Trápi ťa bolesť obličiek? Čo všetko okrem rakoviny ju spôsobuje?

Bolesť obličiek je častokrát zamieňaná s bolesťou chrbta. No na rozdiel od bolesti chrbta, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v dolnej časti, je bolesť obličiek intenzívnejšia, hlbšia a situovaná vyššie na chrbte. Obličky sa totižto nachádzajú pod hrudným košom na každej strane chrbtice. Preto ich bolesť môžete pociťovať predovšetkým po stranách alebo v strede či v hornej časti chrbta (pod rebrami vpravo alebo vľavo od chrbtice). Bolesť však môže postupne prerastať aj do iných oblastí tela – najčastejšie do brucha alebo do slabín.

Okrem samotnej bolesti obličiek tiež môžete pociťovať ďalšie pridružené symptómy, ako je horúčka či bolestivé močenie, časté nutkanie na močenie, vysoký krvný tlak, opuch nôh a rúk. Ak sa zameriame primárne na bolesť obličiek, tak môžeme hovoriť o probléme s ich funkčnosťou či dokonca o ich poškodení. V každom prípade ide o stav, ktorý by ste nemali za žiadnych okolností podceňovať a ignorovať. Čo všetko bolesť obličiek signalizuje?

Odporúčame: Pozor na falošné potraviny: Možno máš tieto fejky doma aj ty

príčiny bolesti obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje bolesť obličiek?

Bolesť obličiek predstavuje stav, kedy môžete pociťovať bolesť na jednej alebo na oboch stranách chrbtice. Ide o miernu, akútnu alebo bodavú bolesť, ktorá môže byť zapríčinená rôznymi problémami. Bolesť je v tomto prípade len jedným z mnohých symptómov, ktoré môžete pociťovať. Najčastejšie je spájaná so zápalom alebo s obličkovými kameňmi. No existujú aj ďalšie problémy, v dôsledku ktorých nemusia obličky pracovať ako „švajčiarske hodinky“.

  • Obličkové kamene – tvoria sa z nahromadených minerálov alebo chemických odpadov vo vnútri tela. Kamene môžu byť malé ako zrnko piesku, no pri dlhodobom hromadení sa môžu zrnká zhlukovať a vytvárať väčšie kamene vo veľkosti perly. Ak sú malé, organizmus ich dokáže vylúčiť. Ak sú veľké, môžu uviaznuť v močovom trakte a zabrániť tak priechodu moču. V dôsledku toho vzniká nepríjemná bodavá bolesť.
  • Infekcia obličiek – k infekcii dochádza vtedy, keď sa baktérie z infekcie močového mechúra rozšíria do obličiek. K infekcii môže dôjsť aj v prípade retencie moču, ktorý sa môže vracať späť z močového mechúra do obličiek.
  • Polycystické ochorenie obličiek – dedičná choroba, pri ktorej sa vo vnútri obličiek vytvárajú cysty. Ak sa cysty rozšíria, obličky sa zväčšia a nakoniec môžu stratiť svoju funkciu.
  • Rakovina obličiek – zvyčajne postihuje ľudí vo veku 60 až 70 rokov a zriedkavo u osôb mladších ako 50 rokov. Medzi prvotné príznaky rakoviny obličiek patrí krv v moči, pretrvávajúca bolesť v chrbte alebo na boku a dokonca aj opuch.
čo pomáha na bolesť obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Ako zmierniť bolesť obličiek?

Akákoľvek bolesť by mala byť v každom prípade preskúmaná lekárom. Síce nemusí signalizovať žiadne vážne ochorenie, je ale lepšie vedieť presnú diagnózu hneď v jej začiatkoch. Okrem odbornej liečby však môžete vykonať aj domáce opatrenia, ktoré by vám mohli pomôcť zmierniť bolesť obličiek.

V prvom rade zmeňte svoj pitný režim. Vynechajte všetky nápoje, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie. Medzi ne patria najmä nápoje s kofeínom, alkohol, nápoje s bublinkami a pod. Najlepšie je do režimu začleniť vodu a bylinkové čaje – najmä žihľavový, z rozmarínu, prasličky a ligurčeka.

Pri bolesti obličiek by ste sa mali pozrieť aj na svoj jedálniček a na istý čas obmedziť konzumáciu slaných jedál, korenených jedál a jedál s obsahom nadmerného množstva cukru a tukov. Do stravy by ste mali zaradiť viac ovocia a zeleniny a najmä tej, ktorá je bohatá na vitamíny B a horčík. Vhodné sú aj vitamínové doplnky stravy či dokonca pohyb, ktorý je akousi prevenciou pred vznikom obličkových kameňov.

Pozri tiež: Typy tuku v tele: Ktorými sa zásobiť a ktorých sa obávať?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.01.2020 06:07

Jedno nepríjemnejšie ochorenie obličiek ako druhé!

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

28.01.2020 18:20

akurát riešim podobné príznaky

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

28.01.2020 19:00

bylinkový čaj a pohyb - topka:)

Vaše meno:

Linda Hrušková

Linda Hrušková

28.01.2020 20:32

Obličky vedia často potrápiť netreba podceňovať prvé príznaky

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

29.01.2020 12:58

Naštastie ma tento problém obchádza

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

29.01.2020 15:22

Aj mne pri urologických problémoch zaberá najlepšie čaj a oddych.Najlepšie prasličkový.

Vaše meno:

Michal Hruška

Michal Hruška

30.01.2020 16:58

Skvelý článok..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE