Vieš, ktoré potraviny spôsobujú únavu? Tieto ti zaiste osvieženie neprinesú

Únava a ospalosť počas bieleho dňa istotne nie je vítaným javom, a to hlavne u aktívnych ľudí, ktorí majú plné diáre a kalendáre všemožných aktivít. Rovnako nie je nič potešujúce, ak ste len prišli do práce, no ťahá vás to na spánok a najradšej by ste si ustlali na najbližšom gauči. Možno pre vás nebude prekvapením, že za únavou stoja aj isté typy potravín. 

Prečo sa nám zatvárajú oči počas dňa?

Vo všeobecnosti by sme mohli konštatovať, že únava a akýsi útlm sa v priebehu dňa objaví napríklad po výdatnejšom jedle. Ospalosť, s ktorou môžeme bojovať napríklad po dobrom obede, sa spája so zmenou hladiny cukru v krvi. Rovnako sa zvyšuje prietok krvi do tráviaceho traktu, kde je potrebná vyššia aktivita a nám sa takpovediac „odkrvuje mozog“. No a toto odkrvenie so sebou, celkom logicky, prináša únavu. Riešením môže byť lepšie rozloženie si jedla počas celého dňa a neprejedanie sa.

Niekedy však, ako sme už spomínali vyššie, nastúpi únava už ráno. Možno si poviete, že ste si nedali svoju zvyčajnú dávku kofeínu a už si idete urobiť kávu, no to nemusí byť hlavná príčina ospalosti. Príčin únavy, fyzickej i psychickej, je množstvo a niektoré súvisia aj so začínajúcimi či dokonca pokročilými chorobnými procesmi v tele. Tým sa však venovať nebudeme. Dnes sa zameriame na potraviny, ktoré vás taktiež môžu celkom ľahko obrať o potrebnú energiu a čulosť. Nielen veľkosť porcie totiž rozhoduje o tom, ako sa budete cítiť po jedle. Je to totiž aj o samotnom zložení stravy. 

Čomu sa teda radšej vyhnúť, keď potrebujeme byť naplno aktívni? Pozrite sa do galérie nižšie a zistite, ktoré potraviny môžu stáť za príčinou vašej prípadnej únavy počas dňa.

Pozri tiež: Trápi ťa pokazený žalúdok? Vyber si z tipov na domácu medicínu

Biele pečivo

Ak si s obľubou na raňajky doprajete biely chlieb či rožky, možno ste práve vyriešili záhadu spojenú s únavou i počas ranných hodín. Výrobky z bielej múky obsahujú takzvané rýchle uhľohydráty, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi, aktivuje sa tak tvorba inzulínu, čo znamená následný rapídny prepad hladiny cukru. Výsledok? Únava, malátnosť a taktiež potreba znova si niečo „zobnúť“. Keď už teda pečivo (nielen) na raňajky, tak si voľte to celozrnné s nižším glykemickým indexom.

Ako predísť únave po jedle:

  • obmedzte príjem bielkovín,
  • jednoduché sacharidy vymeňte za komplexné,
  • vyhýbajte sa jedlám z fast-foodu,
  • jedzte viac menších porcií jedál (ideálne 5 jedál denne),
  • obohaťte svoj jedálniček o vitamíny a minerály potláčajúce únavu (vitamín C, niektoré vitamíny skupiny B, horčík, železo),
  • dodržujte optimálny denný príjem makronutrientov,
  • viac sa počas dňa hýbte, pretože fyzická aktivita zvyšuje hladinu energie.

Aktualizovaný článok: 27.2.2023

5 komentárov
Lenka Šluchová

Lenka Šluchová

06.02.2020 07:53

Mne keď sa drieme v robote vždy si spravím kávu a tá ma preberie. Ale nevedela som, že aj potraviny spôsobujú únavu.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

06.02.2020 08:15

niečo na tom bude

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

06.02.2020 08:29

Všetkého s mierou

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.02.2020 15:37

po "dobrom" obede sa vždy drieme...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

06.02.2020 19:37

zajímavý článek

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE