Sviatok sv. Valentína: Čo sa skrýva za komerčným pozlátkom?

Tešíte sa už na romantiku a gestá lásky, ktoré sa majú naplno prejaviť zajtra 14. februára? Alebo vás tento sviatok obchádza, lebo ho vnímate iba ako čisto komerčný výmysel? Nech už je to akokoľvek, možno aj vás zaujme legenda, ktorá sa skrýva za týmto, pre niekoho presladeným a gýčovým, sviatkom zaľúbencov.

Pôvod sviatku zamilovaných

Kytice ruží, bonboniéry, plyšové zvieratká so srdiečkami, luxusné parfumy, cukrovinky v tvare srdca... Sviatok sv. Valentína sa stal výrazným biznisom vo väčšine krajín Európy v 90. rokoch 20. storočia. Aj keď sa tento sviatok najokázalejšie prezentuje v Amerike, jeho pôvod je spojený s Rímom a legendou o mučeníkovi sv. Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia II. Aby sme boli presní, tých legiend je viac, ale my si povieme o tej najznámejšej z nich.

Pozri aj: Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!

valentínske darčeky

Zdroj: Shutterstock®

Kto bol Valentín?

Historické pramene sú pomerne skúpe, ale tie zo 6. storočia hovoria, že sv. Valentín bol biskupom v meste Terni. Neskôr Valentín z Terni pôsobil v cisárskom Ríme. Známym sa stal vďaka svojmu svätému životu, láske, zhovievavosti, ale aj zázrakom, ktoré činil. Valentín sa podľa jednej z legiend stal patrónom zamilovaných z toho dôvodu, že napriek zákazu cisára tajne sobášil páry, a to sa mu aj stalo osudným. Cisár Claudius totiž často viedol vojny a ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov, preto ten zákaz sobášov, za porušenie ktorého bol Valentín uväznený a neskôr 14. februára 296 aj popravený sťatím.

Kto bol sv. Valentín

Zdroj: Shutterstock®

Valentínky

Legenda hovorí, že pred svojou smrťou napísal Valentín list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil, ba dokonca ju aj zázračne vyliečil, vrátil jej zrak a sluch. Tak vzniklo prvé valentínske prianie. Až v roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť.

Valentínske pozdravy si však začali ľudia posielať až oveľa neskôr. Prvú valentínku, presnejšie povedané valentínsku báseň, ktorá bola aj historicky doložená, poslal v roku 1415 mladý francúzsky vojvoda Karol Orleánsky svojej žene z londýnskeho väzenia. Prvá komerčná valentínska pohľadnica bola vyrobená v 40-tych rokoch 19. storočia v USA.

Vybrali sme: Je láska bezproblémová? Či problémom všetko to pekné končí?

Zvyk na sv. Valentína

Zdroj: Shutterstock®

Nielen jeden deň v roku

Nech už máte postoj k sláveniu sv. Valentína akýkoľvek, isto nám dáte za pravdu, že láska by sa nemala prejavovať, hoci veľkolepo a honosne, len jeden deň v roku. Tá by totiž mala byť každodennou súčasťou našich životov, a to nie v podobe hmotných darčekov (i keď aj tie potešia), ale predovšetkým vo forme väčších či menších skutkov, ktorými dávame najlepšie najavo, že nám na druhom naozaj záleží a naša láska nie je chvíľková.

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.02.2019 06:37

Láska by mala byť naozaj každodennou súčasťou našich životov, a to nie v podobe hmotných darčekov (i keď aj tie potešia), ale predovšetkým vo forme väčších či menších skutkov,

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.02.2019 10:03

Z Valentína sa stal žiaľ komerčný sviatok, i keď pôvod podľa legendy je šľachetný. Stále nám podsúvajú sviatky ako Valentín, Halloween, na druhej strane kritizujú MDŽ.

Vaše meno:

Lívia Rusnáková Urbanová

Lívia Rusnáková Urbanová

13.02.2019 12:56

Neuznávam tento sviatok ako taký, vnímam ho ako taký "nanútený" sviatok, ktorý sme prevzali a aby mali na čom obchodníci zarobiť. Pokiaľ majú dvaja úprimný vzťah, vedia si to pripomenúť kedykoľvek počas roka, prípadne pri výročí sobáša či narodenín toho druhého.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

13.02.2019 19:56

láska by sa nemala prejavovať, veľkolepo a honosne, len jeden deň v roku ale každý deň

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.02.2019 22:05

Ja som s manželom už vyše 40 rokov a to je najlepší dôkaz našej lásky.Na Valentína si to ešte pripomenieme v podobe malej pozornosti...od manžela dostanem kytičku,on odo mňa srdiečko :-)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

14.02.2019 16:15

Ja až tak tento sviatok nemusím,valí sa to na nás zo všetkých strán..

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

14.02.2019 16:29

zaujímavý článok- pre mňa nové informácie. Bol biskupom, neskoršie sa zaľúbil? už aj vtedy.....?

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE