Viete, čo vedie rebríček dôvodov na odchod ľudí zo zamestnania? Nedostatok ocenenia, keď pracovníkom nikto neprejaví starostlivosť alebo vďaku za ich snaživú prácu.
Starostlivosť, aj keby sa to na prvý pohľad nezdalo, je jedna z najkľúčovejších vecí v našich životoch. Keď nevyjadrujeme svoju starostlivosť o iných, nemôžu vedieť, že nám na nich záleží. Potom sa nemôžu cítiť milovaní, cenení, rešpektovaní.
Rovnako to však funguje, keď starostlivosť nepreukazujeme sebe. Niekde vo vnútri hynieme, chýba nám pozornosť a trápime sa.
Kto za to môže?
Máte vo svojom plánovači poznačené, že úlohou dňa je prejavovať viac starostlivosti? Alebo dovolenie, aby sa niekto postaral o vás? Nechcem byť skeptická, ale predpokladám, že v máloktorom diári sa taký záznam ocitne. Poznám to zo svojej praxe – spôsob nášho žitia nás necháva nevšímavých voči emóciám starostlivosti. Môžu za to všetky tie prežité sklamania a bolesti, ktoré sme si nazhromaždili. Niečo v nás zablokovali, aby nás ubránili pred hlbším prežívaním emócií starostivosti. Potreba ega byť v bezpečí sa postarala o to, aby sme len tak slobodne nevyjadrovali, čo cítime. Z prostého dôvodu - udržať vlastnú bezpečnosť pred zraniteľnosťou. A tak máme vymyslené rafinované obranné režimy, aby sme emóciu radšej neprejavili, a tak sa spoľahlivo vyhli úzkosti a negatívnym pocitom.
Odporúčame tiež: Ako na to... Využívať pozitívne uisťovanie sa
Poďme sa zachrániť
Som idealistka a verím, že spoločnosť sa vďaka vzájomne prejavovanej starostlivosti môže stať vľúdnejšou, empatickejšou a starostlivejšou. Cesta vedie cez prijatie starostlivosti od iných a jej poskytovanie iným. Má to však podmienku – v prvom rade si musíme dopriať starostlivosť sami o seba. Tá je napokon aj základnou podmienkou akéhokoľvek osobného rozvoja. Lenže, čo sa odohráva v realite? Tak nás zamestnáva snaha držať krok so všetkým naokolo a snaha všetko zvládať, a popri tom robiť ešte radosť iným, že starostlivosť o seba odsunieme. Udeje sa to, že napokon na nás nezvýši čas. Preto má mnoho ľudí nadváhu, žije v strese, bez dostatočného spánku a poriadnej životosprávy… Nezostal im čas na seba.
Odporúčame tiež: Spoznajte výhody posilňovania s činkami
Ako na to?
Odporúčania odborníkov poznáte: spať aspoň 7 hodín denne, plnohodnotne sa stravovať, cvičiť 3x do týždňa, meditovať, mať poriadny pitný režim… A hoci to vieme, nerobíme to, lebo… uprednostníme niekoho/niečo iné… Dobrá správa je, že starostlivosť je v podstate zručnosť. Čím častejšie ju robíme, tým sa v nej stávame lepšími a môže sa stať automatickou v našich zvykoch a rituáloch.
Odporúčame tiež: Ako na to... Umožniť vlastnej individualite preniknúť navonok
Zo skúseností vám môžem odporúčať tri zásady, ako si cestu k starostlivosti o seba ľahšie hľadať:
1. Uberte z prehnanej náročnosti na seba – keď ste na seba príliš kritický a lomcuje vami ambicióznosť, nadmieru prísne posudzujete svoje slabosti a máte veľa výhrad voči sebe samým. Tým sabotujete svoje snaženie, lebo vám chýba zhovievavosť a pochopenie pre svoje konanie. Naordinujte si, že budete k sebe trpezlivejší a láskavejší, ako by ste boli napríklad k deťom. Doprajte si uznanie a keď sa vám niečo podarí, oceňte sa za to rovnako, ako keď oceňujete iných. Keď vám z 10 vecí 9 vyjde a jedna nie, všímajte si tých 9 vydarených, aby bola vaša pozornosť pri tom, čo ste dokázali. To, čo nevyšlo, budete riešiť opäť, keď príde pravý čas, nemusíte sa za to lynčovať.
Odporúčame tiež: Ako správne aplikovať telový olej
2. Bez rozpakov požiadajte o pomoc – len to urobte, aj keď máte v sebe pochybnosti, či si starostlivosť zaslúžite. Pravdaže si ju zaslúžite a keď si myslíte že nie, má to na svedomí detstvo. Keď vás vychovali pozorní a milujúci rodičia, ktorí citlivo vnímali vaše potreby, s ľahkosťou prejavujete pozornosť voči iným. Keď sa v detstve starali o vás “zle” a počuli ste veľa pripomienok a výhrad na adresu toho, aký máte byť, tak vám teraz starostlivosť o seba a o iných úplne hladko nejde. Uisťujem vás, že bez ohľadu na minulosť je jednou z najväčších radostí v živote, keď dovolíte iným, aby sa o vás starali, aby vám venovali pozornosť a lásku. Len sa tomu potrebujete otvoriť a vyskúšať si to. Keď ste si vybudovali ochranný múr, aby k vám nič nepreniklo, tak nájdite spôsob, ako ho postupne vymeníte za priepustnejšiu ochranu. Príliš hrubé steny zachytia všetko aj to dobré, čo sa k vám snaží dostať. Chce to na počiatku veľa odvahy, ale postupným “prepúšťaním” zistíte, že to stojí za to.
Odporúčame tiež: Prečo je jablkový džús vhodný nápoj pre vás a vaše dieťa?
3. Väčšmi sa starajte o druhých – ľudia nestoja o to, aby ste im venovali prázdne gestá plné falošných ponúk. To, o čo stoja a čo vždy ocenia je skutočná pozornosť. Nie je to nič zložité, ale to by sme nemohli byť rozptyľovaní množstvom podnetov naokolo, ktorým sa počas rozhovoru venujeme – od sledovania telefónu, obzerania sa, zbytočného komentovania a hodnotenia toho, aké veci sú… Odporúčanie je prosté: keď ste s niekým v kontakte, tak sa mu aj skutočne venujte! Venovať pozornosť znamená, že ste na človeka úprimne zvedaví a vnímate ho pozorne ako celok. Zvedavosť je kľúčom k tomu, aby ste mali bohatšie vzťahy, lebo sa tak stanete vnímavejší a zrazu zistíte, koľko sa toho dozviete a aké to bude pre vás prínosné a inšpiratívne. A povedie vás to k vďačnosti vážiť si to, čo už máte.
Odporúčame tiež: Večne studené nohy a ruky – čo s tým?
Staňte sa štastnými vďaka starostlivosti
Vyskúšajte si, aké je to byť starostliví tak voči sebe ako aj voči iným. Nebojte sa požiadať o starostlivosť, keď ju potrebujete. Bude to znak toho, že si ju zaslúžite a radi ju opätovanú budete vracať späť. Vyšlete a príjmete tak veľa pozitívnych emócií, ktoré urobia vám, aj ľuďom vo vašej blízkosti dobre. V tom je ukrytý pocit plnosti života…
Vaša Janette
P.S. Staranie sa je ľudským spôsobom bytia. Človek sa stáva autenicky ľudským vtedy, keď je schopný v sebe vyvolať kapacitu pre starostlivosť, rozvíjať ju a vyjadrovať. Simone Roachová
Nabudúce sa pozrieme na to, ako si dopriavať nové zážitky pre radosť zo života
Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk
Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk
Odporúčame tiež: Ako na to... Podporiť svoju nespútanosť