Snívate o ňom dlhý čas, keď v tom konečne nastane ten veľký deň, pozve vás na rande, po krásne strávenom večeri sa k vám nahne, pootvorí ústa a... Poznáte to? Cesnakový zápach je jednoducho niečo, čo dokáže spraviť urýchlenú bodku za sľubne sa vyvíjajúcim rande.
A to ani nehovoríme o situáciách, keď vás cesnakovou arómou obšťastňuje kolega v práci či spolusediaci v hromadnej doprave. Poďme sa však na to pozrieť z druhej strany. Dopriali ste si zdravý cesnak vy, no zrazu je potrebné neplánovane sa stretnúť zoči-voči inému človeku? Pozrite sa, ako si s týmto problémom môžete poradiť! Ako odstrániť nepríjemný zápach z úst po cesnaku?
Liečivé účinky cesnaku
Liečivé účinky cesnaku sú nesporné. Veď je to prírodné antibiotikum a antioxidant, ktorý výrazne posilňuje imunitu. Má tiež silné protiparazitické, protiplesňové a protikvasinkové účinky. Obsahuje vysoké hladiny saponínov, fosforu, síry a zinku, tiež niektoré vitamíny B a vitamín C i esenciálne oleje. Priaznivý vplyv má aj na proces trávenia. Môže byť osožný pri nadúvaní, zápche a črevných kŕčoch.
Blahodarný vplyv však má cesnak aj na obehový systém, respektíve srdce a cievy. Bojuje proti vysokého cholesterolu aj vysokému krvnému tlaku, čo sú významné rizikové faktory kardiovaskulárnych chorôb. Tie sú v súčasnosti najčastejšou príčinou smrti. Cesnak však má priaznivý vplyv aj na hladinu glukózy v krvi a okrem toho podporuje zdravie kože.
Zaujme ťa: Toto sa ti v lete určite zíde: Vieme, ako zabrániť poteniu nôh!
Nepríjemný zápach po cesnaku – ako ho odstrániť?
Pre jeho účinky by sme mali cesnak konzumovať čo najčastejšie, avšak zároveň si treba dávať pozor na následky v podobe zápachu, ktorý so sebou prináša. Ak teda nechcete spôsobiť pohromu medzi kolegami v kancelárii či na spomínanom prvom rande, mali by ste si osvojiť rady, ako zabojovať proti cesnakovej aróme po konzumácii cesnaku, vychádzajúcej z vašich úst. Nech sa páči, toto sú ony:
Citrón – za tú chvíľku, od kyslosti vykrivených úst, to predsa stojí, no nie? Požujte plátok citróna, samozrejme, aj s dužinou. Rovnako tak môžete vypiť aj čerstvú citrónovú šťavu.
Čokoláda – aj vy ste z tých, ktorí potrebujú slaný pokrm prebiť niečím sladkým? V tom prípade vás teraz potešíme. Aby z vás cesnak nerazil na kilometre ďaleko, po jeho konzumácii si doprajte kúsok horkej čokolády. Ideálne je nehrýzť ju, ale nechať rozpustiť na jazyku.
Pozri aj: Starostlivosť o pleť nestačí! Ako zastaviť starnutie rúk?
Horčica – už sme vás informovali o tom, že horčica je naozaj univerzálny všeliek, ale vedeli ste, že vás dokáže zbaviť aj cesnakového dychu? Ako v prípade čokolády, aj horčicu si chvíľku podržte na jazyku, respektíve popremieľajte v ústach a vypľujte (narozdiel od čokolády).
Jablko – povedali by ste, že toto zdravé ovocie dokáže vykrútiť krk aj cesnakovému óderu? A dokonca mimoriadne hravo, nakoľko v sebe ukrýva takzvané polyfenoly, ktoré síru, nachádzajúcu sa v cesnaku, účinne rozpúšťajú.
Mäta pieporná – môžete siahnuť po čerstvej mäte alebo si vychutnať mätový čaj. Zopár lístkov mäty rozžúvajte a užívajte si svieži dych, ktorý prekryje cesnakový zápach. Alebo lístky čerstvej mäty zalejte horúcou vodou a pripravte si čaj. Rovnako prekryje zápach po cesnaku. Mätové listy si dokážu ľahko poradiť s cesnakovým puchom.
Pozri aj: Ako odstrániť zápach z pračky? Táto rada je na nezaplatenie!
Kávové zrno – keď ho požujete, cesnaková aróma vo vašich ústach citeľne poklesne. To isté sa stane aj po vypití silnej zalievanej kávy. Avšak pozor, ak nie ste zvyknuté na pitie takejto kávy, radšej neriskujte, aby ste si zbytočne neuhnali infarkt, a to len kvôli cesnakovému dychu.
Klinčeky – táto babská rada je jedna z najstarších a najvyužívanejších, pokiaľ ide o zbavenie sa cesnakovej arómy. Niet sa čo čudovať, požutie niekoľkých klinčekov skutočne osvieži váš dych.
Mlieko a mliečne výrobky – ide o jeden z najosvedčenejších tipov, ako sa zbaviť cesnakového dychu. Jednoducho sa napite mlieka, teplého alebo studeného, je to len na vás. A ak mlieko nie je vaša šálka kávy, rovnako vám poslúži aj biely jogurt.
Petržlenová vňať – požujte si ju ako žuvačku a uvidíte, že čoskoro si ani nespomeniete, že ste nejaký cesnak jedli.
Zázvor – Po konzumácii cesnaku môžete žuť malý kúsok čerstvého zázvoru. To pomôže neutralizovať zápach a osviežiť dych.
Odporúčame: Oživ ju tvarohom a šľahačkou: Vynikajúci recept na smotanovú tortu
Čo môže spôsobovať nepríjemný zápach cesnaku?
Mimochodom, vedeli ste, že cesnak neovplyvní len váš dych, ale aj pach moču a potu, dokonca ho cítiť aj z pokožky? Za jeho špecifickú a intenzívnu arómu môže vysoký obsah sírových zložiek, predovšetkým alicínu. Zápach cesnaku v kuchyni alebo všeobecne v domácnosti môžete efektívne potlačiť napríklad pomarančovým či citrónovým esenciálnym olejom.
Na pultoch slovenských predajní sa však čoraz častejšie objavuje aj cesnak z Číny, a ten takmer vôbec nezapácha. Hm, aj vy ste práve dostali chuť na hrianky s cesnakom?
TIP redakcie – vyskúšaj lahodný pečený cesnak podľa tohto receptu: Recept na pečený cesnak: Táto pochúťka pomôže i tvojmu zdraviu!
Iné príčiny zápachu z úst
Existuje mnoho rôznych príčin zápachu z úst (halitózy) okrem konzumácie cesnaku. Tu sú niektoré z nich:
- Nedostatočná ústna hygiena: Zvyšky jedla a baktérie sa môžu hromadiť na zuboch, ďasnách a jazyku, čo spôsobuje nepríjemný zápach.
- Suchosť v ústach (xerostómia): Nedostatok slín, ktoré prirodzene čistia ústa, môže viesť k zápachu z úst.
- Infekcie úst: Zápach môže byť spôsobený infekciami v ústach, ako sú ďasnové choroby (gingivitída) alebo zubné kazy.
- Zápaly v nose, hrdle alebo dutinách: Infekcie alebo zápaly v horných dýchacích cestách, ako sú zápaly mandlí alebo sinusitída, môžu spôsobovať zápach.
- Choroby tráviaceho systému: Problémy s tráviacim systémom, ako je reflux kyseliny alebo žalúdočné vredy, môžu viesť k zápachu z úst.
- Konzumácia určitých potravín a nápojov: Okrem cesnaku aj iné potraviny, ako je cibuľa, korenené jedlá, alkohol a káva, môžu spôsobovať nepríjemný zápach.
- Fajčenie a užívanie tabaku: Tabakové produkty nielenže spôsobujú zápach z úst, ale tiež zhoršujú ústnu hygienu a môžu viesť k chorobám ďasien.
- Chronické choroby: Niektoré choroby, ako je diabetes, ochorenia obličiek alebo pečene, môžu byť spojené so zápachom z úst.
- Lieky: Niektoré lieky môžu znižovať tvorbu slín alebo uvoľňovať chemikálie, ktoré spôsobujú zápach z úst.
- Stres a úzkosť: Stres a úzkosť môžu spôsobiť suchosť v ústach, čo vedie k zápachu.
Článok aktualizovaný 16.7.2024
Aktualizovaný článok: 16.07.2024