Dni sa predlžujú, noci skracujú a teploty sa pomaly, ale isto zvyšujú. S príchodom leta by sme si mali dvakrát rozmyslieť, čo si necháme v aute. Počas teplého letného dňa dokáže byť teplota v aute omnoho vyššia ako vonku. Ak je vonku 30 °C, v aute môže teplota narásť na 60 °C už za 90 minút, čo nie je vôbec bezpečné. Kým ľudia vedia, že nechávať v aute deti a zvieratá je život ohrozujúce, často zabúdajú na ostatné veci.
Pozri aj: Chceš byť krásne hnedá? Tu sú tipy ako zostať dlho opálená!
Lieky, krémy na opaľovanie a slnečné okuliare
Ak si pri liekoch prečítame príbalový letáčik, zistíme, že ich máme skladovať pri izbovej teplote. Ak si však necháme lieky v aute a teplota v ňom presiahne 25 °C, molekulárna štruktúra liekov sa môže zmeniť a v lepšom prípade sa stanú neúčinné. Keď hovoríme o krémoch na opaľovanie, ktoré sa ohriali v aute, nielenže sa nimi môžeme popáliť, ale predovšetkým strácajú účinok, a to je to posledné, čo by sme chceli. Nielen slnečné, ale ani dioptrické okuliare by sa nemali nechávať počas leta v aute. Možno si myslíte, že je to praktické mať jeden pár okuliarov doma a náhradný v aute, ale riskujete ich poškodenie. Šošovky sa totiž robia z polykarbonátu, ktorý má bod topenia už pri 21°C. Plastové rámy sa roztavia a kovové rámy spolu so šošovkami sa zdeformujú.
Elektrické zariadenia, CD a DVD
Nikdy by sme si v aute nemali nechať žiadne elektrické zariadenia (ani prenosné GPS) – a už vôbec nie v lete. Nielenže má na ne teplo zlý vplyv, ale znamenajú aj určité nebezpečenstvo. Šošovky, pamäťové karty a ďalšie zariadenia sa môžu už po niekoľkých minútach nenávratne zničiť. Batérie zariadení, ktoré nechávame v aute, sú veľmi nebezpečné tým, že z nich môžu unikať škodlivé kyseliny a spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, očí a kože. Ak sa okolitá teplota blíži k 35 °C, kapacita batérie sa znižuje a v niektorých prípadoch sa môže znehodnotiť úplne. Ak ide o CD a DVD, tie sú väčšinou vyrobené z polykarbonátu a ten sa nielen topí, ako sme už písali vyššie, ale klesá aj kvalita našich obľúbených nahrávok na týchto nosičoch.
Jedlo, pitie, sladkosti a iné potraviny
Dobre zabalená, ale roztopená čokoláda sa dá zachrániť pár hodinami v mrazničke, no keď sa roztopia iné sladkosti, vznikne nám veľmi nepríjemná lepkavá situácia. Pri inom jedle to zas môže byť pekne smradľavá realita. Mliečne výrobky ako aj výrobky z mäsa majú nepríjemný pach, ktorý sa vetrá dlho a nepomôže nám ani osviežovač vzduchu v aute. Ak je jedlo varené, baktérie sa v ňom môžu premnožiť a ak ho zjete, môže vám byť zle. Pri sýtených nápojoch v plechovke, na ktoré kvôli ich veľkosti môžeme ľahko zabudnúť, riskujeme ich výbuch. Na druhej strane, zabudnutým nápojom v plastových fľašiach v aute by sme sa mali vyvarovať tiež. Plast totiž môže vypúšťať chemikálie do nápoja, čo nie je práve najzdravšie.
Odporúčame: Zápach z klimatizácie auta? Poznáme rýchly a účinný spôsob na jeho zmiernenie!
Okrem vecí, ktoré v lete do auta nepatria, sú aj iné veci – cennosti, ktoré by ste si tam nemali nechávať, pretože auto nie je výkladná skriňa. V niektorých prípadoch by bolo menším zlom, keby sme si kvôli teplu nechali veci vonku v tieni ako v aute. Ani mejkap či rúž by sme si nemali nechať v aute, pretože sa roztopia a znehodnotia. Pokiaľ hovoríme o rúži alebo balzame na pery, tie môžu vytvoriť mastný a farebný fľak, ktorého sa ťažko zbavíte. Najlepšie je, keď si všetky tieto veci počas teplého a letného dňa zoberiete so sebou, a to aj keď odchádzate len na krátky čas. Naše zdravie a zdravie našich blízkych je aj v tomto prípade to najdôležitejšie.