Je to jedlo vegánske? Táto otázka bola v roku 2018 v gastronómii veľmi častou. Vegánstvo už dávno nie je iba spôsob stravovania, ale aj životný štýl. Každoročne pribúda do našej spoločnosti čoraz viac a viac vegánov. Je to však udržateľný spôsob života iba ak to berieme vážne. Je každý vegán 100 % vegán? Odpoveď je jednoduchá – nie. Česť výnimkám, samozrejme. To pravé vegánstvo nie je iba o strave, ale aj o oblečení, kozmetike a liekoch. To, že je vegánstvo v móde, nám dokazujú všetky sociálne siete, no nemali by sme sa dať na túto cestu iba preto, lebo je to IN.
Pozri aj: Toto sú časté príčiny vybočeného palca. Aká je však prevencia?
Na čo si dať pozor?
To najzrejmejšie je, že kožený opasok či kabelka nie sú vegan, kým nie sú z ekokože či látkové. Čo sa týka kozmetiky, začnite parfumom, ktorý veľmi často obsahuje extrakt z pižma alebo z pravej ambry. Ak je reč o kozmetike, je to hlavne testovanie na zvieratách, ktoré robí kozmetiku (dekoratívnu aj nedekoratívnu) nevegánskou. Pri umelých riasach si tiež musíte dávať pozor, či nie sú napríklad z norky. Lieky sú azda tá najrizikovejšia oblasť pri vegánstve. Obal niektorých totiž obsahuje laktózu a iné zasa môžu byť testované na zvieratách.
Výhody
Je to zábava, pri ktorej neprispievate k znečisťovaniu planéty a k zabíjaniu zvierat len kvôli jedlu. Lebo najesť sa dá aj inak, chutne a predovšetkým zdravšie. V žiadnom prípade nehovorím, že jesť mäso nie je zdravé, ale všetkého veľa škodí. Ak sa vydáte na nákup potravín, ušetríte. Na to, aby ste sa stravovali bez mäsa, nepotrebujete všetky módne náhrady mäsa a mlieka hneď kupovať. Rastlinné mlieko alebo seitan sa dá vyrobiť aj doma a je to oveľa lacnejšie a zdravšie, ako kupovať hotový výrobok. Je však veľmi dôležité dbať na rozmanitosť stravy a nejesť iba náhrady, prípadne iba ovocie a zeleninu. Budete zdravšie tým, že prijímate oveľa viac vitamínov a minerálov ako predtým. Netreba sa báť nedostatku železa, pretože to dokáže nahradiť miska špenátu týždenne a B12 sa perfektne dopĺňa nutričným droždím alebo klíčkami.
Nevýhody
Ak idete k niekomu na návštevu, či do reštaurácie, musíte sa obávať toho, čo budete jesť, aby ste nikoho nezaťažovali svojim ‚iným‘ stravovaním. Alebo si musíte dopredu pozerať jedálne lístky. Tiež treba čítať každú etiketu, či tam nie je slovné spojenie ako – môže obsahovať: mlieko, ryby, srvátku alebo iné živočíšne produkty. Ak ste pozvaní na večeru k vašim nevegánskym priateľom, najľahšie je priniesť si vlastné jedlo, ale to už nebude spoločná večera ako predtým... Keď zjete niečo, čo obsahovalo mlieko alebo vajcia, pocity sú podobné tým, keď zistíme, že celú cestu idú za vami v aute policajti a vy idete na tempomate približne 10km/h cez limit...