Kraniosakrálna terapia je ďalšou z pomerne neznámych metód, akými si viete pomôcť pri ťažkostiach takmer každého druhu. Preto sme sa to rozhodli napraviť a priniesť vám čo najviac informácií o tomto záhadnom, ale jedinečnom spôsobe liečby. Prečo jedinečnom? Pretože jeho priebeh je snáď najpríjemnejší, aký si viete predstaviť. Aký to je? Čítajte ďalej a dozviete sa!
Korene mnohých problémov hľadajte v detstve!
Nie je to tak dávno, čo sme sa v rámci jedného z našich článkov prizreli bližšie takzvanému limbickému odtlačku a zistili sme, respektíve utvrdili sme sa v tom, že pôvod väčšiny problémov, ktoré nás trápia v dospelosti, je v našom ranom detstve. A práve od tohto faktu sa odráža terapia, ktorej sme sa rozhodli venovať. Kraniosakrálna terapia (cranium = lebka, sacrum = krížová kosť) pracuje s dotykom, avšak keď hovoríme o dotyku, nemáme na mysli žiadny nepríjemný a silný tlak, ale jemný dotyk, ktorý všetci tak milujeme.
Pozri si: Piriformis syndróm: Pozri sa, čo stojí za tŕpnutím okolo drieku!
Nie je dotyk ako dotyk
Poviete si, ako je možné liečiť sa dotykmi rúk? Určite nie ste jediné so skeptickými otáznikmi v hlave – veď prečo by potom toľko ľudí trpelo a umieralo na najrôznejšie ochorenia, keby na ozdravný proces stačil obyčajný dotyk? Dosť však bolo otázok – poďme hľadať odpovede! S čím všetkým vám kraniosakrálna terapia pomôže?
- migréna a závraty
- alergia, bronchitída a astma
- stres, nespavosť, napätie, depresie a únava
- ochrnutie tváre
- bolesti chrbtice a skolióza
Ako kraniosakrálna terapia funguje?
Ide o manuálnu terapiu, ktorá, ako sme už vyššie načrtli, vychádza z toho, že korene každej choroby, či už fyzickej alebo psychickej, sú v nejakej traume z detstva, a tá – čo je dôležité – nebola počas života v človeku spracovaná. Tieto traumy bývajú najčastejšie spojené s ťažkým pôrodom, žiarlivosťou a súťaživosťou medzi súrodencami alebo šikanou v škole či rozvodom rodičov.
Samotná metóda je založená na cielenom dotyku, ktorý odstraňuje bloky v kraniosakrálnom systéme. Jeho súčasťou je mozgovomiechová tekutina (nazývaná tiež likvor), časti nervového systému, už spomenutá krížová kosť a lebka.
Odporúčame: Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?
Dotykom sa zachytí kraniosakrálny pulz na lebke a skúsený terapeut dokáže doslova hmatom zistiť, či sú v ňom vytvorené blokády. Následne, jemným dotykom, tieto blokády uvolňuje, čím sa znovu obnoví prirodzená funkcia organizmu. To všetko bez pomoci akéhokoľvek prístroja. A čo je teda na konci? Kraniosakrálna terapia sľubuje zlepšenie fyzického aj psychického stavu, vitalizáciu orgánov, hlboké uvoľnenie, vnútorný pokoj a následný samoozdravný proces organizmu. V neposlednom rade dokáže posilniť imunitný systém.
V praxi to znamená, že hoci z kraniosakrálnej terapie neodídete ako nový človek – bez akéhokoľvek problému, rozhodne z nej odídete s tým, že ste svojmu telu otvorili dvere k ozdravnému procesu. Prvý krok je vždy ten zásadný.
Vedeli ste, že...
- kraniosakrálny rytmus je tretí najdôležitejší rytmus v našom tele, hneď po srdcovom a dýchacom?
- kraniosakrálnu terapiu praktizujú odborní terapeuti s anatomickými a fyziologickými znalosťami a študuje sa v rámci medicínskeho odboru Osteopatia?
- kraniosakrálny rytmus zaniká po smrti ako posledný a je neovládateľný vôľou?