Na mikrovlnnú rúru má každý z nás svoj názor. Jedni tvrdia, že svojim žiarením mikrovlnka mení štruktúru potravín. Niektorí sú rázne proti, a tak si obed radšej zohrievajú na sporáku a iní si tento vynález, ktorý spravil obrovský boom, nevedia vynachváliť, dokonca si už bez neho nevedia predstaviť život. Faktom rozhodne ostáva, že mikrovlnka dokáže zjednodušiť a uľahčiť ohrievanie jedál. Ostáva teda len na vás, či ju budete používať alebo nie.
V každom prípade, okrem toho, že mikrovlnka ohrieva jedlo, dokáže výrazne uľahčiť aj prácu v kuchyni pri príprave mnohých jedál. Veď napríklad, ak chcete vysušiť bylinky, tak ich stačí nakrájať, vložiť do misky a tú dať následne do mikrovlnky. V priebehu niekoľkých minút budete mať korenie, ktoré môžete začať používať v kuchyni.
Citrón v mikrovlnke je už klasikou, ale čo taká paradajka?
O citróne v mikrovlnke ste už hádam počuli. Stačí ho vložiť do mikrovlnky, tú zapnúť na pár sekúnd, čím získate viac citrónovej šťavy. S paradajkou je to podobne. Stačí jej spodok mierne narezať a vložiť do mikrovlnnej rúry na 30 sekúnd. Následne paradajku nechajte ešte 2 minúty vychladnúť. Čo tým získate? Paradajku budete môcť ľahko a hlavne rýchlo ošúpať!
Možno si poviete, že načo by ste šúpali paradajku. Ak ste ale správna gazdinka, tak šúpané paradajky sú určite súčasťou nejakého vášho receptu. Napríklad, ak si robíte každý rok lečo, tak zabudnite na zaparovanie paradajok, ktoré je zdĺhavé a takpovediac je to riadna „babračka“.
Shutterstock®Do akých receptov je lepšie použiť ošúpané paradajky?
Ošúpané paradajky sa najčastejšie používajú v receptoch, kde je dôležitá jemná a hladká konzistencia. Napríklad pri príprave paradajkovej polievky alebo omáčky je lepšie odstrániť šupku, aby jedlo malo lahodnú textúru bez tvrdších kúskov. Šupka môže pri dlhšom varení zostať mierne tuhšia a oddeliť sa od dužiny, čo môže pôsobiť rušivo pri servírovaní.
Pri dusených jedlách, ako sú lečo, ratatouille či rôzne druhy ragú, je tiež vhodné použiť ošúpané paradajky. Bez šupky sa rýchlejšie rozvaria a lepšie sa spoja s ostatnými ingredienciami. Ošúpané paradajky sú ideálne aj do paradajkovej šťavy alebo pyré, kde je cieľom dosiahnuť hladkú konzistenciu bez nežiaduceho odpadu.
Ošúpané paradajky sú skvelou voľbou aj pri pečení, napríklad v domácom kečupe, paradajkovej nátierke alebo na focacciu. Vďaka tomu, že sa dužina rovnomerne pečie bez nepríjemných kúskov šupky, výsledná chuť je jemnejšia a intenzívnejšia. Ak pripravujete jedlá, kde sa paradajky dlho varia alebo mixujú, určite sa oplatí ich najskôr ošúpať.
Paradajkové šupky však neodsudzujte!
Ak nie je nevyhnutné paradajky šúpať, je lepšie ich konzumovať aj so šupkou, pretože práve v nej sa nachádza množstvo cenných živín. Paradajková šupka je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Okrem toho obsahuje významné množstvo antioxidantov, najmä lykopénu, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môže pomáhať pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení.
Šupky paradajok sú tiež zdrojom vitamínov A, C a K, ktoré podporujú imunitu, zdravie pokožky a silu kostí. Keď paradajky konzumujete v surovom stave alebo ich pridávate do šalátov, sendvičov či čerstvých pokrmov, šupka dodáva extra živiny a jemnú chrumkavosť. Preto, ak recept nevyžaduje ich odstránenie, paradajky jedzte celé – nielenže znížite odpad v kuchyni, ale zároveň získate z nich maximum zdravotných benefitov.
Shutterstock®Tipy redakcie na ďalšie spôsoby využitie mikrovlnky
Využitie mikrovlnnej rúry v domácnosti je naozaj všestranné. Môžete ju dokonca využiť na vyčistenie špongie na riad, na zmäknutie čipsov, ale tiež na obnovenie čerstvosti chleba. Ten stačí zabaliť do vlhkej utierky a vložiť viackrát po sebe na desať sekúnd do mikrovlnky. Chlieb tak bude opäť chrumkavý ako čerstvý.
1. Zmäkčenie stvrdnutého medu
Ak vám med skryštalizoval a stvrdol, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Stačí, ak ho vložíte do sklenenej nádoby a tú dáte do mikrovlnky na nízky výkon na 15 – 20 sekúnd. Med sa rýchlo roztopí a bude opäť tekutý. Dávajte však pozor, aby ste ho neprehriali, pretože by mohol stratiť svoje cenné živiny.
2. Záchrana stvrdnutého pečiva
Ak vám zostalo staršie pečivo, ktoré je tvrdé a suché, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Stačí ho jemne navlhčiť vodou, zabaliť do papierovej utierky a dať do mikrovlnky na 10 – 15 sekúnd. Výsledok? Pečivo bude opäť mäkké a chutné, ako keby ste ho práve kúpili.
3. Rýchle šúpanie cesnaku
Lúpanie cesnaku môže byť niekedy dosť zdĺhavé, ale mikrovlnka vám to uľahčí. Stačí strúčiky cesnaku vložiť do mikrovlnky na 10 sekúnd. Vďaka uvoľneným olejom sa šupka sama začne oddeľovať a vy ho ľahko olúpete bez zbytočného trápenia.
4. Oživenie chipsov alebo krekrov
Máte staré chipsy alebo krekry, ktoré stratili chrumkavosť? Položte ich na papierovú utierku a vložte do mikrovlnky na 10 – 15 sekúnd. Papierová utierka do seba absorbuje prebytočnú vlhkosť a chipsy budú opäť krásne chrumkavé.
5. Rýchla dezinfekcia hubiek na riad
Hubky na umývanie riadu sú živnou pôdou pre baktérie. Namiesto ich častého vyhadzovania ich môžete jednoducho dezinfikovať. Stačí ich dobre namočiť, dať do mikrovlnky na 1 minútu pri vysokej teplote a baktérie budú zničené.
6. Rýchlejšia príprava kukurice
Ak máte chuť na varenú kukuricu, ale nechce sa vám čakať, mikrovlnka vám ušetrí čas. Kukuricu aj so šupkou vložte do mikrovlnky na 4 minúty. Po vybratí stačí odrezať spodný koniec a kukurica sa bez problémov vysunie zo šupky – bez neporiadku.
7. Rýchle nahriatie pleťovej masky alebo uteráka
Ak si radi doprajete domáci wellness, skúste si zohriať pleťovú masku alebo uterák v mikrovlnke. Stačí ich na pár sekúnd ohriať, aby boli príjemne teplé. Nahriaty uterák môžete použiť na relaxačný zábal na krk alebo tvár pred nanesením masky.
Aktualizovaný článok: 29.01.2025