Tešíte sa už na romantiku a gestá lásky, ktoré sa majú naplno prejaviť zajtra 14. februára? Alebo vás tento sviatok obchádza, lebo ho vnímate iba ako čisto komerčný výmysel? Nech už je to akokoľvek, možno aj vás zaujme legenda, ktorá sa skrýva za týmto, pre niekoho presladeným a gýčovým, sviatkom zaľúbencov.
Pôvod sviatku zamilovaných
Kytice ruží, bonboniéry, plyšové zvieratká so srdiečkami, luxusné parfumy, cukrovinky v tvare srdca... Sviatok sv. Valentína sa stal výrazným biznisom vo väčšine krajín Európy v 90. rokoch 20. storočia. Aj keď sa tento sviatok najokázalejšie prezentuje v Amerike, jeho pôvod je spojený s Rímom a legendou o mučeníkovi sv. Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia II. Aby sme boli presní, tých legiend je viac, ale my si povieme o tej najznámejšej z nich.
Pozri aj: Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!
Kto bol Valentín?
Historické pramene sú pomerne skúpe, ale tie zo 6. storočia hovoria, že sv. Valentín bol biskupom v meste Terni. Neskôr Valentín z Terni pôsobil v cisárskom Ríme. Známym sa stal vďaka svojmu svätému životu, láske, zhovievavosti, ale aj zázrakom, ktoré činil. Valentín sa podľa jednej z legiend stal patrónom zamilovaných z toho dôvodu, že napriek zákazu cisára tajne sobášil páry, a to sa mu aj stalo osudným. Cisár Claudius totiž často viedol vojny a ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov, preto ten zákaz sobášov, za porušenie ktorého bol Valentín uväznený a neskôr 14. februára 296 aj popravený sťatím.
Valentínky
Legenda hovorí, že pred svojou smrťou napísal Valentín list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil, ba dokonca ju aj zázračne vyliečil, vrátil jej zrak a sluch. Tak vzniklo prvé valentínske prianie. Až v roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť.
Valentínske pozdravy si však začali ľudia posielať až oveľa neskôr. Prvú valentínku, presnejšie povedané valentínsku báseň, ktorá bola aj historicky doložená, poslal v roku 1415 mladý francúzsky vojvoda Karol Orleánsky svojej žene z londýnskeho väzenia. Prvá komerčná valentínska pohľadnica bola vyrobená v 40-tych rokoch 19. storočia v USA.
Vybrali sme: Je láska bezproblémová? Či problémom všetko to pekné končí?
Nielen jeden deň v roku
Nech už máte postoj k sláveniu sv. Valentína akýkoľvek, isto nám dáte za pravdu, že láska by sa nemala prejavovať, hoci veľkolepo a honosne, len jeden deň v roku. Tá by totiž mala byť každodennou súčasťou našich životov, a to nie v podobe hmotných darčekov (i keď aj tie potešia), ale predovšetkým vo forme väčších či menších skutkov, ktorými dávame najlepšie najavo, že nám na druhom naozaj záleží a naša láska nie je chvíľková.