Kyselina citrónová je slabá trikarboxylová kyselina, ktorá je prirodzene zastúpená vo viacerých druhoch ovocia aj zeleniny. Značné množstvo tejto látky je možné nájsť najmä v citrusoch, a to citrónoch i limetkách. Kyselina citrónová predstavuje prírodnú konzervačnú látku.
Poznáme ju ako bielu kryštalickú látku, ktorá našla v našich domácnostiach rozličné uplatnenie. V kuchyniach sa často využíva pri zaváraní či dochucovaní jedál. Avšak, využitie kyseliny citrónovej v domácnosti je oveľa rozmanitejšie.
Stále vás trápi otázka - ako odstrániť vodný kameň? Vedeli ste o tom, že kyselina citrónová vám môže pomôcť vyhrať aj boj s vodným kameňom či špinavými hrncami? Aké ďalšie využitie má prášková kyselina citrónová? V našom článku nájdete množstvo užitočných tipov a trikov!
Skvelé dôvody, prečo používať kyselinu citrónovú v domácnosti:
Konzervuje (sezóna zavárania)
Odstránenie vodného kameňa
Čistí a odstraňuje mastnotu (je skvelá na čistenie celej domácnosti)
Odstráni zápach
Dezinfikuje povrchy (antibakteriálne vlastnosti kyseliny citrónovej)
Ekologická domácnosť – je vhodná na ekologické čistenie domácnosti a bezpečná pre životné prostredie
Je cenovo dostupná (vrecúško kyseliny citrónovej je záležitosťou pár eur)
Je prírodná a netoxická
Účinnosť kyseliny citrónovej na zmäkčenie vody
Udržuje umývačku riadu a práčku čisté
Odstraňuje hrdzu z kovových predmetov
Dobrá na odstránenie fľakov, vybieli zašednuté prádlo
Posilňuje nechty a odstraňuje škvrny
Tipy na využitie kyseliny citrónovej:
1. Použitie kyseliny citrónovej na dezinfekciu
Pomocou kyseliny citrónovej môžete v domácnosti šetrne dezinfikovať rozličné povrchy a zabrániť tak rastu baktérií, kvasiniek i plesní. Zmiešajte jeden diel kyseliny citrónovej a 9 dielov čistej vody. Roztokom môžete dezinfikovať kuchynskú linku či iné povrchy v kuchyni a taktiež podlahy. Rovnako hovoríme o skvelom leštidle, či už na zrkadlá alebo okná.
Odporúčame: Najčastejšia príčina únavy a vyčerpania: Dostatok spánku ti nepomôže!
2. Bojovník proti vodnému kameňu – odstraňovač vodného kameňa
Ak vás trápi vodný kameň v rýchlovarnej kanvici, vďaka tomuto triku naň rýchlo zabudnete. Kyselina citrónová je skvelá na odstraňovanie vodného kameňa, pomôže podobne ako ocot. Zmiešajte 2 až 3 polievkové lyžice kryštálikov s 1 litrom vody a zmes prevarte v kanvici. Potravinárska kyselina citrónová účinne odstráni nánosy vodného kameňa.
3. Usadeniny vodného kameňa na umývadle
Kyselina citrónová vám pomôže aj s vodným kameňom a škvrnami v umývadle (napr. granitovom umývadle). V tomto prípade však budete okrem nej potrebovať aj citrón.
Kyselinu nasypte do umývadla, citrón prerežte na polovicu a jednu polovicu použite na vyčistenie umývadla – krúživými pohybmi postupne vydrhnite celé umývadlo.
4. Kyselina citrónová ako prírodná aviváž
A keď sme pri práčkach, spomenúť môžeme i ďalší trik s kyselinou citrónovou a bielou bielizňou. Stačí si prirpaviť roztok. Z litra vody a asi 5 až 6 polievkových lyžíc kyseliny si pripravíte skvelú prírodnú aviváž. Pridaj môžete i zopár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Pri praní pridajte namiesto aviváže pol deci hotového roztoku. Biela bielizeň bude zmäkčená a príjemne voňavá.
Odporúčame: Ako špargľa ovplyvňuje zdravie? Po tomto jej určite prídeš na chuť!
5. Čistič na pripálené hrnce
Kyselina citrónová vám pomôže nielen pri varení, ale aj po ňom. Ak sa vám počas prípravy obľúbeného pokrmu podarí pripiecť hrnce, plechy či panvice, nezúfajte. Môžete sa vyhnúť dlhému namáčaniu a ešte dlhšiemu drhnutiu.
Do šálky vody pridajte veľkú lyžicu kyseliny citrónovej, roztok nalejte do nádoby a nechajte ho v nej zovrieť. Následne sa už špinavý riad bude dať umyť rýchlo a ľahko.
6. Riešenie upchatého sifónu
Upchatý sifón je skutočná nočná mora a zároveň realita v mnohých domácnostiach. Aj v tomto prípade sa však oplatí siahnuť po kyseline citrónovej. Zmiešajte ju v pomere 1:1 so sódou bikarbónou, ktorú dozaista v kuchyni nájdete tiež.
Zmes nasypte do odtoku a zalejte ju vriacou vodou. Ideálne je následne odtok zakryť klasickým gumeným zvonom. Keď zmes vyšumí, odtok zvonka ešte prečistite.
Pozri aj: Sirup z kokosových kvetov – ideálne sladidlo či skrytý záškodník?
7. Ekologické čistiace prostriedky do kúpeľne
A prečo sa ešte oplatí mať balenie kyseliny citrónovej vždy poruke? Dajú sa z nej pripraviť ekologické čistiacie prostriedky. Približne 150 gramov kyseliny citrónovej rozpustite v jednom litri vody. Roztok nalejte do fľašky s rozprašovačom a postriekajte ním obklad v kúpeľni.
Nechajte pôsobiť a potom stačí opláchnutie čistou vodou. Roztok kyseliny citrónovej si perfektne poradí s vodnými usadeninami. Voda s pridanou kyselinou citrónovou je vhodná na čistenie vodovodných batérií, vaní či spŕch.
8. Čistenie práčky kyselinou citrónovou
Potravinárska kyselina citrónová pomôže vyčistí domáce spotrebiče, napríklad aj práčku. Pomôže odstrániť usadeniny, ktoré môžu mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na jej funkciu. Nasypte 5-6 lyžíc kyseliny citrónovej priamo do bubna práčky a spustite najdlhší a najteplejší cyklus naprázdno. To pomôže odstrániť vodný kameň a zápach.
9. Prísada do kúpeľa na nohy
Kyselinu citrónovú môžete nakoniec pridať aj do kúpeľa na nohy. Stačí, ak do lavóra nasypete malú lyžičku drobných bielych kryštálikov, ktoré necháte rozpustiť. Takýto kúpeľ je skvelý na vyčistenie veľmi znečistených nôh, napríklad od trávy a podobne. Taktiež je však riešením pri nadmernom potení nôh či zápachu (dezinfikuje). Dokonca zmäkčí pokožku.
Článok aktualizovaný 26.5.2024