Chmeľ - pivo a nič viac? Omyl! Najmä tajomstvo zdravia a krásy!

Chmeľ – čo vám napadne ako prvé pri tomto slove? Tipujeme správne, že je to pivo? Vôbec sa nečudujeme, veď ide o hlavnú ingredienciu tohto nesmrteľného nápoja. Ale chmeľ by nás mal zaujímať aj z iného dôvodu. Z akého? Prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch – a budete veru prekvapené!

„Nachmeliť“ sa nemusíte len z piva

Hoci doposiaľ pri slovíčku chmeľ zavibrovalo predovšetkým mužské srdiečko, rozhodne by mal zaujímať aj nás ženy. Poviete si: No to určite - mňa na pitie piva nenalákate! Reč však nie je o pive ako takom, ale o chmeli, ktorého účinky na ľudské zdravie boli preukázané a stoja za našu pozornosť. Poďme sa na ne teda bližšie pozrieť! Chmeľ obyčajný (lat. Humulus lupulus) teda vôbec nemusíte do tela prijímať len v pive, ale pokojne aj v čaji alebo sirupe. A vôbec nebudete prvé, veď tento liečebný postup aplikovali lekári už v siedmom storočí. V tom čase bol chmeľ považovaný za účinné prírodné afrodiziakum a nielen to!

 

Odporúčame: Nadbytok testosterónu v tele ženy: Problém, ktorý treba riešiť!

chmeľové polia

Zdroj: Shutterstock®

Chmeľ a krása

Keď sme v úvode spomenuli účinky chmeľu na krásu, tak nie náhodou. Ak si z neho totiž pripravíte zápar, vynikajúco poslúži kvalite vašich vlasov aj pokožky. Stačí, keď si štyri lyžice usušenej rastliny zalejete litrom vriacej vody, po desiatich minútach lúhovania scedíte a po vychladnutí prelievate záparom vlasy alebo kožu. Pri takejto chmeľovej kúre zbadáte pozitívne zmeny už čoskoro.

 

A kedy sa po ňom poobzerať? Chmeľ dorastá až do desaťmetrovej výšky, takže ho rozhodne neprehliadnete. Kvitne v máji a júni a na liečebné účely ho oberáme v auguste a septembri. Sušíme až pri teplote okolo 45 °C.

chmeľové šištice

Zdroj: Shutterstock®

Ktorá časť chmeľu lieči?

Šišky (šištice alebo samčie kvety) tejto rastliny obsahujú éterické oleje (silice), vzácne phytoestrogény, flavonoidy, živicu, cholín, triesloviny, monoterpény, polysacharidy a polyfenoly. Práve tie by nás teda mali najviac zaujímať. Čaj z týchto šišiek si pripravíte zaliatím jednej lyžičky rastliny šálkou vriacej vody, po desiatich minútach sceďte a pite aspoň dvakrát denne pri nižšie uvedených ťažkostiach.

 

Inšpiruj sa: Stále nevieš, ako zaspať čo najrýchlejšie? Skús techniku 4-7-8!

účinky chmeľu na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú účinky chmeľu na ľudské zdravie:

  • čistí krv
  • je prevenciou rakoviny prsníka, sliznice maternice a prostaty, ako aj tuberkulózy
  • lieči reumatizmus
  • má močopudné a sedatívne účinky
  • odstraňuje migrénu a nadúvanie
  • podporuje metabolizmus, chuť do jedla a funkciu žlčníka, obličiek či pečene
  • posilňuje imunitný systém
  • reguluje hladinu cholesterolu
  • tlmí kŕče a bolesti
  • upokojuje žalúdok
  • upravuje menštruačný cyklus
  • zlepšuje tvorbu žalúdočných štiav
  • znižuje horúčku
chmeľ a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Ako vidíte, chmeľ dokáže hotové zázraky. Veď len máločo nám tak dokonalo upokojí podráždené nervy, navodí pokojný spánok a odstráni z tela nepokoj, stres, vyčerpanie, úzkosť a napätie ako práve čaj či sirup z chmeľu. Keď sme vyššie spomenuli, že chmeľ dokáže tlmiť bolesti, tak predovšetkým tie v krku. Hoci je bez známych vedľajších účinkov, kto by sa mal chmeľu radšej vyhnúť, to sú tehotné ženy a ľudia, trpiaci depresiami.

 

Tak čo? Aj vaše kroky budú teraz smerovať do chladničky pre dobre vychladené pivo? No áno a zajtra pred spaním vyskúšajte chmeľový čajík, môže byť? ;-)

 

Vyskúšaj: Podceňované melónové jadierka: Žiadny odpad, naopak, liečivý zázrak!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.08.2018 09:19

Keď sme boli deti, chodili sme na chmeľové brigády, žiaľ, dnes už tieto sady neexistujú.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.08.2018 10:05

mám rada pohár piva po jedle, na záhrade nám rastie divý, používam ho na jesenné dekorácie

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

01.10.2018 14:32

Netušil som, že chmeľ toho dokáže toľko veľa.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.