Olej z hroznových jadier je pomerne neznámy, čo je veľká škoda. Ide totiž o taký malý prírodný zázrak. Najlepšie je na ňom jeho všestranné využitie. Môžete ho konzumovať aj používať na telo a vlasy. Pomôže vám zbaviť sa akné, popraskaných žiliek i lupín. Skvelo hydratuje pleť a podporuje rast vlasov. Pri vnútornom užívaní má vplyv na kardiovaskulárny systém i trávenie.
Hroznový olej je plný vitamínov, minerálov a mnohých ďalších cenných látok. Zistite, čo všetko tento netradičný olej obsahuje! Aké účinky má poctivý hroznový olej a ako využiť hroznový olej?
Čo hroznový olej obsahuje – kyselina linolová, fytosteroly, antioxidanty
Kvalitný olej z hroznových jadierok sa vyrába z jadier plodov, lisovaním za studena. Pri šetrnom spôsobe prípravy sa v ňom uchováva veľké množstvo účinných látok, a tým aj jeho pozitívne vlastnosti. Z viac, ako 50 až 60 %, je tvorený dôležitými polynenasýtenými mastnými kyselinami.
Spomenúť môžeme napríklad kyselinu linolovú, ktorú zaraďujeme medzi omega 6 mastné kyseliny. Hroznový olej tiež obsahuje značnú časť fosfolipidov či fytosterolov. Je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B a minerálov, ako vápnik, horčík, fosfor či draslík.
Taktiež je bohatý na cenné antioxidanty a flavonoidy. Olej z jadierok má antiseptické, protizápalové a silno detoxikačné účinky a je hypoalergénny. Konkrétne zloženie oleja však vždy závisí od viacerých faktorov, napríklad od zrelosti hrozna.
Pozri aj: Toto je prvá pomoc pri prejedení sa. Pomôž si prírodne!
Shutterstock®Čistý hroznový olej a jeho účinky na zdravie
Hroznový olej môžete bez problémov užívať aj vnútorne. Podporíte tak zdravie celého organizmu. Olej stimuluje imunitný systém a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Predstavuje prevenciu pred mnohými druhmi rakoviny, ale aj kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Chráni cievy, znižuje vysoký cholesterol a podporuje krvný obeh aj látkovú výmenu. Taktiež pozitívne vplýva na procesy trávenia, stav dýchacích ciest a mozog. Zlepšuje pamäť a spomaľuje prejavy starnutia.
Použitie hroznového oleja v kuchyni
Tento olej má neutrálnu vôňu a ľahučkú chuť hrozna. Poľahky ho môžete použiť pri príprave mnohých jedál. Dobre znáša aj veľmi vysoké teploty a neprepaľuje sa. Je vhodný na pečenie i dusenie. V malom množstve ho môžete pridať napríklad do omáčok alebo cestovín.
V šalátoch zintenzívňuje všetky chute. Vyskúšajte ho pri marinovaní mäsa alebo si z neho trochu prilejte do jogurtu či tvarohu! Taktiež je ho možné využiť pri príprave polievok alebo zeleninových a ovocných koktailov.
Odporúčame: Štýlové a elegantné účesy pre krátke vlasy: Inšpirácie na každú príležitosť
Shutterstock®Použitie oleja z hroznových jadierok – prírodná starostlivosť o pleť
Olej z hroznových jadierok bude vašu pokožku a pleť doslova rozmaznávať. Má totiž vynikajúce hydratačné účinky. Je veľmi ľahký a rýchlo sa vstrebáva, takže sa vyhnete ťažkej mastnej vrstve na pokožke. Môžete ho použiť na telo, pleť a dokonca okolie očí. Obávať sa ho nemusia ani osoby s citlivou pokožkou. Aplikujte ho na navlhčenú pokožku a počkajte zopár minút.
Na pleť vám stačí len zopár kvapiek. Hroznový olej bojuje proti vráskam a nevzhľadným kruhom pod očami, má vyhladzujúce účinky a spomaľuje starnutie pleti. Tento prípravok má na pokožku tiež liečivý vplyv. Veľmi účinný je napríklad pri liečbe akné. Vďaka jeho protizápalovým účinkom je tým pravým pomocníkom v boji proti vyrážkam, ale aj ďalším kožným problémom. Vhodný je na ošetrenie pokožky, postihnutej ekzémom či psoriázou.
Hroznový olej taktiež chráni póry pred zanesením. Vyskúšať by ho mali osoby s veľmi mastnou pleťou. Napomáha totiž regulovať tvorbu mazu, ale zároveň ponecháva pleť dostatočne hydratovanú.
Olej z hroznových jadier na starostlivosť o vlasy
Účinky hroznového oleja napokon ocenia i vaše vlasy. Ak vás trápi strata vlasov, ich zlá kvalita či lupiny, mali by ste ho vyskúšať. Tento olej podporuje rast vlasov a minimalizuje ich vypadávanie. Vďaka obsahu cenných látok napomáha vlasy aj vlasovú pokožku vyživovať. Eliminuje štiepenie končekov aj vznik lupín. Keďže je veľmi ľahký, vaše vlasy nezaťažuje a ani nadmerne nepremasťuje.
Olej z hroznových jadierok im naopak dodá zdravý lesk, pevnosť a pružnosť. Pri probléme s lupinami ho zmiešajte s trochou teplej vody a krúživými pohybmi vtrite do pokožky hlavy. Ak bojujete s lámavosťou vlasov a suchými končekmi, stačí ich ošetriť pár kvapkami oleja. Tohto prírodného pomocníka môžete na vlasy naniesť aj po umytí, uľahčíte si tak ich rozčesávanie.
V prípade, že si vlasy žehlíte, kulmujete alebo inak upravuje horúcim vzduchom, máme pre vás ešte jeden tip. Nádobku s rozprašovačom naplňte hroznovým olejom a vodou v pomere 3:1. Pripravenú zmes naneste na vlasy priamo pred ich úpravou. Budú tak chránené pred teplom, ktoré by ich mohlo poškodzovať.
Odporúčame: Poznáš liečivé účinky žihľavy? Je najvyšší čas prísť jej na chuť
Shutterstock®Ako vybrať kvalitný olej z hroznových jadierok?
Spoľahnúť by ste sa mali vždy na 100 % olej z hroznových jadier, ktorý je prírodný a neobsahuje žiadne konzervanty ani arómy. Kvalitný olej z hroznových jadier je spravidla lisovaný za studena, čo znamená, že si zachováva maximum cenných látok, ako sú antioxidanty, vitamíny (najmä vitamín E) a nenasýtené mastné kyseliny.
Kvalitný hroznový olej – čo sledovať pri kúpe oleja z hroznových jadier?
- Pôvod a zloženie: Skontrolujte etiketu a pôvod produktu. Vyberte si olej, ktorý pochádza z dôveryhodného zdroja a má jasne uvedené zloženie. Nemal by obsahovať pridané chemikálie, konzervanty ani umelé farbivá.
- Lisovanie za studena: Preferujte olej lisovaný za studena, pretože tento spôsob spracovania zachováva nutričné hodnoty. Oleje vyrábané za tepla môžu stratiť niektoré prospešné látky.
- Farba a vôňa: Kvalitný olej z hroznových jadier je zvyčajne svetložltý až nazelenalý. Má jemnú orechovú vôňu a chuť, ktorá nie je príliš výrazná. Ak má olej príliš silný pach alebo je úplne bez vône, môže byť upravovaný alebo nekvalitný.
- Certifikáty: Overte si, či olej má certifikát BIO alebo iný doklad o ekologickej výrobe. Tieto certifikáty zaručujú, že olej pochádza z ekologicky pestovaných hrozna.
- Obal: Olej z hroznových jadier by mal byť balený v tmavých sklenených fľašiach. Svetlo a teplo môžu znižovať kvalitu oleja, preto je dôležité, aby bol chránený pred slnečným žiarením.
Ako správne skladovať hroznový olej lisovaný za studena?
Skladujte ho na chladnom a tmavom mieste, ideálne v uzavretej skrinke mimo dosahu priameho svetla. Po otvorení fľaše ho spotrebujte do niekoľkých mesiacov, pretože môže začať oxidovať a stratiť svoje vlastnosti.
Aktualizovaný článok: 26.11.2024