Prichádza leto a s ním aj vaša túžba po plochom brušku. Avšak, samotné cvičenie nestačí, alebo naopak, niekedy nie je ani potrebné. Pýtate sa prečo? Je to jednoduché, mnohé ženy vlastne ani nemajú na bruchu tuk, ale sú napríklad nafúknuté či nesprávne im trávi.
Nadúvanie je niečo ako ,,zrkadlo vašej stravy". Ak vás nadúva, je to nesprávna reakcia na niektoré potraviny alebo na samotný nesprávny životný štýl, či skrytú chorobu (porucha funkcie pečene, ochorenia srdca…)
Avšak, ak vaše bruško nie je zrkadlom správneho stravovania, ale nadváhy a túžite po plochom brušku, zaraďte nasledujúcich 10 potravín do vášho jedálnička.
Odporúčame prečítať: 15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia
1. Feniklové semienka
Fenikel je príjemne voňajúca bylina so žltými kvetmi a vejárovitými listami. Názov pochádza z rímskeho slova, ktoré znamená „voňavé seno“. Sušené semená feniklu sú veľmi výživné, obsahujú vlákninu, horčík, vápnik a železo. Fenikel sa už tisíce rokov využíva na pomoc pri tráviacich ťažkostiach. Napomáha uvoľniť gastrointestinálne svaly, čo vedie k hladkému prieniku potravy aj plynov bez zbytočného nadúvania. Napriek tomu, že existujú účinné sypané čaje, odporúčame vám denne prežuť cca pol čajovej lyžičky feniklových semien po jedle, alebo kedykoľvek pri pocite plynatosti a ťažoby.
2. Losos
Losos v sebe ukrýva až dvojaké pozitívne účinky. Keďže losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamín D, pokladá sa nízkokalorické jedlo, ktoré je vhodné pri akejkoľvek diéte. Nedostatočná hladina vitamínu D je spojená s obezitou, vrátane abdominálnej obezity. Omega-3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa v mäse lososa a v iných rybách, sú účinným odbúravateľom brušných tukov. Okrem iného sú aj s vitamínom D veľmi potrebné pre zdravé fungovanie vášho tela.
Odporúčame prečítať: Cítiť sa a vyzerať dobre - účinné cvičenia na brušné partie
3. Vajcia
Ak túžite stratiť nejaký ten tuk v okolí bruška, vajíčka sú ideálnou potravinou, ktorá nesmie chýbať vo vašom jedálničku. Vajcia sú plné bielkovín, ktoré sa odporúčajú vo väčšom množstve prijímať práve na raňajky. Štúdia dokázali, že ľudia, ktorí jedli vajcia na raňajky, sa omnoho menej prejedali počas celého dňa, oproti bežne stravujúcim sa ľuďom. Vajcia taktiež obsahujú veľa ďalších živín, ako napríklad vitamín B12 (pomáha telu rozkladať tukové bunky), vitamín D a cholín (správna funkcia metabolizmu). Väčšina týchto živín sa nachádza vo vaječnom žĺtku. Uistite sa, že prijímate celé vajcia a nielen bielky.
4. Olivový olej
Zdravé mono-nenasýtené tuky nachádzajúce sa v olivovom oleji, prechádzajú do génov, vďaka ktorým spaľujeme a ukladáme tuky. Taktiež pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi, ktorá hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní hladu na uzde a znižuje ukladanie tuku okolo brucha. Tento diétny tuk taktiež zvyšuje pocit sýtosti, čo nám pomôže znížiť celkový príjem kalórií. Majte ale na pamäti, že odporúčaná denná dávka olivového oleja je maximálne jedna polievková lyžica.
Odporúčame prečítať: 8 druhov šalátov, ktoré znížia váš príjem kalórií
5. Špargľa
Špargľa je priam zázračná zelenina, hlavne v procese chudnutia. Vďaka jej trojitým anti-nadúvacím účinkom vám pomôže cítiť sa omnoho lepšie a ľahšie. Avšak, aj ona ukrýva nejaký ten druh živín. V prvom rade, je bohatým zdrojom probiotík, ktoré podporujú rast dobrých baktérií a ktoré pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu v tráviacom systéme. Obsahuje taktiež rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, ktorá podporuje celkové zdravé fungovanie tráviaceho systému a má prirodzené protizápalové látky. Odporúčame prijímať dusenú špargľu niekoľkokrát týždenne. Na dochutenie ju pokvapkajte olivovým olejom a citrónom.
6. Celozrnná strava
Celé zrná, vrátane quinoy, kukurice, ovsa a pšenice, pomáhajú vášmu žalúdku udržať takzvaný vyrovnaný stav. Štúdia na Nutričnej klinike v Amerike poukazujú, že ľudia, ktorí sa stravujú celozrnne, stratia viac tukov na bruchu, než tí, ktorí prijímajú bezzrnnú stravu. Celozrnná strava obsahuje obrovské množstvo prospešnej vlákniny. Vlákna/jadro z celozrnných potravín pomáhajú udržiavať nízku hladinu inzulínu v krvi, čo môže pomôcť pri zmenšení množstva tukových buniek. Celozrnné potraviny taktiež obsahujú veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré sú potrebné pre vaše zdravie. Avšak, nezabúdajte pri nakupovaní skontrolovať štítok a prečítajte si, či je váš výrobok naozaj vyrobený z celých zŕn (celozrnný, celý ovos...) Odporúčaná denná dávka je 170 gramov zŕn.
Odporúčame prečítať: Extrémne zdravé účinky avokádového jadra!
7. Banány
Napriek tomu, že veľa ľudí pokladá banány za výkrmnú potravinu, sú veľmi dôležité pri vašej ceste za plochým bruchom. Banány sú bohaté na draslík, pomocou ktorého sa stráca vaše pravidelné nadúvanie, keďže pôsobí ako prírodné diuretikum, vďaka čomu dochádza k uvoľneniu prebytočného sodíka a vody v tele. Rozpustná vláknina z banánov môže pomôcť so zmiernením zápchy. Odporúčaná denná dávka je jeden banán na desiatu, pripraviť si z neho môžete aj chutné smoothie. Podobne účinné potraviny sú zemiaky, orechy, paradajky a zelená listová zelenina.
8. Grécky jogurt
Grécky jogurt je dobrým zdrojom vánika, minerálov, ktoré spomaľujú tvorbu hormónu kortizol. Ten podporuje tvorbu brušného tuku. Oproti bežným jogurtom obsahuje grécky jogurt až 20% vášho odporúčaného príjmu prirodzeného vápnika. Okrem iného je tiež bohatým zdrojom proteínu a takzvaných dobrých baktérií. Bonusom zostáva jeho prirodzená bezlaktózová konzistencia, takže je vhodný aj pre alergikov.
Odporúčame prečítať: Zdravo a rýchlo: Kuracie mäso so zemiakmi a zeleninou
9. Uhorky
Uhorky sú z väčšej časti naplnené vodou, a tak majú prirodzene nízky obsah kalórií. Napomáhajú vám k správnej hydratácii a regulujú telesnú hmotnosť. Jedna celá uhorka má len 45 kalórií. Okrem iného, ľudia používajú uhorku na zníženie opuchu pod očami. Odporúčaná denná dávka je jedna uhorka na desiatu, alebo uhorka pridaná do šalátu či sendviča.
10. Voda
Dostatok pitného režimu podporuje správne fungovanie tráviaceho systému. Vďaka dostatku vody v tele je váš metabolizmus rýchly a napomáha potravinám k pohybu nadol, čo vedie k prevencií proti zápche a nafúknutiu. Pre dospelého človeka sa odporúča prijímať 8 pohárov vody denne, ale je to veľmi individuálne, preto sa snažte nájsť si to vaše správne množstvo. Dobrým spôsobom, ako zistiť, či máte dostatok pitnej vody v tele, je kontrolovať farbu moču – čím jasnejší moč máte, tým lepšie. Vzhľadom k tomu odporúčame zastaviť príjem bublinkových nápojov. Lepšou alternatívou je výroba vlastnej citronády, alebo vody s limetkou, uhorkou či čerstvou mätou.
www.thinkstockphotos.com