niektorých prípadoch sa môže znehodnotiť úplne. Ak ide o CD a DVD, tie sú väčšinou vyrobené z polykarbonátu a ten sa nielen topí, ako sme už písali vyššie, ale klesá aj kvalita našich obľúbených nahrávok na týchto nosičoch.

dieťa je v lete čokoládu v aute

Zdroj: Shutterstock®

Jedlo, pitie, sladkosti a iné potraviny

Dobre zabalená, ale roztopená čokoláda sa dá zachrániť pár hodinami v mrazničke, no keď sa roztopia iné sladkosti, vznikne nám veľmi nepríjemná lepkavá situácia. Pri inom jedle to zas môže byť pekne smradľavá realita. Mliečne výrobky ako aj výrobky z mäsa majú nepríjemný pach, ktorý sa vetrá dlho a nepomôže nám ani osviežovač vzduchu v aute. Ak je jedlo varené, baktérie sa v ňom môžu premnožiť a ak ho zjete, môže vám byť zle. Pri sýtených nápojoch v plechovke, na ktoré kvôli ich veľkosti môžeme ľahko zabudnúť, riskujeme ich výbuch. Na druhej strane, zabudnutým nápojom v plastových fľašiach v aute by sme sa mali vyvarovať tiež. Plast totiž môže vypúšťať chemikálie do nápoja, čo nie je práve najzdravšie.

Odporúčame: Zápach z klimatizácie auta? Poznáme rýchly a účinný spôsob na jeho zmiernenie!

všetky tieto veci počas teplého a letného dňa zoberiete so sebou

Zdroj: Shutterstock®

Okrem vecí, ktoré v lete do auta nepatria, sú aj iné veci – cennosti, ktoré by ste si tam nemali nechávať, pretože auto nie je výkladná skriňa. V niektorých prípadoch by bolo menším zlom, keby sme si kvôli teplu nechali veci vonku v tieni ako v aute. Ani mejkap či rúž by sme si nemali nechať v aute, pretože sa roztopia a znehodnotia. Pokiaľ hovoríme o rúži alebo balzame na pery, tie môžu vytvoriť mastný a farebný fľak, ktorého sa ťažko zbavíte. Najlepšie je, keď si všetky tieto veci počas teplého a letného dňa zoberiete so sebou, a to aj keď odchádzate len na krátky čas. Naše zdravie a zdravie našich blízkych je aj v tomto prípade to najdôležitejšie.

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.06.2019 05:13

Najlepšie je, keď si všetky tieto veci počas teplého a letného dňa zoberieme so sebou, aj keď odchádzate iba na krátky čas.

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

07.06.2019 07:47

Veľmi zaujímavý a poučný článok. Pri niektorých veciach by ma nenapadlo, že sa takto možu v horúcom aute znehodnotiť.

Vaše meno:

Lenka Čajová

Lenka Čajová

07.06.2019 17:45

V aute byva skutocne velmi horuco ja sa snazimnic nezabudnut aby sa to neposkodilo alebonepokazilo cosa jedla a pitia tyka

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

08.06.2019 07:07

Dobré rady,niekedy sa na to zabudne..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.06.2019 21:51

Presne tak všetky tieto veci počas letného dňa si treba zobrať so sebou, a to aj keď odchádzáme len na krátky čas

Vaše meno:

Vladimír Ťahún

Vladimír Ťahún

24.06.2019 14:24

Rady nad zlato...

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

05.07.2019 22:54

" Šošovky sa totiž robia z polykarbonátu, ktorý má bod topenia už pri 21°C." ??? to je nejaky peklep, ze ? 121°C, moze byt, ale pod 100 to urcite nebude.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.03.2021 12:03

tie okuliare ma teda prekvapili

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE