Spinning alebo bicyklovanie v hale: Podľahni mu aj ty!

Spinning je športová aktivita, ktorá sa napriek svojmu „svetovému“ názvu už dávno udomácnila aj na Slovensku. Ide o bicyklovanie v hale a ak ste si ho aj neotestovali na vlastných nohách, určite ste už o tomto športe minimálne počuli. Teraz je však čas podľahnúť tomuto prospešnému pohybu tak, ako tisícky ďalších ľudí na celom svete! A hoci jar ťahá cyklistov predovšetkým von a do prírody, práve spinning môže byť pre vás skvelou doplnkovou aktivitou, ako sa udržať vo forme.

Spinning netreba nijako špeciálne predstavovať, takže aspoň v skratke – ide o špecifický druh cvičenia na rotačnom bicykli, odlišný od bežného bicyklovania. Slovo spinning je odvodené od anglického spin (rotácia, točenie), a to je pravá podstata tohto športu – intenzívne točiť nohami. Kým teda vytiahnete a oprášite svoje zazimované bicykle, zatrénujte si v hale na špeciálnom bicykli a pripravte svoje telo na cyklistickú sezónu!

Spinning býva prevažne skupinovým tréningom, sprevádzaným hudbou a motivujúcim inštruktorom. Práve to vás vyhecuje k vyššej výkonnosti.

Prečítaj si: Recept na nízkosacharidový chlieb: Poznáš oopsies?

bicyklovanie v hale

Zdroj: Shutterstock®

Len hudba, inštruktor, bicykel a vy

Hoci stacionárny bicykel má dnes doma kde-kto, motivácia doma v obývačke a v hale s ostatnými športuchtivými „kolegami“ sa predsa len nedá porovnať. V každom prípade ide o krok k pevnej postave a kondícii, ktorú vám budú závidieť všetky kamarátky. Je to rozhodne ideálna aktivita na redukciu hmotnosti. Vďaka spinningu teda spálite kalórie a posilníte svaly.

 

Je to pohyb, vhodný pre každú vekovú kategóriu, priaznivo totiž vplýva na prácu srdca a ciev. Bicykel, s ktorým sa stretnete v hale, sa nazýva, ako inak, spinner. Stupeň záťaže si na ňom môžete zvoliť samy. Prejdete tak množstvo kilometrov bez toho, aby ste sa čo i len pohli z miesta.

 

skupinový tréning

Zdroj: Shutterstock®

Zapájate nohy, stehná, zadok aj chrbát

V porovnaní s bicyklom, šliapanie na spinneri je jednoduchšie a nebolia po ňom nohy tak, ako po klasickom bicyklovaní. Spinning je výborná forma kardio cvičenia a najviac sú tu zapojené svaly nôh, zadok a stehná. Pri správnom držaní tela posilňujete aj chrbtové svalstvo. Zapotíte sa, no ak tomuto cvičeniu prídete na chuť, stane sa vašou drogou.

A práve spomínané potenie znamená, že pri spinningu treba prijímať tekutiny až o 50% viac a častejšie, než pri bicyklovaní vonku. Aby ste sa vyhli prehriatiu, pot z tela neustále utierajte.

Neprehliadni: Žalúdočné vredy: Šokujúce, ale toto ti naozaj pomôže!

spinning s inštruktorom

Zdroj: Shutterstock®

Pri spinningu je kľúčová správna rovnováha. Práve od nej sa odvíja celý váš tréning. Šliapať totiž môžete tak v sede, ako aj v stoji. Zájdite si na spinning a vyplavte čo najviac endorfínov z tela! Obdobie, kedy sme dali zbohom zime a vítame jar, je na to ako stvorené. Jediné, čo k tomu potrebujete, je čas a chuť hýbať sa, spraviť niečo prospešné pre svoje telo a zdravie, v neposlednom rade športové oblečenie, uterák a fľaša s vodou. A ak ste navyše po zime ešte stále plní letargie, psychickej únavy či stresu alebo len túžite zhodiť pár kíl, už neváhajte ani minútu!

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.04.2018 14:00

Počasie ťahá naozaj skôr von, ale spinning má tiež čo do seba.

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

14.06.2018 11:01

Spining je pre mňa skvelé odreagovanie skvelý tréning na obdobie pekného počasia ke´d človek vysadne na bicykel a ide von :)

Vaše meno:

Beáta Havala

Beáta Havala

02.11.2022 12:34

toto by nebolo vôbec pre mna, ked bicyklovanie tak jedine niekam do prirody ale v hale to nie

Vaše meno:

Inga Lodr

Inga Lodr

07.11.2022 08:31

na spinning by ma nedostal nikto, mna toto bicyklovanie v uzatvorenom priestore absolutne nebavi

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

13.11.2022 13:48

radsej von prirode, teraz najnovsie muz so synom chodievaju jazdit aj do bikeparkov :)

Vaše meno:

Anna Nusk

Anna Nusk

18.11.2022 08:38

taketo bicyklovanie v hale mna vôbec nebavi, skusala som to viackrat ale nechytilo ma to

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE