Pieskovanie zubov dôverne pozná väčšina z nás, ktorí chodíme pravidelne na dentálnu hygienu. Hoci je to niečo, o čom sa bežne nehovorí a mnohokrát vám ani dentálny hygienik dôkladne nevysvetlí, o čo vlastne ide, prečo sa robí a aký je jeho účinok, tento úkon za pozornosť rozhodne stojí, pretože nám vie výrazne dopomôcť ku krajšiemu úsmevu. Preto sme sa pozreli pieskovaniu na zúbok aj my a ak vás zaujíma, čo sme zistili, nikam neodchádzajte!
Usmej sa a ja ti poviem, čo konzumuješ...
Neviete si predstaviť ráno bez kávy, popoludnie bez čierneho čaju a podvečer bez pohára vína a cigaretky? V tom prípade sa vám tieto vaše rituály pravdepodobne nepekne odzrkadlili na úsmeve, máme pravdu? Milovníci kávy či dlhoroční fajčiari majú väčšinou veľmi ďaleko od oslnivého bieleho úsmevu, ale škvrny na zuboch či celkové nepekné zožltnutie zubnej skloviny nepostihuje len tých, ktorí holdujú káve a cigaretám. Býva zároveň veľmi častým sprievodným javom parodontitídy (paradentózy) alebo tiež dlhodobého užívania niektorých druhov liekov.
Svoju úlohu tu však zohráva aj vek a genetika. Mimochodom, vedeli ste, že pigmentujúce látky neobsahuje len káva, víno či čierny čaj, ale dokonca aj kečup, čučoriedky, zelený čaj, cvikla, kari korenie, kolové nápoje alebo rôzne džúsy?
Odporúčame: Trápi ťa zápal ďasien? Spoľahni sa na týchto prírodných pomocníkov!
Aj zuby majú svoj píling
Pieskovanie zubov (air flow) môžeme pokojne prirovnať k pílingu pokožky. Účinne vás zbaví akýchkoľvek povrchových usadenín a „suvenírov“ od spomínaných pigmentujúcich látok, ako káva, cigarety alebo víno. K ich odstráneniu dochádza mechanicky, a to tak z povrchu zubov, ako aj z medzizubných priestorov. Ako sme už naznačili vyššie, túto metódu bielenia zubov vykonáva výlučne odborný dentálny hygienik, konkrétne pomocou jemnozrnného prášku na báze bikarbonátu sodného. Tento prášok je doslova vytrysknutý na zubnú sklovinu prúdom vzduchu a vody.
Aký je rozdiel medzi bielením a pieskovaním?
Narozdiel od bielenia zubov, ktoré sa vykonáva na princípe zosvetľovania zubov v ich vnútornej štruktúre, pieskovanie odstraňuje povrchové pigmentácie a škvrny. Pri pieskovaní takisto dochádza k takzvanému zmatneniu a vyhladeniu zubnej skloviny a práve to následne vytvára dojem belších zubov. Nemusíte sa však obávať, vašu zubnú sklovinu pieskovanie nijako nepoškodí.
A obávať sa určite netreba ani nejakej bolesti, pretože pieskovanie zubov je absolútne bezbolestný zákrok. Ak teda hľadáte spôsob, ako svojim zubom prinavrátiť ich pôvodnú belosť a odstrániť všetky prípadné fľaky a zažltnutia, ideálnou voľbou bude pre vás práve pieskovanie. Ide však výlučne o estetický zákrok, nie liečebný.
Zisti viac: Toto sú potraviny poškodzujúce zuby! Sú aj v tvojom jedálničku?
Na dentálnej hygiene sa to len začína...
Samotnému pieskovaniu väčšinou predchádza odstránenie zubného kameňa. U dentálneho hygienika sa to však rozhodne nekončí. Naopak, tu sa vaša starostlivosť o zuby ešte len začína. Nasledovať preto musí dôkladná starostlivosť o zuby a ústnu dutinu, pričom na mysli nemáme len umytie zubov večer pred spaním, ale pravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov tak kvalitnou zubnou kefkou, kvalitnou zubnou pastou, medzizubnou kefkou, dentálnou niťou, ako aj vypláchnutie úst špeciálnou ústnou vodou.
Zdá sa vám to priveľa? Nebojte sa, stačí si vytvoriť zvyk a tento rituál vám už čoskoro prinesie zaslúženú odmenu v podobe zdravších a krajších zubov. A tie za to predsa stoja, no nie?