Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo

Dobre vieme, že sedenie na fitlopte je oveľa viac prospešné než na bežnej stoličke. Ak chcete teda pracovať a cvičiť zároveň, odložte bokom svoju kancelársku stoličku a nahraďte ju fitloptou! Spojíte tak príjemné s užitočným. Predovšetkým v tejto dobe sedavých zamestnaní trpia všetky svaly, kĺby, no najmä chrbtica. Štatistiky tvrdia, že väčšina z nás presedí až 60% dňa – v aute, autobuse, vlaku, v práci, na obede, po práci doma. Napravte to, veď aj sedieť sa dá zdravo!

 

Aj sedenie na fitlopte má svoje pravidlá

Vďaka fitlopte dochádza k takzvanému dynamickému sedu s pohybmi panvy a zapojením svalov okolo chrbtice. Ortopédi a rehabilitační lekári sa síce zhodujú na tom, že sedenie na fitlopte je zdraviu prospešné, no na druhej strane si treba starostlivo vybrať správnu fitloptu a aj sedieť na nej sa treba naučiť. Myslite teda na to, že nesprávne sedenie na fitlopte vám môže spôsobiť oveľa viac škody než úžitku. Nacvičte si sedenie na fitlopte tak, aby ste nemali predsunutú hlavu a zhrbený chrbát. Vaše telo má byť pevné, nie ochabnuté.

 

Pozri aj: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!

zdravé sedenie pri práci

Zdroj: Shutterstock®

Nohy si položte chodidlami na zem, ideálne je, ak sa lýtkami nedotýkate lopty, seďte vzpriamene a ťahajte sa smerom nahor, ako keby ste mali na hlave povrázok, ktorý vás vyťahuje smerom hore. Nohy neprekrižujte a monitor majte vo výške očí. Panvu nepredsúvajte, ale ani nezasúvajte dozadu. Ak sa aj na chvíľu pozabudnete a skĺznete do pohodlnejšej polohy, cielene sa vráťte do spomínanej vzpriamenej pozície. Vždy myslite na zásadu deväťdesiat stupňového uhla. To vám zároveň pomôže získať balans, potrebný aj pri iných činnostiach. 

bolesť chrbta zo sedenia

Zdroj: Shutterstock®

Fitlopta blahodarne pôsobí aj na psychiku

Počas sedenia na fitlopte zároveň intenzívne zapájate aj brušné svalstvo. Keďže fitlopta nemá operadlo, núti vás zapájať aj svaly trupu. Nehovoriac už o tom, že týmto spôsobom síce nenápadne, ale isto spaľujete kalórie. Nuž a keďže preložiť si nohu cez nohu na fitlopte je takmer nemožné, výrazne vám pomôže zbaviť sa tohto zlozvyku pri dlhodobom sedení. Pohupovanie na fitlopte pôsobí blahodarne aj na psychiku – uvoľňuje napätie, znižuje nervozitu, hnev, nepokoj a stres a dvíha náladu.

 

Odporúčame: Ako na kruhy pod očami? Takto ich zmierniš a účinne zamaskuješ!

ako správne sedieť

Zdroj: Shutterstock®

Kombinované sedenie na stoličke a fitlopte

Ak na fitlopte nevydržíte sedieť celý deň, pokojne si na ňu sadnite len na niekoľko minút a vráťte sa ku klasickej stoličke. Toto striedanie rozhodne nie je na škodu. Ukazuje sa, že práve takáto kombinácia statického sedenia na stoličke a toho dynamického na fitlopte je tým najúčinnejším spôsobom. V prípade, že máte ochabnuté chrbtové svalstvo, je vysoko pravdepodobné, že zo začiatku sedenia na fitlopte budete pociťovať rovnaké bolesti ako pri klasickej stoličke. Na začiatok teda úplne postačí, ak budete sedieť na fitlopte desať až päťnásť minút a postupne tento čas predlžujte.

pomoc pri bolestiach chrbta

Zdroj: Shutterstock®

Po akej fitlopte treba siahnuť?

V prípade, že sa rozhodnete kombinovať sedenie na fitlopte s klasickou stoličkou, malo by ísť o stoličku s opierkami na ruky a na bedrovú časť chrbta. Pri bežnom niekoľkohodinovom sedení na stoličke dochádza k podsadenému zadku a skrivenému telu, vrátane chrbtice. Všeobecne známym faktom je aj skracovanie svalov ako dôsledok nesprávneho sedenia. A akú fitloptu si vybrať? Namiesto lacných napodobenín siahnite radšej po certifikovaných výrobkoch s dostatočnou nosnosťou. Kvalitná fitlopta má zároveň protišmykový povrch.

 

Zaujme ťa: Len nefajčiť nestačí: Povieme ti, čo posilňuje pľúca!

cvičenie na fitlopte

Zdroj: Shutterstock®

Ak máte menej než 160 cm, vyberte si fitloptu s priemerom 55 cm. Pre ľudí s výškou 160 až 180 cm je vhodná fitlopta s priemerom 65 cm a tí, ktorí merajú nad 180 cm, by si mali zakúpiť loptu s priemerom 75 cm. Dbajte takisto na to, aby bola vaša fitlopta neustále poriadne nafúkaná. Ak bude totiž mäkká, nebude pre vás možné dosiahnuť správnu sedaciu polohu.

5 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

09.03.2018 11:49

Nemám fit loptu a ani som to nikdy neskúšala, ale mala som kolegynku v kancelárii, ktorá nepoužívala vôbec stoličku a nahradila ju touto loptou. Bola spokojná a teraz si uvedomujem, že svojim spôsobom môže byť aj zdraviu prospešná, možno skúsim.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.03.2018 17:26

Antistresové pohupovanie na fitlopte- to je synova špecialita, ten na ňu sadne a hneď nadskakuje. Zato manžel z toho má vždy nervy, lebo ho to rozptyľuje pri pozeraní telky :D

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

09.03.2018 19:44

Práve som rozmýšľala ,že idem kúpiť Fitloptu.. Chodila som na rehabilitáciu ,a zaujalo ma to , koľko cvičení sa dá previesť s ňou. Veľmi dobrá na brušné svaly, okrem iného.. Hlavne na tú moju chrbticu perfektná.. !

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

09.03.2018 20:08

Velmi ma zaujalo kombinovane sedenie

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.03.2018 13:40

to by boli kancelárie s fitloptami

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE