Tehotenstvo, hoc môže byť pre ženu akokoľvek krásnym obdobím, je bez pochýb náročné. Nastávajúca mamička sa musí pripraviť nielen na zmeny svojho tela, ktoré ju časom môžu obmedzovať i v každodenných činnostiach, ale zvládnuť musí aj rôznorodé zdravotné ťažkosti, ktoré sa s tehotenstvom bežne spájajú. Typické sú ranné nevoľnosti, ktoré často pretrvávajú celý deň, ale aj opuchy nôh, zmeny nálad či nedostatok energie. Vo vážnejších prípadoch sa môžu objaviť i väčšie komplikácie.
Aby žena zvládla náročné obdobie tehotenstva o to ľahšie, mala by mať okolo seba svojich blízkych, rodinu či partnera, ktorí ju dokážu podporiť. Čo však v prípade, ak začne byť nastávajúci otecko až príliš solidárny a dokonca dôjde k tomu, že začne pociťovať podobné symptómy ako jeho tehotná partnerka?
Čo je Couvade syndróm?
Počuli ste už niekedy o takzvanom Couvade syndróme? Nejde o žiadne ochorenie či poruchu, skôr by sme mohli hovoriť o veľmi zvláštnom jave, ktorý možno pozorovať u niektorých mužov tehotných žien. Couvade syndróm je často nazývaný aj ako syndróm tehotného otecka, syndróm solidárneho tehotenstva či skrátka solidárne tehotenstvo. Ide o stav, pri ktorom sa u nastávajúceho otca, ktorý je inak zdravý, objavujú prakticky podobné symptómy tehotenstva, ako u jeho tehotnej partnerky.
Výraz couvade je pritom odvodený z francúzsko-baskického slova couver, čo môžeme voľne preložiť ako liahnuť sa alebo sedieť na vajciach. Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že v niektorých kultúrach si tento netradičný a pomerne zvláštny jav vážia a považujú ho za požehnanie. Rituál zdieľaného tehotenstva možno nájsť napríklad u juhoamerických Indiánov z kmeňa Bororo. Tí veria, že simuláciou tehotenstva a prežívaním všetkého, čo žena prežíva počas tehotenstva, môže muž odlákať zlých duchov, ktorí by mohli ublížiť žene i novorodeniatku.
Odporúčame: Toxický stres v tehotenstve by mal byť tabu: Ako vplýva na dieťa?
Ako sa prejavuje syndróm tehotného otecka?
Couvade syndróm sa u muža môže prejavovať prakticky veľmi podobne ako tehotenstvo u ženy. Priebeh však môže byť u konkrétnych mužov sčasti odlišný. U niektorých mužov môže byť prítomných iba pár príznakov, u iných i viac. V niektorých prípadoch bývajú príznaky syndrómu len mierne, no u niektorých pánov naopak aj intenzívne. Couvade syndróm sa pritom začína obvykle prejavovať krátko po tom, čo sa muž dozvie o tehotenstve partnerky, čiže najčastejšie koncom prvého trimestra.
Neraz sa však stáva, že u ženy nepríjemné prejavy tehotenstva počas druhého trimestra ustupujú a podobný jav nastáva aj u muža. Ak sa však príznaky u tehotnej ženy objavujú znova v poslednom treťom trimestri, opäť sa môžu prejaviť aj u nastávajúceho otecka.
Na Couvade syndróm u muža môžu poukazovať nasledujúce príznaky:
-
nevoľnosti, nutkanie na zvracanie,
- zmeny chutí do jedla, netradičné chute,
- nechutenstvo alebo zvýšená chuť do jedenia,
- kŕče v nohách, opuchy končatín,
- pálenie záhy,
- zmeny nálad, úzkosti, depresie,
- zmeny libida, zníženie sexuálnej túžby alebo naopak zvýšená chuť na sex,
- nárast telesnej hmotnosti,
- bolesti chrbta, brucha alebo zubov,
- časté močenie,
- problémy so spánkom.
Kým v bežných prípadoch sprevádzajú Couvade syndróm hlavne nevoľnosti či opuchy, prípadne pár ďalších spomenutých príznakov, v niektorých prípadoch môže mať syndróm vážnejší priebeh. Zriedkavo totiž môže dokonca dochádzať k zmenám hladín hormónov. U muža môže klesať testosterón a rásť estrogén. Objaviť sa môže zvýšená hladina kortizolu, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k stúpaniu prolaktínu, čo môže spôsobiť zväčšenie prsníkov a výtok z bradaviek.
Sú známe príčiny Couvade syndrómu?
Presné príčiny Couvade syndrómu nie sú úplne známe, existujú skôr len dohady o tom, prečo vlastne k tomuto javu u mužov dochádza. Niektorí odborníci predpokladajú, že na vzniku príznakov sa podieľa hlavne psychika a nerovnováha neuromediátorových systémov v mozgu muža. Ďalší odborníci Couvade syndróm označujú ako somatizovanú úzkosť. Pod pojmom somatizácia pritom rozumieme prenesenie psychického napätia do telesnej oblasti. V prípade Couvade syndrómu tak dochádza k tomu, že obavy o vývoj tehotenstva sa u muža navonok prejavujú viacerými fyzickými ťažkosťami.
Ďalšia teória hovorí o tom, že syndróm solidárneho tehotenstva sa vyskytuje najmä z dôvodu prílišnej empatie mužov s tehotnou partnerkou. Medzi možné príčiny a spúšťače syndrómu môžeme okrem toho pridať aj obavy z pôrodu či strach z otcovstva. Vo vyššej miere sa Couvade syndróm vyskytuje v pároch, ktoré sa veľmi dlho snažili o bábätko alebo prekonali potraty, ako aj v prípade prvého tehotenstva. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že Couvade syndróm môže byť výsledkom akejsi žiarlivosti partnera na schopnosť ženy priviesť na svet dieťa.
Odporúčame: Trombofília – u koho sa vyskytuje a čo to pre človeka znamená?
Ako liečiť Couvade syndróm?
Mohlo by sa zdať, že Couvade syndróm je veľmi zriedkavou a ojedinelou záležitosťou. Opak je však pravdou. Ide totižto o pomerne častý jav. V priemere sa príznaky syndrómu tehotného otecka v rozličnej miere vyskytujú asi u 20 % nastávajúcich otcov, teda približne u každého piateho muža, ktorého partnerka je tehotná. Výskyt je však pomerne značne viazaný napríklad aj na geografickú polohu, pričom v niektorých oblastiach (napr. Austrália, Poľsko, Anglicko) je zaznamenaný oveľa vyšší výskyt Couvade syndrómu.
A ako problém so solidárnym tehotenstvom riešiť? Žiadny špecifický liek na Couvade syndróm neexistuje. Príznaky odznejú samovoľne, a to buď už v priebehu tehotenstva ženy, alebo krátko po pôrode. Lekári a psychológovia v prípade výskytu tohto syndrómu odporúčajú hlavne komunikáciu medzi partnermi. Je dôležité hovoriť o tom, ako sa zmení život páru po príchode dieťaťa a uistiť sa, že pár všetko zvládne. Mužom s Couvade syndrómom pomáha, ak sa cítia byť pre ženu v období tehotenstva užitoční a dôležití. Ako sme už spomenuli, s príchodom dieťaťa na svet prejavy syndrómu ustupujú.
Odporúčame: Druhé tehotenstvo – počkať alebo je minimálny vekový rozdiel medzi deťmi ideálny?