Samozrejme, že vám nebudeme radiť, aby ste šupky z citrusového ovocia konzumovali. Ak ich však upravíte podľa návodu, ktorý objavíte ďalej v článku, výsledný produkt využijete pri upratovaní domácnosti na mnoho spôsobov. Nebudeme vás teda naťahovať, urobte si mandarínkovú alebo pomarančovú hostinu a ideme na to.
Ocot v hlavnej úlohe a ďalší účinkujúci
O účinkoch a využití octu v domácnosti ste už zaiste počuli a možno ste ho aj skúsili použiť na rôzne spôsoby. Pokiaľ vám však prekážala jeho intenzívna vôňa, ktorú by sme mohli s prehľadom označiť aj ako výrazný zápach, tak esenciálne oleje zo šupiek citrusov tento „problém“ vyriešia.
Ako je vám už teda zrejmé, podstatnou surovinou v našom recepte je ocot, ďalej sú to šupky z citrusov (pomarančov, mandarínok, citrónov, grepov) a väčší pohár na zaváranie s viečkom.
Návod na DIY citrusový čistiaci prostriedok
Ide o pomerne jednoduchý postup prípravy. Postačia vám zo dve hrste citrusových šupiek, ktorými naplňte zaváraninový pohár. Pekne ich potlačte, aby medzi nimi neboli veľké medzery a zalejte ich octom až po vrch. Zatvorený pohár s ingredienciami odložte na chladné miesto a nechajte lúhovať 10 – 14 dní.
No a potom už stačí tekutinu precediť a preliať, najlepšie do nádobky s rozstrekovačom, aby sa vám s prípravkom pri upratovaní pohodlne manipulovalo. A hotovo! Svoj univerzálny citrusový čistič môžete začať používať.
Shutterstock®Na čo všetko môžete svoj citrusový prostriedok použiť?
Citrusový ocot využijete na mnoho spôsobov, ako napríklad:
- na odstránenie vodného kameňa v kúpeľni (toaleta, sprcha);
- na usadeniny v kuchynskom dreze;
- proti usadzovaniu prachu, stačí nastriekať na povrch alebo na handričku a pretrieť;
- na vyčistenie a dezinfekciu práčky;
- ako odpudzovač proti hmyzu;
- na celkovú dezinfekciu povrchov.
Samozrejme, že pri niektorých spôsoboch využitia a pri citlivejších povrchoch musíte vášho octového pomocníka aj riediť s vodou. V každom prípade, jeho využitie je naozaj všestranné. A nebudeme sa čudovať tomu, ak na niektoré (možno aj úplne nové) zaujímavé spôsoby prídete aj vy sami.
Ďalšie možnosti využitia citrusového octu:
- Na čistenie okien a sklenených povrchov – Stačí zmiešať citrusový ocot s vodou v pomere 1:1 a výsledným roztokom umyť okná alebo zrkadlá. Povrch zostane bez šmúh a navyše sa zbavíte odtlačkov prstov a mastnoty.
- Na odstránenie nepríjemných pachov – Ak chcete zbaviť chladničku, mikrovlnku alebo odpadkový kôš nepríjemných pachov, nastriekajte do nich citrusový ocot, nechajte chvíľu pôsobiť a vytrite handričkou.
- Na dezinfekciu kuchynského náradia – Dosky na krájanie, kuchynské hubky či umývadlo – všetky tieto povrchy sa dajú ľahko vyčistiť a dezinfikovať citrusovým octom.
- Na čistenie rúry – Ak sa vám v rúre pripiekli zvyšky jedla, stačí citrusový ocot naliať do žiaruvzdornej nádoby, zapnúť rúru na nízku teplotu a nechať tekutinu odparovať. Para uvoľní nečistoty, ktoré potom ľahko zotriete.
Tipy na úpravu receptu na čistič z citrusových šupiek
Ak chcete citrusový čistiaci prostriedok ešte viac prevoňať, môžete do pohára so šupkami pridať niekoľko kúskov škoricovej kôry alebo pár klinčekov. Tieto koreniny dodajú octu príjemnú hrejivú arómu a zároveň zvýšia jeho dezinfekčné vlastnosti.
Experimentovať môžete aj s rôznymi druhmi citrusov – kombinácia pomarančov, citrónov, limetiek a grepov vytvorí jedinečnú vôňu a intenzitu čistiaceho prostriedku. Ak chcete ešte sviežejšiu vôňu, skúste po precedení pridať pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad levanduľového, eukalyptového alebo čajovníkového, ktoré majú navyše antibakteriálne účinky.
Ďalším spôsobom, ako vylepšiť recept, je zriedenie octu vodou. Ak sa vám zdá jeho vôňa príliš intenzívna, môžete hotový čistiaci roztok riediť v pomere 1:1 alebo podľa potreby. Takto upravený čistič bude vhodnejší na citlivejšie povrchy a stále si zachová svoje čistiace vlastnosti.
Ak ocot používate na leštenie skiel a zrkadiel, skúste ho zmiešať s destilovanou vodou, aby ste predišli vzniku šmúh. Naopak, ak ho chcete použiť na silnejšie nečistoty v kuchyni alebo kúpeľni, môžete k citrusovému octu pridať lyžicu jedlej sódy pre ešte väčší čistiaci efekt.
Shutterstock®Bezpečnostné upozornenia pred použitím domáce prostriedku z citrusov
Pri používaní citrusového čistiaceho prostriedku je dôležité mať na pamäti, že ocot je kyslý a môže poškodiť citlivé povrchy. Vyhnite sa jeho aplikácii na prírodný kameň, ako je mramor, žula alebo vápenec, pretože môže spôsobiť nevratné škvrny a narušenie povrchu.
Rovnako sa odporúča nepoužívať ho na drevené podlahy alebo nábytok bez ochranného náteru, aby sa zabránilo ich poškodeniu. Pred prvým použitím na nový povrch je vždy dobré urobiť skúšobný test na malej, nenápadnej ploche.
Pri manipulácii s octom tiež dbajte na dostatočné vetranie miestnosti, najmä ak ste citliví na silné arómy. Pri čistení toalety alebo iných miest, kde sa môžu vyskytovať čistiace prostriedky s chlórom, nikdy nekombinujte ocot s bielidlom alebo inými chemikáliami – táto zmes môže vytvoriť toxické výpary nebezpečné pre zdravie.
Pri použití silne koncentrovaného octového čističa je vhodné nosiť rukavice, aby ste predišli podráždeniu pokožky, najmä ak máte citlivú alebo suchú kožu.
Alternatívne spôsoby využitia citrusových šupiek:
Ak sa vám nechce vyrábať čistiaci prostriedok, citrusové šupky môžete využiť aj inak:
- Na osvieženie vzduchu – Sušené citrusové šupky môžete umiestniť do látkového vrecúška a použiť ako prírodný osviežovač do skríň alebo topánok.
- Na odpudzovanie mačiek a mravcov – Mačky a hmyz neznášajú vôňu citrusov, preto môžete šupky rozmiestniť v záhrade alebo v problematických miestach v domácnosti.
- Na čistenie drevených dosiek na krájanie – Citrónové šupky nasypte na dosku, posypte soľou a vydrhnite. Pomôže to odstrániť škvrny a zápach.
Aktualizovaný článok: 01.02.2025