Slepé črevo je vakovitý začiatok hrubého čreva. Nemá žiadnu významnú funkciu, no dokáže človeka poriadne potrápiť.
Zápal slepého čreva, respektíve jeho červovitého prívesku nazývaného aj apendix, patrí medzi skutočne nepríjemné zdravotné komplikácie. Ak sa jeho diagnóza potvrdí, vo väčšine prípadov je nutný chirurgický zákrok.
Je však na vás, aby ste prvotné príznaky včas spozorovali. Prečítajte si, aké sú signály zápalu slepého čreva, prečo k jeho vzniku dochádza a či je vôbec možné tomu zabrániť.
Čo je apendicitída?
Apendicitída, ochorenie ľudovo nazývané ako zápal slepého čreva, je vlastne zápal apendixu, čiže slepo končiacej časti hrubého čreva. Vplyvom rôznych faktorov sa táto oblasť uzatvára, dochádza k premnoženiu črevných baktérií z prirodzenej mikroflóry, a tak vzniká zápal.
Apendicitída sa najčastejšie objavuje u detí, mladých dospelých do 30 rokov a dokonca u tehotných žien. Zápal môže mať niekoľko štádií, ktoré sa odlišujú závažnosťou stavu pacienta.
Štádiá zápalu slepého čreva:
- V prvých štádiách nie je poškodené tkanivo. Zápal je slabší, jeho príznaky postupne odznievajú a nie je nutná operácia. Liečba prebieha pobytom na lôžku, lekárskym dohľadom, diétou a prípadne ľadovými obkladmi. Zostáva však riziko opätovného návratu ťažkostí.
- V neskorších štádiách, ktoré sú charakteristické poškodením tkaniva, je väčšinou potrebný aj chirurgický zákrok.
- Posledný stupeň predstavuje roztrhnutie slepého čreva a vyliatie bakteriálneho obsahu do brušnej dutiny. Ide o veľmi závažnú komplikáciu, pri ktorej sa masívna infekcia dostáva do celého organizmu.
Odporúčame: Chrumkavá rebarbora s jahodami – crumble bez lepku
Aké sú príčiny zápalu slepého čreva?
Príčiny vzniku zápalu slepého čreva nemusia byť vždy známe. Vo veľa prípadoch je príčina zistená až na operačnom stole. Za zápalom môže byť upchatie apendixu rôznymi črevnými kamienkami, ktoré vznikajú z hustého črevného obsahu.
Takýto obsah čriev vzniká hlavne pri nesprávnom stravovaní a taktiež nedostatočným príjmom vlákniny. Príčinou býva i nefyziologické ohnutie slepého čreva. K apendicitíde prispievajú aj iné črevné infekcie, ktoré sa na slepé črevo prenesú.
Rizikové sú cudzie telesá v strave, ktoré sťažujú vyprázdňovanie. Ide o jadierka z hrozna a melónu, kôstky z čerešní alebo škrupinky z vajíčok. Rovnako môžu apendix upchať niektoré parazity, napríklad hlísty alebo mrle.
Aké má zápal slepého čreva príznaky?
Hlavným varovným signálom zápalu slepého čreva je v prvom rade prudká a kŕčovitá bolesť, ktorá môže najskôr začať v oblasti žalúdka či pupka a až potom sa presúva do pravého podbruška. Bolesť sa prehlbuje pri chôdzi, námahe či pri hlbokom dýchaní.
Medzi ďalšie signály patrí:
- nevoľnosť,
- tráviace ťažkosti ako zápcha či zvracanie,
- pocity plynatosti (alebo zastavenie odchodu plynov),
- vo vážnejších prípadoch zvýšená telesná teplota až horúčka,
- zrýchlený pulz,
- sťažené dýchanie.
Všetky príznaky sú rozvinuté už do prvých 24 hodín. Ochorenie má veľmi rýchly priebeh. Ak sa u vás uvedené známky zápalu prejavia, neignorujte ich. Je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc, aby nedošlo k závažnejším komplikáciám, akou je napríklad perforácia, čiže prasknutie apendixu.
Odporúčame: Sima Martausová: Inšpirujte sa speváčkiným pohľadom na život
Liečba zápalu slepého čreva
Liečba zápalu slepého čreva závisí v prvom rade od závažnosti vzniknutého stavu. Využívajú sa 2 hlavné prístupy:
- konzervatívna liečba – mierne prebiehajúce úvodné štádiá ochorenia možno preliečiť medikamentmi, úpravou stravy, tekutinami a oddychom na lôžku,
- operatívna liečba – uplatňuje sa pri závažných stavoch a pri neuspešnej konzervatívnej liečbe, zahŕňa chirurgické odstránenie apendixu.
Je možné zápalu slepého čreva predísť?
Zodpovedať otázky ohľadom prevencie v prípade zápalu slepého čreva je veľmi náročné. Neexistuje totiž spoľahlivý spôsob, ako sa pred týmto zdravotným problémom ochrániť. Zápal slepého čreva totiž patrí medzi náhle brušné príhody a vyznačuje sa tým, že často prichádza nečakane a za plného zdravia.
Jednoznačne dokázaná nie je ani vrodená náchylnosť na toto ochorenie. Pozor si však môžete dávať minimálne na zdravie vášho tráviaceho traktu a hlavne črevnej mikroflóry.
Dbajte na dostatočný prísun vlákniny, ktorá zabezpečuje plynulý priechod trávených zvyškov jedla črevami. Opatrní buďte pri konzumácii potravín, ktoré obsahujú nestráviteľné zvyšky, ako už spomínané čerešne a ich kôstky či melón s jadierkami.
Aktualizovaný článok: 2.6.2023