Jedinečná lufa: Na čo všetko sa dá využiť táto prírodná špongia?

Viete, čo je lufa? Medzi širšou verejnosťou je tento pojem stále viac-menej neznámy. Lufa je však skvelým pomocníkom v domácnosti, ktorý si rozhodne zaslúži viac pozornosti. V posledných rokoch si ju zamilovali hlavne osoby, ktoré kladú dôraz na udržateľný životný štýl a udržateľnosť v domácnosti, zero waste a zníženie produkcie odpadu i ochranu životného prostredia. Lufa je pritom tým pravým produktom, ktorý je prírodného pôvodu, ktorý je možné využiť rôznymi spôsobmi a vďaka ktorému vyprodukujeme o niečo menej odpadu. Lufu môžeme nazvať akousi prírodnou špongiou, no čo to vlastne je? 

Čo je lufa?

Lufa je v prvom rade tropická rastlina z čeľade tekvicovité. Ide o rastlinu z názvom lufa valcovitá, latinsky Luffa aegyptiaca. Jej pôvod možno hľadať v Egypte, Arábii i Indii, bežná je hlavne v juhovýchodnej Ázii, ale aj niektorých častiach Afriky. Je to popínavá rastlina, ktorá je charakteristická blanitými tmavozelenými laločnatými listami a hlavne plodmi, ktoré vzhľadom pripomínajú naše šalátové uhorky, prípadne cukety či tekvice. V ich vnútri sa ukrývajú tmavé semená. Lufa je bežne pestovaná v Ázii aj Afrike na rôzne účely, pričom jej menšie a nedozreté plody sa v prvom rade používajú ako zelenina. Plody majú sladkastú chuť a najčastejšie sa varia. 

Väčšie zrelé plody však našli iné uplatnenie. Vyrábajú sa z nich prírodné špongie, ktoré je možné použiť na umývanie znečistených povrchov i pokožky tela. Plody lufy totiž postupne žltnú a keď sú prezreté, sú hnedé a olupuje sa z nich kôra. Sú zbavené semien a dužiny, čistené a následne vysušené. Z nich sa následne zhotovujú spomínané špongie, ktoré sú v suchej podobe drsné a vyzerajú tak trochu ako morské špongie. 

Odporúčame: TOP izbové rastliny na slnečné okno: Ktorým slnečné lúče neuškodia?

použitie lufy

Zdroj: Shutterstock®

Na čistenie v kuchyni i kúpeľni

Lufa je charakteristická veľmi pevnými vláknami, no po jej namočení sa z nej stane jemná a mäkká špongia. Je skvelou alternatívou k rôznym syntetickým pomôckam na umývanie, nahradí drôtenky, klasické špongie na riad, rôzne handričky a podobne. Lufu je možné použiť na utieranie akýchkoľvek povrchov v kuchyni aj kúpeľni. Jednu túto prírodnú špongiu si môžete napríklad vyhradiť na umývanie riadu. Jej výhodou je, že dokáže šetrne očistiť riad z akýchkoľvek materiálov bez ich poškodenia a poškriabania, či už hovoríme o sklenených pohároch, porcelánovej súprave alebo liatinových hrncoch.

Lufa má slušnú životnosť, pričom vydrží spravidla oveľa dlhšie ako klasické hubky na riad, no za to je 100 % rozložiteľná, čo je skvelé pre životné prostredie. Možné je ju tiež použiť na umývanie a čistenie drezu, kuchynskej linky, vodovodných batérií či kuchynského stola. Rovnako poslúži aj v kúpeľni, či už na umývanie vane, sprchového kúta alebo umývadla. Neodporúča sa ju však vo všeobecnosti používať na nábytok či lakované povrchy. Po použití je ju vhodné vždy dôkladne opláchnuť horúcou vodou a nechať dôkladne preschnúť.

ako používať lufu

Zdroj: Shutterstock®

Na starostlivosť o telo

Lufu je možné používať aj na umývanie pokožky tela. Samozrejme, vhodné je mať na tento účel vyhradenú samostatnú lufu. Táto prírodná špongia nielen nahradí iné umelé špongie, ale má množstvo blahodarných účinkov na pokožku tela i tváre. Telo totiž nielen umyje, ale poskytne mu skvelý píling. Lufu možno použiť mokrú i nasucho. Suchý píling poriadne prekrví pokožku. Nezabúdajte však lufu v tomto prípade používať veľmi jemne a citlivo, aby ste sa nepoškriabali či si nepodráždili kožu. Taktiež ju môžete namočiť a použiť ako klasickú špongiu spolu s nejakým sprchovým gélom či mydlom. Lufa má skvelé pílingové účinky a je vhodná na boj s celulitídou

Mokrú lufu je tiež možné použiť na čistenie problematickej pleti. Neodporúča sa to iba v prípade výskytu zapálených vyrážok, keďže by mohlo k dôjsť k šíreniu a prenášaniu zápalu a zhoršeniu stavu pleti. Lufa účinne odstraňuje odumretú kožu a je veľmi vhodná na masáž chodidiel. Poradí si so zhrubnutou kožou a suchými pätami. Lufa zanecháva po použití pokožku hebkú a jemnú. Následne ju stačí ošetriť vhodným hydratačným telovým či pleťovým krémom alebo olejom.

kde kúpiť lufu

Zdroj: Shutterstock®

Kúpiť či vypestovať?

Lufu už v dnešnej dobe nie je žiaden problém zohnať ani u nás. Nájdete ju v drogériách, rôznych bio a bezobalových obchodoch i na internete. Cena sa pohybuje v rozmedzí od 2,5 do 6 eur, veľmi to záleží napríklad od veľkosti špongie. Je to však dobrá investícia, keď pomyslíme na to, že pri správnej starostlivosti vydrží lufa aj niekoľko mesiacov, pričom obyčajné špongie sú na tom s kvalitou neraz už po pár použitiach veľmi zle a zakrátko je ich potrebné vyhodiť a vymeniť. Dokonca je tu ešte jeden spôsob, ako prísť k lufe. Môžete si ju totiž doma i vypestovať.

Dnes sa už dajú jej semienka bez problémov zohnať na internete. Lufa valcovitá potrebuje k rastu slnečné stanovište a dostatok vlahy aj výživy. Kedže ide o popínavú rastlinu, bude potrebovať aj nejakú oporu a hlavne priestor. Potom už len stačí počkať na dôkladné prezretie plodov, ktoré je potrebné očistiť od mäkkých častí a nechať vysušiť. Ak nie ste rodený pestovateľ a na podobné veci nemáte čas, spoľahnite sa radšej na lufu z obchodu.

Odporúčame: Netradičné využitie olivového oleja: O týchto trikoch si ani netušila!

8 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

24.09.2020 12:14

Zaujímavé...toto je pre mňa novinka, páči sa mi to

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.09.2020 13:11

V obchode som ju ešte nevidela, (ani prírodnú morskú hubu),niekedy sa vozili z dovolenky v Chorvátsku.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

24.09.2020 13:57

zaujímavé, nepoznám

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.09.2020 06:06

Už dlhšie plánujem si ju zadovážiť.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.09.2020 17:44

skúšala som dopestovať, ale nula bodov, nevzdávam sa však

Vaše meno:

Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

26.09.2020 14:37

Špongiu poznám, len som netušila z akej rastliny pochádza

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

26.09.2020 15:46

musím aj ja vyskúšať!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

27.09.2020 22:28

Lufa je super, klasickú špongiu na telo som už dávnejšie vymenila za lufu, ktorú si neviem vynachváliť :-) Keďže sprchovanie bez špongie si neviem predstaviť, aspoň mám teraz pocit, že to robím ekologickejšie z ohľadom na prírodu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE