Ako nahradiť soľ v domácnosti? Tieto korenia ju nahradia bravúrne!

Vraví sa, že soľ je nad zlato. Práve soľ je jednou z najčastejšie používaných ingrediencií, pretože skvelo ochutí každé pripravované jedlo. Je to zdroj minerálov, ktorý v malých dávkach pomáha telu vyrovnávať hladinu elektrolytov, a tiež pomáha s ďalšími dôležitými procesmi v našom tele, ktoré sú potrebné pre naše zdravie.

 

Soľ je v podstate neškodná. Problém však nastáva vtedy, keď ju prijímame vo veľkom množstve. Často ignorujeme jej negatívne účinky, a preto ju pridávame takmer do každého pokrmu, dokonca aj do koláčov. Pri dlhodobom nadmernom používaní soli môže prísť ku kardiovaskulárnym problémom a problémom s obličkami. Ako sa týmto problémom vyhnúť? Nahraďte soľ korením, ktoré každé jedlo rovnako kvalitne obohatí a ochutí! 

 

Pozri aj: Diétne avokádo: Zdravá pochúťka alebo ďalší výmysel?

oregano

Zdroj: Shutterstock®

Oregano

Toto korenie je známe svojimi liečivými vlastnosťami. Je skvelou náhradou za soľ

v mnohých receptoch. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a éterických olejov, ktoré majú antiseptické, protiplesňové a protizápalové účinky. Jeho pravidelná konzumácia zlepšuje aktivitu imunitného systému a znižuje problémy

s dýchaním.

 

Skvelo sa hodí na pizzu, k červenému alebo bielemu mäsu, do šalátov, dobre ochutí ryby alebo ryžu, a rovnako sa hodí aj k cestovinám. 

rasca

Zdroj: Shutterstock®

Rasca

Rasca môže poskytnúť jedlám celkom zaujímavú chuť. Obsahuje antioxidanty, ktoré redukujú negatívne účinky voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky pokožky. Jej pravidelná konzumácia pomáha regulovať cholesterol a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov.

 

Použite rascu na obohatenie polievok, ryže, zeleniny, alebo ju použite pri príprave mäsa. V prípade, že patríte k tým, ktorý nemajú radi rascu, tak použite drvenú.

 

Zaujme ťa: Je zdravšie arašidové alebo mandľové maslo?

zázvor

Zdroj: Shutterstock®

Zázvor

Známy pre svoje protizápalové, tráviace a antioxidačné vlastnosti. Zázvor je ďalšou zaujímavou možnosťou ako ochutiť jedlá v prípade, že sa snažíte znížiť príjem soli. Obsahuje vysokú koncentráciu látky gingerol, ktorá okrem jemne pikantnej chuti má ďalšie skvelé liečebné vlastnosti.

 

Okoreňte ním ovocné alebo zeleninové smoothies, šaláty, polievky alebo mäso. Poprípade si vytvorte zaujímavý dresing k čipsom. 

 

Odporúčame: Ako sa zbaviť herpesu a oparu na perách? Tieto triky, by ti nenapadli!

kurkuma

Zdroj: Shutterstock®

Kurkuma

Toto korenie je vo svete známe, a to nielen svojou osobitou chuťou, ale aj svojou farbou, ktorá dokáže ozvláštniť nejedno jedlo. Antioxidantmi naplnené korenie je skvelou voľbou, ak sa rozhodnete nahradiť soľ vo svojich jedlách. Má protizápalové, tráviace a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravie a chrániť bunky pred chorobami.

 

Použite ju do polievok, do ryže, omáčok alebo do zeleninových šalátov

čierne korenie

Zdroj: Shutterstock®

Čierne korenie

Korenie s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Pomáha chrániť tkanivá pred negatívnymi účinkami voľných radikálov. Jeho zloženie chráni organizmus pred vysokým krvným tlakom a zlepšujú funkcie obličiek.

 

Použite ho pri príprave mäsa a rýb, do omáčok alebo cestovín. 

 

Pozri aj: Intolerancia laktózy verzus alergia na mlieko: Je v tom rozdiel?

7 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.10.2017 08:55

veľmi málo solím......používam rôzne druhy korenia....najmenej však čierne korenie.....

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

20.10.2017 13:14

mohli by ste napísať aj aké koreniny môžeme používať pre male detičky... tiež už málo solím odkedy som mamina...

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

20.10.2017 13:34

my celkovo málo solíme a už začíname mať problém v reštauráciách, kde sa nám jedlo zdá presolené

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

21.10.2017 18:47

bez soli si neviem varenie predstaviť

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

29.10.2017 00:01

Soľ je soľ, podľa mňa ju nenahradí absolútne nič :)

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

03.11.2017 21:32

Žiadna korenina nenahradí soľ. Bez soli to v kuchyni jednoducho nejde. Predsa aj do sladkých koláčov ide štipka soli, takže načo sa klamať. Soľ je nenahraditeľná, iba to nesmieme s ňou preháňať. To platí aj pre všetko ostatné, lebo všetkého veľa škodí, aj toho dobrého.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 12:20

bylinky sú naozaj super

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE