Bez chladničky si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Skladujeme v nej najrôznejšie potraviny s cieľom udržať ich čerstvé, a to čo najdlhšie. Správna teplota v chladničke tu hrá veľmi dôležitú úlohu. Keď sú totiž jej hodnoty vyššie ako sa odporúča, môže sa stať, že sa v nej začnú potraviny kaziť, čo má za následok mrhanie jedlom a je to tiež potenciálne riziko nákazy otravy jedlom. Ako týmto nepríjemným problémom zamedziť raz a navždy?
Je to hlavne o teplote
Ako ste už možno vydedukovali z úvodu článku, pes je zakopaný v správnej teplote, ktorú by mala mať každá chladnička vo svojom vnútri. Všeobecné odporúčania a ideálna teplota, ktorú odporúčajú odborníci, sa však líšia. Hodnota, nad ktorú by teplota v chladničke nemala stúpnuť podľa všeobecných nariadení sú 4 stupne, pričom v mrazničke by podľa nich malo byť minimálne - 18 stupňov. Odborníci však odporúčajú všeobecné odporúčania pre vlastné dobro prehliadnuť a teplotu v chladničke nastaviť o čosi nižšie – na teplotu v rozmedzí 1,7 a 3,3 stupňa Celzia. Táto teplota zaručí, že sa vo vašej chladničke nebudú šíriť a množiť nebezpečné baktérie v jedle.
Odporúčame: Zlé stravovacie návyky: Akých chýb sa pri stravovaní často dopúšťame?
Keď vstavaný teplomer klame
Častou otázkou býva aj to, ako teplotu v chladničke zmerať ak ju sama neukazuje. Je to celkom jednoduché, stačí ak do nej umiestnite klasický ortuťový teplomer a necháte ho v nej po dobu aspoň 20 minút. Tento spôsob merania teploty v chladničke sa odporúča využívať aj vtedy, ak vaša chladnička ponúka nastavenie teploty v hodnotách (napríklad od 1 do 5). Ak sa spoliehate na vstavaný teplomer v chladničke majte na pamäti, že zvyknú uberať stupne. Vo vašej chladničke je tak pravdepodobne o niečo teplejšie ako ukazuje displej.
Aby v chladničke zostala zima
Nezabúdajte, že k otepľovaniu útrob chladničky prichádza aj našim vlastným zavinením. Starostlivosť o chladničku a aj manipulácia s ňou by mala prebiehať podľa všeobecne známych odporúčaní. Do chladničky by ste teda nemali dávať ešte teplé jedlá a mali by ste ju otvárať menej často a len na chvíľku. V plnšej chladničke sa studený vzduch udržiava oveľa jednoduchšie, ale pozor, nikdy ju neprepchajte tak, že v nej nebude môcť prúdiť vzduch. Tu by vám mohli pomôcť naše tipy, ako upratať chladničku alebo rady o tom, ktoré potraviny nepatria do chladničky.