Máš vlastnú záhradku, plnú ovocných stromov, kríkov, kvetov, zeleniny,...? Tak potom určite dobre vieš, že s odchodom teplých dní sa práca v záhrade ani zďaleka nekončí, práve naopak, v mnohom začína. Október v záhrade je ešte mimoriadne dôležitý mesiac, preto si v našom článku over, či si náhodou na niečo nezabudla, prípadne sa inšpiruj radami iných záhradkárov, na čo všetko určite myslieť pred príchodom zimy.
Október v záhrade a príprava záhrady na zimu
Máte vlastnú záhradku, plnú ovocných stromov, kríkov, kvetov či zeleniny? Tak potom určite dobre viete, že s odchodom teplých dní sa práca v záhrade ani zďaleka nekončí, práve naopak, v mnohom začína. Október v záhrade je ešte mimoriadne dôležitý mesiac, preto si v našom článku overte, či ste náhodou na niečo nezabudli, prípadne sa inšpirujte radami iných záhradkárov, na čo všetko určite myslieť pred príchodom zimy.
V záhrade počas októbra je skutočne veľa práce a dôležitá je aj jesenný príprava pôdy na ďalšiu sezónu. Čaká vás i zber ovocia, výsadba ovocných stromov, je aj čas posledného zberu všetkých plodín, ale aj výsadba cibuľovín (georgíny), okrasné rastliny, okrasné dreviny, ihličnany a podobne. Správna príprava záhrady na zimu je jednoducho pre nás záhradkárov podstatná.
Október je v záhrade časom, kedy sa príroda pripravuje na príchod zimy. Je to mesiac, kedy sa zakončujú mnohé letné práce a začína sa s prípravou záhrady na chladné mesiace. Tu je niekoľko kľúčových činností, ktoré by ste mali v októbri vykonať, aby vaša záhrada bola pripravená na zimu.
Zber úrody- zber zeleniny
V októbri je čas na zber nielen zvyškovú úrodu, ako sú jablká, hrušky, ale aj posledné plody zeleniny, ako sú mrkvy, petržlen a kapusta. Snažte sa zozbierať všetko, čo sa ešte dá, aby ste predišli poškodením pri prvých mrazoch.
Údržba záhonov - zeleninové záhony
Prebytočné rastliny treba odstrániť a záhony dôkladne upraviť. Môžete použiť zhnité rastliny na kompost, ale tie, ktoré sú napadnuté chorobami, radšej zlikvidujte. Po vyčistení je dobré upraviť pôdu, aby sa jej zlepšila kvalita.
Zimná ochrana rastlín - úžitková záhrada i okrasná záhrada
Niektoré rastliny, ktoré sú citlivé na mráz, je potrebné chrániť. Môžete ich prikryť slamou alebo špeciálnymi ochrannými netkanými textíliami. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby korene rastlín mali dostatok mulču, ktorý ich ochráni pred mrazom.
Zaujme vás: Október v záhrade: Príprava na zimu krok za krokom
Príprava trávnika na zimu
Nestrácajte čas ani s trávnikom. V októbri je ideálny čas na vertikutáciu a hnojenie. Dôkladné vertikutovanie pomôže odstrániť mach a uschnuté zvyšky trávy, čím sa podpora rastu trávy v nasledujúcej sezóne zvýši.
Údržba náradia
Pred príchodom zimy si nezabudnite skontrolovať a vyčistiť záhradnícke náradie. Ostrenie nožníc a kosačiek pred ich uložením do skladu zabezpečí, že budú pripravené na použitie na jar.
Zimovanie semien a odrezkov
Ak plánujete pestovať nové rastliny na jar, môžete si teraz pripraviť odrezky alebo uskladniť semienka, aby ste ich mali po ruke, keď nastane priaznivé obdobie na výsadbu.
Týmto spôsobom môžete zabezpečiť, že vaša záhrada prežije zimu v skvelej kondícii a bude pripravená na novú sezónu pestovania. Užívajte si krásy októbra a nezabúdajte na dôležité práce, ktoré vaša záhrada potrebuje!
Pozri aj: Premýšľaš, ako využiť hrozno? A čo tak skrášliť si s ním telo?
Bylinky, dekorácie a kvety
Bylinky
V prípade, že vám v záhradke ešte nejaké zostali, všetky zostrihajte a pripravte si ich na sušenie.
Dekorácie
Ak vám záhradu skrášľujú keramické, sklenené či plastové dekorácie, lepšie bude zazimovať ich v interiéri, na suchom mieste.
Chryzantémy
Ak ste to nespravili ešte v septembri a túžite po týchto krásnych kvietkoch vo vlastnej záhrade, určite dlhšie neváhajte a pustite sa do vysádzania. V októbri môžete vysadiť aj vres, nechtík, nevädzu, okrasné trávy, cibuľoviny, okrasný mak, astrovky, skalky či horce. Počas mrazov prikryte čerstvo zasiate či zasadené rastliny čečinou. V tomto období môžete vysádzať aj pavinič, ale myslite na to, že potrebuje slnečné miesto, ideálne v závetrí. Október je zároveň vhodný mesiac na vysadenie kosodreviny alebo gaultérie. Naopak, cibuľky a hľuzy kvetov vyberte zo zeme a uskladnite na zimu vo vnútorných priestoroch, napríklad zabalené do novinového papiera; to isté sa týka semien letničiek – tie si navyše označte menovkami.
Neprehliadnite: Ako zazimovať ruže a udržať ich krásne? Máme pre vás 5 najdôležitejších krokov!
Izbové kvety, ovocie a trávnik
Izbové kvety
V prípade, že ste na letné obdobie vyniesli izbové kvety von, je najvyšší čas vrátiť ich späť do interiéru – do zimnej záhrady alebo do domu. Vhodné je aj prekypriť im pôdu, ale vyhnite sa ich presádzaniu či tvarovaniu.
Jablká a hrušky
V októbri sa zbierajú neskoré odrody jabĺk a hrušiek a zdravé a neporušené plody sa uskladňujú na chladné miesto. Zhnité popadané plody nezabudnite pozbierať. Zbiera sa aj hrozno.
Kosenie
Mnohí záhradkári si môžu spokojne „odfúknuť“, pretože sezóna kosenia trávnika končí. V októbri ešte môžete trávnik poslednýkrát pokosiť (ale nie príliš nízko, aby vám nevymrzol), prihnojiť (s vyšším obsahom draslíka) a kosačku s čistým svedomím zazimovať. :-) A myslite aj na napadané lístie zo stromov – bude potrebné ho zhrabať a ideálne prikryť ním pôdu, čím sa vytvorí pre pôdu prospešná vrstva alebo uložiť do kompostéra.
Prečítaj si: ZOO Praha: Jedinečné miesto, ktoré musíš navštíviť. Zisti, prečo!
Na čo ešte nezabudnúť?
Nábytok
Ak ste to doposiaľ nespravili – veď prečo aj, keď nám počasie doprialo také nádherné dni? – zazimujte aj všetok záhradný nábytok. Predtým ho zbavte prípadných nečistôt a uskladnite tak, aby bol chránený pred chladom, snehom a mrazom. To isté sa týka aj záhradného náradia, ktoré ste počas roka používali.
Ovocné stromy
V októbri si nakúpte a vysaďte kvalitné ovocné stromčeky.
Ruže
Ak na stonkách zostali nejaké odkvitnuté kvety, odstráňte ich, prípadne tiež zrežte mimoriadne pevné výhonky ruží. Kríkovité ruže je dobré skrátiť až na tretinu svojej veľkosti.
Zelenina
Isté druhy zeleniny zvládnu aj zimu vo vašej záhrade; konkrétne ružičkový a kučeravý kel, petržlen, brokolica a pór. Ostatnú neskorú zeleninu pozbierajte a uskladnite na chladné miesto, ideálne do pivnice. Nezabudnite ani na strukoviny. Naopak, nastal čas výsevu špenátu na skorý jarný zber, ako aj vysádzania cesnaku, pažítky, jarného šalátu a cibule, pričom zavlažovať ich už netreba, vlhký októbrový vzduch sa o to postará sám. Október je tiež ideálny mesiac na rozsadenie chrenu.
Zaujme ťa: Čo s paprikou? Skús recept na paprikovú nátierku na hrianky!
Jesenné práce v októbrovej záhrade: Čo určite nezabudnúť?
Október je obdobím, kedy záhrada potrebuje posledné zásahy pred príchodom zimy. Starostlivosť o pôdu, rastliny a záhradné vybavenie vám zabezpečí, že jar začnete s úsmevom na tvári. V nasledujúcich riadkoch nájdete konkrétne rady, ktoré vám uľahčia túto dôležitú prácu.
Kompostovanie a odstraňovanie zvyškov rastlín
Október je ideálny čas na vytvorenie kvalitného kompostu. Zvyšky zeleniny, ovocia, lístia a trávu využite ako základ pre svoj kompostér. Aby ste dosiahli správnu rovnováhu, striedajte vrstvy „zeleného“ (vlhké, dusíkaté materiály, ako sú zvyšky ovocia a zeleniny) a „hnedého“ (suché, uhlíkaté materiály, ako sú lístie, konáre či kartón). Kompostovanie je nielen ekologické, ale aj veľmi praktické – na jar získate výživnú pôdu pre nové plodiny.
Využitie lístia v záhrade
Opadané lístie môže byť viac než len nepríjemnou povinnosťou na hrabanie. Vrstvu lístia môžete použiť ako ochranu citlivých rastlín pred mrazom. Ak ho uložíte do kompostéra, obohatíte svoj kompost o dôležité živiny. V prípade, že nechcete lístie využívať, nezabudnite ho zo záhrady odstrániť – nánosy lístia môžu byť ideálnym prostredím pre škodcov.
Jesenný rez ovocných stromov a kríkov
V októbri je čas na rez niektorých ovocných stromov, ako sú jablone, hrušky či slivky. Odstráňte staré, poškodené alebo krížiace sa vetvy, aby ste zabezpečili dostatočné prúdenie vzduchu. Tento krok predchádza hubovým ochoreniam a podporí zdravý rast na jar. Po reze aplikujte ochranný prípravok na zrezané časti, aby ste minimalizovali riziko infekcie.
Príprava zeleninovej záhrady na budúcu sezónu
Po zbere poslednej úrody obohaťte záhony o organickú hmotu, ako je kompost alebo hnoj. Tento krok zlepší štruktúru pôdy a doplní živiny, ktoré rastliny počas sezóny spotrebovali. Ak máte na jar v pláne výsev skorých plodín, ako je špenát či šalát, pôdu môžete v októbri prikryť netkanou textíliou, aby ste ju ochránili pred silným premrznutím.
Zimovanie okrasných tráv a cibuľovín
Okrasné trávy, ako je miscanthus alebo pampová tráva, nestrihajte až pri zemi. Namiesto toho ich zviažte do zväzkov, aby boli chránené pred mrazom. Cibuľoviny, ktoré na jar kvitnú, ako sú tulipány, narcisy či hyacinty, vysádzajte práve v októbri. Umiestnite ich do dobre priepustnej pôdy a pridajte vrstvu mulču, aby ste ich ochránili pred extrémnymi teplotami.
Jesenné dekorácie zo záhrady
Október je obdobím, kedy môžete z úrody vytvárať aj krásne jesenné dekorácie. Urobte si veniec z gaštanov, žalude, šišiek a sušených kvetov. Tekvice rôznych tvarov a farieb poslúžia ako štýlové doplnky na verandu alebo stôl. Ak máte v záhrade vresy alebo chryzantémy, využite ich na skrášlenie vonkajších kvetináčov.
Aktualizovaný článok: 07.10.2024