Lykopén je pomerne neznáma látka, o ktorej by sa ľudia rozhodne mali dozvedieť viac, a to z jedného jednoduchého dôvodu. Má totiž silné protirakovinové účinky. Okrem toho, že predstavuje prevenciu pred mnohými druhmi rakoviny, pozitívne vplýva na kardiovaskulárny a imunitný systém, hladinu cholesterolu aj pleť.
Táto látka taktiež znižuje v tele zápaly a podporuje reprodukčnú funkciu človeka. Dostať do tela dostatok lykopénu pritom vôbec nie je náročné. Nachádza sa v zelenine i ovocí. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko dokáže lykopén telu ponúknuť a v ktorých potravinách ho nájdete.
Čo je to vlastne lykopén?
Lykopén je látka, bežne sa vyskytujúca v zelenine či ovocí, podobne ako minerály a vitamíny. Ide o obyčajné červené rastlinné farbivo, ktoré však zároveň patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Vďaka tomuto karotenoidu hýria mnohé druhy ovocia aj zeleniny rôznymi odtieňmi červenej. Lykopénu výrazne prospieva tepelná úprava. Kým v mnohých prípadoch sa objem aktívnych látok v potravinách varením a pečením znižuje, u lykopénu je to presne naopak. Prítomnosť tejto látky v tele blahodarne vplýva prakticky na celý organizmus, a to na všetky bunky a tkanivá.
Lykopén posilňuje imunitný systém a chráni pokožku pred UV žiarením aj starnutím. Taktiež obmedzuje škodlivé účinky tabaku či alkoholu. Napomáha znižovať vysoký krvný tlak i cholesterol v krvi. Pôsobí tak preventívne voči srdcovo-cievnym chorobám. Rovnako predstavuje prevenciu pred nádorovými ochoreniami. Znižuje riziko vzniku nádorov prostaty, prsníkov, krčka maternice, pľúc i žalúdka. Lykopén má vplyv aj na reprodukčnú funkciu človeka. Je vhodný ako podporná liečba pri neplodnosti a zlepšuje tiež funkcie prostaty.
Odporúčame: Vieš, ako spomaliť šedivenie vlasov? Čítaj a dozvieš sa!
Najlepšie zdroje lykopénu:
1. Guave
Jedným z najlepších zdrojov lykopénu je exotické ovocie, zvané guave. Má príjemnú sladko-kyslú chuť a je plné vzácnych látok. Podobá sa na hrušku, má mäkkú zelenú šupku a červenkasté vnútro s bielymi semienkami. Ak budete mať možnosť guave ochutnať, určite neváhajte! Svojmu telu tak doplníte nielen cenný lykopén, ale aj betakarotén, kyselinu pantoténovú, omega 3 mastné kyseliny a minerálne látky, ako selén, mangán i meď. Toto ovocie má navyše aj detoxikačné účinky a podporuje trávenie.
2. Paradajky
Lykopén sa nachádza i v ovocí a zelenine z nášho podnebného pásma. Medzi najznámejšie zdroje spomínaného karotenoidu patria i obyčajné paradajky. Veľké množstvo lykopénu môžeme nájsť napríklad v paradajkovom pretlaku, keďže sa obsah tejto látky tepelnou úpravou zvyšuje. Rajčiny sú okrem toho skvelým zdrojom ďalších antioxidantov, vlákniny i vápnika.
3. Červená paprika
Na lykopén je bohatá aj červená paprika. Túto zeleninu sa oplatí zaradiť do jedálnička v surovom aj tepelne upravenom stave. Varením sa totiž v paprike zvyšuje množstvo lykopénu, no zároveň klesá hladina vitamínu C, na ktorý je bohatá. Tento vitamín však ľahko doplníte práve čerstvou paprikou. Telu tiež dodáte vápnik, horčík aj železo. Paprika zároveň podporuje metabolizmus i trávenie a chráni telo pred voľnými radikálmi.
4. Mrkva
Dobrým zdrojom lykopénu je mrkva, najmä jej červená odroda. Opäť platí, že v dusenej či varenej zelenine nájdete vyšší podiel karotenoidu, ako v surovej. Mrkva je tiež známa vysokým obsahom vitamínu A. Taktiež telu doplní zinok, fosfor, kremík či síru. Okrem toho má blahodarný vplyv na pokožku, zuby, zrak či kosti a napomáha znižovať vysoký krvný tlak.
Pozri aj: Nie je to len bezvýznamná zložka soli. Prečo telo potrebuje jód?
5. Červená kapusta
Do zoznamu zdrojov lykopénu nepochybne patrí aj červená kapusta. Tá je plná i mnohých iných látok, ktoré naše telo potrebuje. Obsahuje luteín, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vlákninu či kyselinu listovú. Červená kapusta pôsobí preventívne proti zápche, anémii i kardiovaskulárnym ochoreniam. Podporuje detoxikáciu organizmu a má antiseptické účinky.
6. Vodný melón
Aj melón, bez ktorého si mnohí z nás nevedia predstaviť leto, je bohatý na lykopén. Obsahuje ho dokonca viac, ako vyššie zmienené paradajky. Tie majú ale v podstate navrch, pretože sa dajú tepelne upraviť, čím sa zvýši objem lykopénu a uľahčí sa jeho vstrebávanie. Melón je však zdrojom ďalších významných antioxidantov, vlákniny či niektorých vitamínov skupiny B. Navyše pomáha odkysľovať telo a tiež ho zbavovať nadbytočnej vody.
7. Ružový grapefruit
Zoznam zdrojov lykopénu ukončíme ružovým grapefruitom. Táto horkastá pochúťka je bohatá na vitamín C, železo, mangán i kyselinu pantoténovú. Grep dokáže prečistiť celý organizmus a zabrániť množeniu baktérií či plesní. Taktiež napomáha znižovať cholesterol, zlepšuje krvný obeh a zvyšuje obranyschopnosť, čiže sa ho do jedálnička určite oplatí zaradiť.
Pozri aj: Ako správne kombinovať jedlo a víno? Máme pre teba užitočné rady!