Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cvičení

Pokiaľ ste sa zavreli do fitka a cvičíte viac menej pravidelne ako blázon, no stále nebadáte pri pohľade do zrkadla zmeny, spozornite. Pravdepodobne robíte pri cvičení podstatné chyby, ktoré ak nemáte z telesnej diplom, vám ako chyby možno ani neprídu. Nemusíte sa k myšlienke pravidelného aktívneho pohybu postaviť hneď ako k najzložitejšej vedeckej činnosti, niektorým chybám by ste sa ale mali vyvarovať pre vlastné dobro.

Odporúčame prečítať: 10 dôvodov štíhlosti a dlhovekosti

To, že vás frustruje cvičenie bez výsledkov je úplne samozrejmé. Je nám viac než jasné, že nie všetky si môžeme dovoliť osobných trénerov, či už z finančných, alebo iných dôvodov. Aj preto, ak cvičíte osve, by ste sa mali zameriavať aj na teóriu a stať sa akými laickým odborníkom na základe dôveryhodných poznatkov smiley

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Chudnite podľa feng shui

Rutina nesvedčí ani cvičeniu.

 

Ak ste si obľúbili zopár cvikov a ich sa držíte ako kliešť, napravte to. Vaše telo a hlavne svalstvo, ktoré týmito cvikmi precvičujete sa už voči nim „obrnili“. Jednoducho si zvykli a potrebujú novú záťaž/novú vzpruhu. Na druhej strane nie je zas dobré ani skákať z cviku na cvik, a každý urobiť len párkrát mesačne. Pokúste sa v tomto nájsť zlatú strednú cestu. Pri opakovaných cvikoch by totiž zmeny mali byť viditeľné, vtedy je to už signál, že môžete postúpiť na ďalší level. Ak ich meníte pričasto, pomalšie budete v daných partiách chudnúť.


 

Nezameriavajte sa len na jedno.

 

Veľmi obľúbené sú napríklad kardio cvičenia. Poviete si, že iba beh je pre vás to pravé orechové, a od rozcvičky, cez naťahovacie cviky, až po tie posilňovacie vynecháte všetko. Ak cvičíte podobným spôsobom, že iba rovno vhupnete do tenisiek a pustíte sa do utekania, poraďte sa s hocikým, kto sa vyzná, že takto neprospievate ani svojim svalom, ani kĺbom.

 

Odporúčme prečítať: Recepty - Cuketové menu

 

Apropo v súvislosti s týmto nezabúdajte, že každé cvičenie si vyžaduje presné techniky. (a nie iba približné!)

 

Rovnako tak pred každým športovaním je potrebná rozcvička. V opačnom prípade si koledujete o zranenie, v tom lepšom prípade „len“ o natiahnutý sval, v tom horšom trebárs rovno o pretrhnutý.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Nezameriavajte sa na čísla.

 

Namiesto neustáleho počítania kalórii, váženia jedla, či sledovania čísielok tak na osobnej váhe, ako aj napríklad na stacionári, si začnite cvičenie užívať! S pozitívnym naladením sa nielenže lepšie cvičí, ale aj ľahšie chudne!

 

Odporúčme prečítať: Akupunktúrou ku zdraviu

 

 

Nebuďte priveľmi netrpezlivé.

 

Vieme, že do tých riflí o číslo menších sa chcete zmestiť čím skôr, ideálne už zajtra, avšak takto to nefunguje. Za vypracovanou postavou je tvrdá drina, a to jednoducho nezmeníte. Pred samotným chudnutím a cvičením preto pripravte svoju psychiku na to, že viditeľné výsledky si spoločne prezriete až o pár mesiacov. Pri intenzívnom pravidelnom cvičení by ste také prvé znaky mali badať o štyri až cca osem týždňov.


 

Sladké odmeny dajte bokom.

 

Ak sa do cvičenia musíte nútiť, no vymysleli ste na seba fintu odmeňovania, pozor, aby sa vám nevypomstila. Obzvlášť ak tou odmenou má byť čosi sladké vo forme keksíka, či rovno celej bonboniéry. S narastajúcou aktivitou vám rastie aj chuť do jedla, takže takéto sebaodmeňovanie vie byť veľmi zradné. 

Odporúčame prečítať: Cvičenie na trampolíne

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Nenakladajte si toho toľko, ako by ste boli profesionálnou fitnesskou.

 

Nie ste športovkyňa, nie ste kulturistka, a hlavne vaše telo, svaly, ani psychika na takú záťaž nie sú zvyknuté. Začínajte pomaly, postupne, ako správne začiatočníčky. Keď sa vám bude zvyšovať kondícia, samé to ucítite, a v pridávaní cvikov môžete postupne pokračovať.


 

To isté platí aj o čase.

 

Keď strávite v prvý deň svojho cvičenia v posilke štyri hodiny, vykoledujete si akurát tak poriadnu svalovicu a k tomu ešte väčšiu nechuť k cvičeniu. Začínajte preto naozaj s mierou, ak vás trápi nádvaha a nevládzete, postačí aj desať – pätnásť minút denne. Namiesto záťažového cvičenia zvoľte niečo, kde sa príliš nespotíte, a kde nezaťažíte svoje kĺby – ideálne je na to plávanie.

 

Odporúčme prečítať: Každý má svojho anjela strážneho – časť I.

 

A na záver nezabúdajte na to, že bolesť tela nie je indikátom toho, či ste cvičili dobre, alebo nie. Ak sa vám teda svalovica oneskorí, nemusí to hneď znamenať, že predvčerajšie rande s činkami nedopadlo na výbornú smiley

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Lenka

Lenka

29.08.2014 21:42

Hlavne tá trpezlivosť bude u mňa kameňom úrazu :-)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.05.2016 19:53

dobre rady

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.