Ak vás trápia opuchy nôh, kŕčové žily či tŕpnutie, príčina môže spočívať v tom, že nevhodne sedíte. Nie sme stroje a je celkom normálne, že keď zaujmeme jednu polohu, po chvíli máme nutkanie mrviť sa a zmeniť ju. Nikto neobsedí počas celej pracovnej doby v jedinej polohe s chodidlami položenými na dlážke, problém je však v tom, že neraz dlhý čas sedíme tak, že bránime cirkulácii krvi v nohách či tlačíme na svaly.
Pozri aj: Lyzín – aminokyselina, ktorá telu nesmie chýbať. Aké sú jej zdroje?
Aké problémy vznikajú pri nesprávnom sedení?
„Ak si nohy na dlhší čas prekrížite alebo si ich zakvačíte o stoličku, utláčate si tak dôležité cievy alebo nervy, ktoré sa v daných oblastiach nachádzajú a zhoršujete prekrvenie končatín,” vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Katarína Kotulová z rehabilitačnej kliniky PROFY. Neschvaľuje ani u žien také bežné prekladanie nohy cez nohu.
„Trpí bedrový kĺb, pretože hlavica sa voči jamke nachádza v neprirodzenej polohe a dochádza k deformácii svalov a väzov v oblasti kĺbu a útlaku na oblasť za kolenom,” vysvetľuje fyzioterapeutka.
Ako správne sedieť?
Odporúča, aby sme v nesprávnej polohe nezotrvávali príliš dlho, ale zhruba po 10 až 15 minútach ju vždy zmenili. Pokiaľ je to možné, mali by sme sa naučiť sedieť s rovným chrbtom a chodidlami na zemi. Opierky na stoličkách, najmä na kancelárskych, nie sú len tak, pre parádu. Je totiž dôležité, aby sme sa pri práci opierali, hoci len príležitostne. Doprajeme tak oddych svalstvu na hrudníku, ktoré sa inak staticky zaťažuje a je strnulé. Za ideálnych okolností by sa mala opierať aj celá bedrová chrbtica.
Pozri aj: KVÍZ: Vianočné zvyky a tradície, adventný veniec, pesničky – vieš o Vianociach všetko?
Alternatívne sedenie
Najmä ak máte sedavé zamestnanie a hrozí, že celé hodiny sedíte deň za dňom, fyzioterapeutka odporúča používať anatomicky tvarované kreslo či stoličku. Zelenú dáva aj fitloptám, ktoré momentálne zažívajú boom v podobe kancelárskeho nábytku a prospievajú svalom, ktoré sedavým zamestnaním ochabujú alebo sa naopak preťažujú.
„Pri nestabilnom sedení aktívne zapájate svalstvo chrbta, brucha či panvového dna a jednotlivé svalové skupiny neustále navzájom spolupracujú, aby vás na lopte udržali. Zabránite tak jednostrannej statickej záťaži alebo zoslabnutiu svalov. Ak máte sedavé zamestnanie, je pre vás naozaj dobrou pomôckou, ” odporúča fyzioterapeutka Katarína Kotulová z PROFY. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemôžete používať fitloptu ako kancelársku pomôcku, úlohu nestabilnej plošiny zastúpi aj tzv. PC kostrčový vankúš.
Pozri aj: Nepríjemné ženské problémy a ich príčiny: Čo zvyšuje riziko kvasinkových infekcií?