Patríte aj vy medzi ľudí, ktorých baví prať a potom sa vyžívate vo vôni čerstvo opratých vecí a s nadšením ich dávate vyschnúť? Nie, to nie je utópia. Niekoho to naozaj teší a má v praní dokonca svoju záľubu. Dnes však asi týchto nadšencov veľmi nepotešíme. A to najmä v prípade, ak robili chyby, ktoré spomíname v článku. Nikdy však nie je neskoro a vy môžete svoje návyky pri praní zmeniť vo svoj prospech a tak, aby ste neohrozovali svoje zdravie.
1. Neperiete oddelene
Pre niekoho je triedenie vecí pred praním samozrejmým úkonom, avšak nie pre každého. A to je chyba! Keď sa na to pozrieme z hygienickej stránky a neberieme do úvahy triedenie podľa farebnosti, mali by ste prať oddelene od ostatného oblečenia nielen ponožky, ale aj spodnú bielizeň. Ochránite sa tak do istej miery pred šírením kvasiniek v bielizni, ktoré spôsobujú naozaj nepríjemné mykotické ochorenia. Okrem toho, vedci prišli s informáciou, že pri praní na 30 °C zostáva aj na napohľad čistej spodnej bielizni 0,1 gramov fekálií. Preto pri týchto problematických kúskoch oblečenia zvoľte radšej vyššiu teplotu prania.
Pozri aj: Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?
2. Snažíte sa šetriť energiu a periete len na 30 °C
Myslíte si, že keď vašu bielizeň vyperiete, stane sa čistou a zdravotne bezproblémovou? A možno sa mýlite! Prať veci na 30 °C nie je podľa odborníkov veľmi dobrým nápadom, aj keď sa na niektorých citlivých druhoch textílií uvádza na štítkoch presne táto odporúčaná teplota. Hrozivou je však informácia, že pri tomto spôsobe prania sa nielenže nevyhubia škodlivé baktérie, ale dokonca sa ešte rozmnožia a „zamoria“ práčku a oblečenie v nej. Týmto si koledujete o rôzne choroby. Je celkom možné, že pri snahe šetriť energie, teda pri dlhodobom využívaní 30-stupňového programu, skončíte s poriadnou hnačkou. A to preto, lebo väčšina z baktérií, ktorým pranie na 30 °C neškodí, ba práve naopak, spôsobuje tento zdravotný problém (napr. E.coli alebo baktérie salmonely).
Neverte teda tomu, že váš prací prášok je „všemohúci“ a dokáže eliminovať všetky zdravie ohrozujúce baktérie! Nebude na škodu, ak do vašej rutiny v starostlivosti o bielizeň vhodne zaradíte aj bielidlo. No ešte dôležitejšie je pravidelné čistenie práčky. Keď ju necháte minimálne raz mesačne ísť na najvyššej možnej teplote, samozrejme, bez bielizne vo vnútri, mali by ste tak zo svojej práčky dostať všetky choroboplodné zárodky.
3. Z práčky vyberáte oblečenie neskoro a dvierka na práčke po praní zatvárate
Stane sa to raz za čas asi každej gazdinke. Času je málo, aktivít v domácnosti veľa a vy jednoducho zabudnete na to, že práčka doprala. Verte tomu, že aj pol hodina, počas ktorej ste nechali vypraté oblečenie v práčke, postačí na usadenie škodlivých mikroorganizmov, dôsledkom čoho je okrem zdravotných rizík aj páchnuca bielizeň.
Okrem toho, že by ste si mali dať záležať na včasnom vybratí vecí z práčky, myslite aj na dôkladné vyvetranie tohto mechanického pomocníka. Niekedy stačí na zamedzenie množenia baktérií naozaj málo, a to, aby ste nechali dvierka práčky po praní otvorené, aby mohlo vnútro dobre vyschnúť.
Inšpiruj sa: Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov