Spinning je športová aktivita, ktorá sa napriek svojmu „svetovému“ názvu už dávno udomácnila aj na Slovensku. Ide o bicyklovanie v hale a ak ste si ho aj neotestovali na vlastných nohách, určite ste už o tomto športe minimálne počuli. Teraz je však čas podľahnúť tomuto prospešnému pohybu tak, ako tisícky ďalších ľudí na celom svete! A hoci jar ťahá cyklistov predovšetkým von a do prírody, práve spinning môže byť pre vás skvelou doplnkovou aktivitou, ako sa udržať vo forme.
Spinning netreba nijako špeciálne predstavovať, takže aspoň v skratke – ide o špecifický druh cvičenia na rotačnom bicykli, odlišný od bežného bicyklovania. Slovo spinning je odvodené od anglického spin (rotácia, točenie), a to je pravá podstata tohto športu – intenzívne točiť nohami. Kým teda vytiahnete a oprášite svoje zazimované bicykle, zatrénujte si v hale na špeciálnom bicykli a pripravte svoje telo na cyklistickú sezónu!
Spinning býva prevažne skupinovým tréningom, sprevádzaným hudbou a motivujúcim inštruktorom. Práve to vás vyhecuje k vyššej výkonnosti.
Prečítaj si: Recept na nízkosacharidový chlieb: Poznáš oopsies?
Len hudba, inštruktor, bicykel a vy
Hoci stacionárny bicykel má dnes doma kde-kto, motivácia doma v obývačke a v hale s ostatnými športuchtivými „kolegami“ sa predsa len nedá porovnať. V každom prípade ide o krok k pevnej postave a kondícii, ktorú vám budú závidieť všetky kamarátky. Je to rozhodne ideálna aktivita na redukciu hmotnosti. Vďaka spinningu teda spálite kalórie a posilníte svaly.
Je to pohyb, vhodný pre každú vekovú kategóriu, priaznivo totiž vplýva na prácu srdca a ciev. Bicykel, s ktorým sa stretnete v hale, sa nazýva, ako inak, spinner. Stupeň záťaže si na ňom môžete zvoliť samy. Prejdete tak množstvo kilometrov bez toho, aby ste sa čo i len pohli z miesta.
Zapájate nohy, stehná, zadok aj chrbát
V porovnaní s bicyklom, šliapanie na spinneri je jednoduchšie a nebolia po ňom nohy tak, ako po klasickom bicyklovaní. Spinning je výborná forma kardio cvičenia a najviac sú tu zapojené svaly nôh, zadok a stehná. Pri správnom držaní tela posilňujete aj chrbtové svalstvo. Zapotíte sa, no ak tomuto cvičeniu prídete na chuť, stane sa vašou drogou.
A práve spomínané potenie znamená, že pri spinningu treba prijímať tekutiny až o 50% viac a častejšie, než pri bicyklovaní vonku. Aby ste sa vyhli prehriatiu, pot z tela neustále utierajte.
Neprehliadni: Žalúdočné vredy: Šokujúce, ale toto ti naozaj pomôže!
Pri spinningu je kľúčová správna rovnováha. Práve od nej sa odvíja celý váš tréning. Šliapať totiž môžete tak v sede, ako aj v stoji. Zájdite si na spinning a vyplavte čo najviac endorfínov z tela! Obdobie, kedy sme dali zbohom zime a vítame jar, je na to ako stvorené. Jediné, čo k tomu potrebujete, je čas a chuť hýbať sa, spraviť niečo prospešné pre svoje telo a zdravie, v neposlednom rade športové oblečenie, uterák a fľaša s vodou. A ak ste navyše po zime ešte stále plní letargie, psychickej únavy či stresu alebo len túžite zhodiť pár kíl, už neváhajte ani minútu!