Prechádzate sa po parku, pozorujete prírodu, stromy, keď tu zrazu vidíte vo vzduchu človeka. Žiadna viditeľná vec pod jeho nohami, po ktorej by mohol chodiť. Napriek tomu sa prechádza od jedného stromu k druhému. Ako to robí?
Pravdepodobne ide o slacklining, čo znamená, že medzi dvoma stromami má uviazané lano a chodí po ňom. Vyzerá to zaujímavo, ale prečo to vlastne robí? Buď pracuje v cirkuse alebo sa len neskutočne nudí, poviete si. Chcete poznať dôvody, pre ktoré si pôjdete aj vy okamžite kúpiť lano? Vystúpajte spolu s nami do oblakov a podľahnite čaru slacklingu.
Od cirkusu do hôr
Pôvod tejto aktivity siaha do minulého storočia a do cirkusovej manéže. Cirkusoví akrobati sú pravdepodobne prví, ktorí na lane predvádzali rôzne čísla a od ktorých to prevzali ďalší. Tými boli vysokohorskí horolezci, ktorí začali skúšať chodenie po lane, avšak bez akrobacií. Dnes to naberá na popularite a čím ďalej tým viac ľudí si takto spríjemňuje voľné chvíle. Postupne sa aj tento šport stáva variabilnejším a spôsobov, ako chodiť po lane máme hneď niekoľko.
Nemusíte zo začiatku vyšliapať na najvyšší vrch, ktorý nájdete a prechádzať sa doslova po oblakoch, postačí ak si to skúsite doma na nečisto – pár centimetrov nad zemou hravo postačí. Časom môžete vyskúšať aj waterline, kedy je lano napnuté cez vodu; urbanline, kedy sú laná umiestnené v uliciach alebo na ilegálnych miestach a mnohé ďalšie verzie tohto príťažlivého športu. Toto sú 4 najzaujímavejšie dôvody, pre ktoré by každý z nás mal chodenie po lane vyskúšať.
Odpadneš: Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!
1. Posilníte celé telo
Slackline je formou moderného lanolezectva, ktoré je očarujúce pre balansovanie, chodenie po lane a rôzne kreácie, ktoré môžete pritom skúšať. Vďaka tejto aktivite si zdokonalíte rovnováhu, ktorú môžete využiť pri mnohých iných športoch, ako napríklad pri lyžovaní. S tým súvisí aj zlepšenie držania tela a posilnenie chrbtových svalov. Na ďalší deň budete prekvapení, pretože vás budú bolieť všetky svaly, aj také o ktoré ste nevedeli, že ich máte.
Nudné brušáky môžete vymeniť za túto zábavnú formu, pretože okrem svalov chrbta posilníte aj brušné svaly. V neposlednom rade sa do balansovania zapája aj tzv. telesné jadro, ktoré si zvyčajne upevňujeme pomocou fit lopty. Spočiatku svoju neistotu budete vyrovnávať mávajúcimi rukami, no časom, keď dokonale spevníte celé telo a získate istotu, budete mať ruky vystreté ako pravítko.
2. Zbavíte sa bolestivého chrbta
Tým, že posilňujete pri tomto športe celé telo, hlavne jeho stred, sa zbavíte aj bolestivého chrbta. Sedavý životný štýl, ktorý väčšina z nás má, spôsobuje v celom tele nerovnováhu. Zlé sedenie má najväčší vplyv na chrbát. Ako sme už spomínali, touto aktivitou dosiahnete rovnováhu, zapájate svaly chrbta a tým si zabezpečujete správne držanie tela.
Toto všetko má za výsledok, že počas bežného dňa chodíte vystretý, sedíte rovno a dokážete tak predísť problémom, ktoré sa spájajú s nesprávnym sedením. Bolesť chrbta vzniká najčastejšie v oblasti krížov a práve tú si pri slackliningu posilníte najviac.
Musíš skúsiť: Vyrysujte svoj chrbát vďaka cvičeniu na hrazde
3. Naučíte sa meditovať
Spomínané balansovanie, vám prinesie rovnováhu nielen vrámci postavenia tela, ale aj duše. Pri slackliningu je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel. Tieto vás postupne vedia dostať do maximálne pokojného stavu, rovnako ako aj meditácia. Chôdza po lane je pomalá a opatrná, noha je rovnobežná s lanom. Pre každého začiatočníka je najťažšie stabilizovať hornú a dolnú časť tela zároveň.
Meditácia alebo úplná koncentrácia sa uplatňuje hlavne pri dlhších prechodoch, ale trénovať koncentráciu môžete už pri prvom výstupe na lano. Celú dobu cez telo prúdi energia, na ktorú sa musíte naplno sústrediť. Vyčistiť si hlavu a myslieť na správny pohyb nohy po lane je veľmi náročné. Začnite preto tým, že sa sústredíte na správne a pravidelné dýchanie, keď ste ešte na zemi.
4. Zažijete kopec srandy
Zabaviť sa môžete nielen vy. Pri rôznych kreáciách alebo aj pri samotnom chodení, ktoré bude na začiatku vyzerať komicky, sa zabavia aj vaše deti. Na väčšinu hier prídu samé, hneď ako im odhalíte vaše čarovné lano. Hry im môžete pomôcť vymyslieť aj vy, a to napríklad tak, že do stredu lana upevníte šatku a deti k nej musia čo najrýchlejšie došplhať. Alebo im budete stopovať, ako dlho sa udržia na lane nad zemou.
Pokiaľ vás tento druh športu oslovil, vyskúšajte si na začiatok zohnať trénera, ktorý vás poučí, ukáže vám, ako na to a poradí s výberom lana.
Pozri aj: Detská hra? Skákaním na švihadle spálite stovky kalórií