Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!

Horúce letné dni. Viete si ich predstaviť bez sviežeho ovocia, akým je melón? Bez sladkej červenej dužiny a kôstok, ktoré nám večne prekážali? My nie. Melón je jedno z najosviežujúcejších ovocí a nielen to! My vám dnes prezradíme iné účinky melónu na náš organizmus, ktoré ste určite nevedeli! Najviac ho využívame na uhasenie smädu, ale aké sú jeho ďalšie benefity? Melón pomocník pre naše telo a pleť.

Imunita

Sladká červená dužina obsahuje látku lypokén, ktorá posilňuje náš imunitný systém a niektoré výskumy dokázali, že pomáha ničiť nádorové bunky. Čistí organizmus a zbavuje ho voľných radikálov. Výhoda tohto ovocia je, že vydrží v chladničke pomerne dlho, avšak táto látka sa týmto skladovaním v melóne znižuje.

Bude vás zaujímať: 5 účinných červených antioxidantov

melón na imunitu

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny

Melón dokáže bojovať proti akné. Je nabitý vitamínmi ako sú vitamín A, B alebo C. Takže neprestávajte s jeho konzumáciou! Takto si len dopĺňate potrebné vitamíny, ktoré vám pomôžu proti vzniku akné. Pomôcť si môžete aj aplikáciou zvonka, čiže peelingami alebo maskami.

Bude vás zaujímať: Odkyslite vaše telo. Chorobám sa v zásaditom prostredí nedarí!

melón na krásnu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc po spálení na slnku

Popálená pokožka po opaľovaní? Bežne sa to stáva mnohým ľudom. Vedeli ste, že na popáleniny od slniečka vám pomôže šťava z melóna? Stačí si ňou ponatierať popálené miesta a nechať pôsobiť aspoň 15 minút. Dostaví sa príjemné chladenie. Pokožka sa následne hydratuje a upokojuje. 

Bude vás zaujímať: Dračie ovocie PITAHAYA - dodá energiu a vráti chuť do jedla

melón ako peeling

Zdroj: Shutterstock®

Regenerácia svalstva

Svaly si namáhame rôznymi spôsobmi či už športom alebo aj zamestnaním, v ktorom sedíme niekoľko hodín. Môžeme si pomáhať relaxom, masážami, zábalmi alebo rôznymi suplementami na podporu regenerácie svalstva. Čo tak vyskúšať naše obľúbené letné ovocie melón!

Melón obsahuje draslík, ktorý reguluje činnosť nervov a svalov, posilňuje kĺby i kosti. Šťavnatá zdravá dobrota taktiež obsahuje citrulín. Ten prispieva k zlepšeniu krvného obehu. Teda vaše svaly sa prekrvia a uvoľňujú sa. 

Bude vás zaujímať: Zápal slepého čreva: Diagnostikujte ho včas!

melón

Zdroj: Shutterstock®

Využitie

Vyrobte si napríklad osviežujúcu emulziu v spreji! Dužinu dôkladne pretlačte cez sitko alebo gázu, aby ste sa zbavili melónových jadierok. Následne šťavu prelejte do nádobky s rozprašovačom. Udržiavať ju treba v chlade. Vydrží asi dva dni.

Čo tak vyskúšať masku z melónu? Stačí si len naniesť dužinu na pokožku, a tá si už urobí svoju prácu. Alebo k melónu pridajte biely jogurt a máte dvojku na skvelú hydratáciu. Ak chcete pleť zjemniť a rozjasniť, jogurt vymeňte za med. Elasticitu pleti zase nakopnete pridaním roztlačeného avokáda.

Z melónu môžete vytvoriť dokonalý peeling. Stačí si dužinu roztlačiť či rozmixovať, pridať do nej napríklad múku (ak ide o peeling tváre) alebo cukor či mletú kávu (ak ide o telový peeling). 

Bude vás zaujímať: Zdravé ovocné oleje: marhule, granátové jablko a melón

7 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

07.06.2017 05:43

To som este neskúsala,dobre vedieť..

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

07.06.2017 08:09

Melón je moja najobľúbenejšia zelenina :-) Lebo on je vlastne zelenina - tekvica, aj keď sa tvári ako ovocie, je skvelý!

Vaše meno:

benynka

benynka

07.06.2017 12:00

milujem melón a tento rok som si už párkrát dopriala, ešte vyskúšam tú masku

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

07.06.2017 17:23

melon mám veľmi rada a v lete padne veľmi osviežujúco, nevedela som že sa dá využiť aj na opálenú pokožku

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

22.06.2017 06:22

melon je TOP ale ta maska vyzera dobre, skušam..

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:52

mám rada smoothie z melóna

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.07.2017 09:18

Ani som netušila že sa dá melón použiť aj takto a nie len jesť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE