Stalo sa vám už, že ste pri niekom mali pocit, že čas plynie neuveriteľne pomaly a tešili ste sa, kedy sa od vás daná osoba vzdiali? Nič z toho čo povedala vás nenadchlo a v podstate všetko bolo také nijaké, nezaujímavé a nudné. Možno ste si dokonca v duchu povedali, že to je najnudnejší človek na svete.
Na problematiku sa vedeckými očami pozreli aj odborníci z Univerzity v Essexe. Tým sa prostredníctvom odbornej štúdie podarilo zadefinovať atribúty osoby, ktorú možno považovať za nudnú. Pozrite sa spolu s nami, k akým záverom dospeli.
Štúdia skúmala životný štýl
Tím pod vedením doktora Wijnanda Van Tilburga z Katedry psychológie sa zaoberal životným štýlom 500 ľudí. Cieľom bolo ukázať, aký typ človeka pôsobí na ostatných ako nudný. Pozreli sa predovšetkým na koníčky a zamestnanie.
Nejde teda vyslovene o typológiu alebo osobnosť človeka ako takého, ale skôr o to, čo ho zaujíma. Na základe zozbieraných dát dospeli k záveru, že najnudnejší človek na svete je pracovník na analýzu údajov, ktorý rád spí a pozerá televíziu.
Odporúčame: Bojíte sa požiadať o zvýšenie platu? Poradíme vám ako na to!
Zamestnanie a hobby
Analýza dát je teda podľa štúdie najnudnejším povolaním. Na ďalších priečkach sa umiestnili účtovníctvo, dane/poisťovníctvo, upratovanie a rebríček piatym miestom uzatvára bankovníctvo.
Najzaujímavejšou oblasťou, v ktorej sa môžete zamestnať je naopak múzické umenie. Hneď za ním sa umiestnila veda nasledovaná žurnalistikou. Do top päťky interesantných povolaní sa dostali aj zdravotníctvo a školstvo.
Za najnudnejšie hobby označili vedci spánok. Na druhom mieste skončilo náboženstvo. Rebríček pokračuje sledovaním televízie, pozorovaním zvierat a matematikou.
Prečítajte si: Aj neverbálna komunikácia je dôležitá. Ako ju používať na mužov?
Nuda je pre vedcov zaujímavá
Podľa Tilburga je štúdium nudy paradoxne veľmi zaujímavé a má veľký vplyv na skutočný život. Výskum totiž odhalil, že ak niekoho považujete za nudného, vopred si ho zaškatuľkujete a prirodzene sa mu vyhýbate.
Vznikajú tak negatívne stereotypy, ktoré môžu viesť k sociálnej izolácii určitých jedincov, čo môže mať nepriaznivý dopad na ich životy. Tým, že majú slabý kontakt s inými, nerozvíjajú svoje sociálne zručnosti a často sa cítia osamelí, môžu sa u nich vyvinúť rôzne druhy závislostí a ohrozené je aj ich duševné zdravie.
Výsledky štúdie teda dokazujú, že by sme k sebe mali byť chápaví a empatickí a nikoho by sme nemali vopred odsudzovať iba na základe jeho práce alebo koníčkov. Ak niekomu dáte šancu, aby ukázal, aký v skutočnosti je, možno vás príjemne prekvapí dobrosrdečnosťou alebo zmyslom pre humor.
Pozri aj: Vieme, aké sú najlepšie potraviny pre mozog! Jete ich dostatok?