Zamilovali ste sa do behania? Milujete ten pocit, keď máte vietor vo vlasoch, pocit bezstarostnosti a môžete sa nechať unášať vlastnými nohami? Beh je naozaj veľmi obľúbená forma športovania. Môžete si vybrať ľubovoľný čas kedy pôjdete behať, kde pôjdete behať, či chcete byť osamote, alebo v spoločnosti kamarátok... Beh je naozaj veľmi náladový a situačný šport.
V prvom rade je beh zdravý. Prekrvuje celé telo, odbúrava stres, pomáha nám zbaviť sa prebytočných tukov, udržiavať svaly a šľachy v dobrej kondícií... Ak ho robíme správne. O behu sme toho písali už naozaj veľa, dokonca aj o behu do kopca, po schodoch a podobne. Ale ešte sme sa doteraz nezamerali na jednotlivé terény. Na akom teréne by sme mali behávať?
Prečítajte si výhody a nevýhody jednotlivých terénov:
1. Betón & Asfalt
Betón v sebe ukrýva niekoľko výhod, ale žiaľ aj nevýhod. V prvom rade, vždy ste si vedomá, že bežíte po rovnej ploche, takže vám nehrozia veľké zranenia a prekážky. Jednoducho viete, kde stúpate. Zároveň ale aj viete, po čom stúpate. Po tvrdom a pevnom povrchu, ktorý dáva naozaj veľmi zabrať vašim kĺbom. Nedá sa tvrdiť, že betón je úplne nevhodný, ale treba si naň pripraviť naozaj veľmi kvalitnú obuv, ktorá stlmí dopady.
Pri asfalte budeme určite menej kritickejší ako pri betóne. Asfalt je oveľa mäkší, praktickejší a zdravší pre vaše kĺby. Okrem iného ho nájdete naozaj veľa, len sa treba vyhýbať tým autám navôkol. Podľa nových štúdií sa behanie na asfalte odporúča viac, ako behanie na trávnatých plochách.
Odporúčame prečítať: Zdravý recept: Lahodné vegetariánske ´fašírky´
2. Trávy, lesy a chodníky
Aj vy ste vždy chceli behávať ako futbalisti? Len či to je aj naozaj najlepšia voľba. Pokosený trávnik je síce náročnejší na svalstvo, no výrazne tlmí oproti betónu nárazy pri došľapoch. Preto ak máte možnosť zabehať si okolo udržiavaného dedinského ihriska, určite tú možnosť využite.
V prípade, že uprednostňujete pokojný a tichý les, tak by ste určite mali vedieť, že hlina sa ku kĺbom správa šetrne, zvlášť v prípade, ak je prekrytá napadaným lístím. Problém nastáva až pri jednotlivom šlapaní, pretože nikdy neviete, kde sa ukrýva nejaká jama, konárik, zvieratko... A toto všetko môže viesť k nepríjemnému zraneniu.
Odporúčame prečítať: Pesto s petržlenovou vňaťou
3. Beh na piesku
Vo filmoch vyzerá ľahko a na fotkách priam krásne, lenže je aj dobrý? Mnohých z nás láka využívanie ranného voľného brehu práve na športové aktivity, lenže nie je to nič pre začiatočníkov. Behanie na pláži je neskutočne náročné a vyžaduje si naozaj už dobrú kondíciu. Je pravdepodobne najúčinnejšie, a preto sa pripravte na poriadnu "svalovicu", čo by mohlo znehodnotiť vašu zvyšnú dovolenku. V prípade, že nebehávate pravidelne, odporúčame len podobných bežcov obdivovať :)
Odporúčame tiež: Melónové triky, ktoré zmenia váš stôl na pastvu pre oči