Aktuálna situáciu nás prinútila pracovať z domu. Zrazu všetci dobre vieme, aké to je pracovať v pohodlí domova. Aké to je, keď nemusíte skoro ráno vstávať, aby ste sa vychystali do práce. Jednoducho stačí zapnúť počítač, pripojiť sa na pracovný server a pracovať. Nestojí nad vami žiaden šéf, ktorý by vás kontroloval a poháňal, aby ste pracovali rýchlejšie a efektívnejšie. Zrazu sú aj obedy chutnejšie, keďže si ich môžete plne vychutnať a nemusíte ich do seba len nahádzať a ponáhľať sa späť do práce.
Na jednej strane má práca z domu výhody, no na strane druhej má celodenná práca na počítači aj svoje nevýhody. Hovoriť môžeme predovšetkým o bolesti chrbtice, ale aj zápästí. Čoraz viac sa v spojitosti s prácou na počítači hovorí o ochorení, ktoré začína byť úplne bežné. Syndróm karpálneho tunela sa spočiatku môže prejavovať úplne nenápadne – dokonca ani nemusíte spozorovať, že ho máte. No časom sa môže dostaviť bolesť, ktorá vám bude znepríjemňovať aj tú najbežnejšiu činnosť v domácnosti. Preto je jednoduchšie predísť mu, než podstúpiť operáciu. Ako na to?
Pozri aj: Vieš, čo je pneumokonióza? Zisti, ako sa prejavuje a kto je najviac ohrozený!
Ako sa karpálny tunel prejavuje?
Karpálny tunel sa hlási predovšetkým počas noci, keď sú vaše ruky v pokoji. Vtedy sa môže prejaviť silná bolesť, ale aj jemné mravčenie, tŕpnutie prstov na rukách či rovno celého zápästia. Bolesť však môže byť intenzívnejšia. Môže vystreľovať až do predlaktia či dokonca do ramena. V tomto prípade určite platí, že netreba prvotné príznaky ignorovať, ale ich riešiť s odborným lekárom.
Cviky na zápästia proti karpálnemu tunelu
A aby sme predišli vzniku karpálneho tunela, je potrebné osvojiť si niekoľko základných cvikov, ktoré vám pomôžu „ponaťahovať“ zápästia.
- Natiahnutie zápästia – zovrite ruky do pästí pričom držte palce v zovretí. Paže natiahnite pred seba (chrbát ruky smeruje do strán) a začnite s naťahovaním zápästí. Pohybujte s nimi dnu a von.
- Natiahnutie prstov – predpažte jednu ruku tak, akoby ste sa chceli oprieť o stenu. Druhou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu – ako keby ste si ohýbali prsty, no dlaň tlačte pred seba.
- Natiahnutie predlaktí – spojte dlane oboch rúk pred hrudníkom a tlačte ich proti sebe. Takto spojenými dlaňami postupne posúvajte doľava a doprava. Nezabúdajte popritom dlane tlačiť o seba.
Ak chcete predísť vzniku karpálneho tunela, je dôležité poctivo naťahovať a posilňovať zápästia, no zároveň je dôležité posilňovať aj ramená, paže a šiju.
Odporúčame: Varená cibuľa s jablkom a citrónom – najlepší liek na priedušky?!