Je mnoho ochorení, ktoré by sme mohli zaradiť do kategórie detské choroby. Ide o ochorenia, ktoré sa síce môžu v niektorých prípadoch objaviť aj v dospelosti, no predsa len sú viac bežné skôr v detskom veku. Typickým príkladom sú ovčie kiahne, ktoré prekoná nemalá časť detí. Ak však jedinec neprekoná toto vírusové ochorenie v detstve, môže sa s ním stretnúť v dospelosti. I takzvaná šiesta choroba, prejavujúca sa kožným výsevom, podobne ako spomínané kiahne, sa týka predovšetkým detského veku. Niekedy však môže detičky potrápiť i mliečna chrasta. O aký zdravotný problém ide?
Čo je mliečna chrasta?
Neinfekčné kožné ochorenie sprevádzané zvýšenou produkciou a vylučovaním kožného mazu a tvorbou šupinatých ložísk na pokožke nazývame seboroická dermatitída, alebo tiež skrátene seborea. Toto ochorenie sa objavuje v rôznom veku, pričom môže mať chronický a recidivujúci priebeh, čo znamená, že sa striedajú bezpríznakové obdobia s obdobiami, počas ktorých sa ochorenie prejavuje. Buď začína v období puberty, alebo u dospelých prevažne medzi 20. a 40. rokom života.
Avšak seborea sa neraz objavuje aj v dojčenskom veku. Tento typ seboroickej dermatitídy bežne nazývame aj novorodenecká seborea, alebo ľudovo mliečna chrasta. Ide o veľmi bežný kožný problém v dojčenskom veku. Vo väčšine prípadov sa mliečna chrasta objavuje v prvých troch mesiacoch života bábätka, niekedy môže pretrvávať do konca prvého či druhého roka. U bábätiek sa väčšinou v krátkom čase zahojí a navždy vymizne. Ak však dôjde k opätovnému prepuknutiu prejavov seborey v neskoršom veku, zvyknú sa stále vracať.
Odporúčame: Čo sú autoimunitné ochorenia? Je možné ich vyliečiť?
Ako rozpoznať príznaky mliečnej chrasty u bábätka?
Mliečna chrasta sa prejavuje niekoľkými charakteristickými kožnými príznakmi. Tie sa obvykle vyskytujú primárne na miestach so zvýšenou produkciou mazových žliaz. U malých detí býva postihnutá najmä pokožka hlavy, oblasť fontanely a temeno hlavy, teda vo vlasovej časti. Niekedy sa príznaky objavia aj na ušiach, očných viečkach, okolo obočia či na krku. Miestami výskytu prejavov sa mliečna chrasta sčasti líši od seborey v dospelosti, ktorá sa zvykne prejavovať aj na ďalších častiach tela, napríklad v slabinách a kožných záhyboch, v oblasti pod prsami, pazuchami alebo okolo pupka.
Na mliečnu chrastu u novorodencov poukazujú nasledujúce príznaky:
-
ložiská žltých, belavých, prípadne až hnedastých šupiniek, ktoré slabo priliehajú k pokožke hlavy a odlupujú sa,
- šupinky sú v mnohých častiach skôr mäkké, lepkavé a mastné, miestami však môžu byť aj suchšie,
- niekedy začervenanie pokožky v mieste odlúpenia šupiniek, prípadne tvorba chrastičiek,
- niekedy pocity svrbenia,
- mokvanie či bolesť nie sú bežné.
Je to mliečna chrasta alebo ekzém?
Niekedy je mliečna chrasta u bábätiek ľahko zameniteľná s rozvíjajúcim sa ekzémom, ktorý už spravidla predstavuje vážnejší kožný problém. Prejavy mliečnej chrasty a ekzému môžu byť na prvý pohľad sčasti podobné, no sú medzi nimi isté rozdiely. Ekzém sa zvykne rozvíjať až u starších dojčiat, nie v prvých troch mesiacoch života ako mliečna chrasta.
Kým pri mliečnej chraste sa tvoria spomínané žltkasté mastné šupinky prevažne vo vlasovej časti, ekzém sa prejavuje suchými a ostro ohraničenými suchými ložiskami, ktoré sú začervenané, a to často na lícach, krku aj vnútornej strane končatín. Atopický ekzém býva navyše obvykle sprevádzaný silným svrbením. Či však ide o mliečnu chrastu alebo ekzém, by mal v prvom rade určiť lekár na základe vyšetrení.
Sú príčiny vzniku mliečnej chrasty známe?
Predpokladá sa že prejavy mliečnej chrasty, ako aj seborey vo všeobecnosti, vznikajú hlavne v dôsledku zvýšenej tvorby mazových žliaz a nadprodukcie kožného mazu. Presné príčiny vzniku tohto zdravotného problému však nie sú úplne známe. Je zároveň dôležité zmieniť, že výskyt mliečnej chrasty u bábätka nesúvisí s nedostatkom hygieny či zanedbanou starostlivosťou, tiež nezáleží na tom, či sa dieťa narodilo s vlasmi alebo bez.
Výskyt mliečnej chrasty u bábätiek, ako aj seborey u dospelých, môže súvisieť s premnožením kvasiniek z rodu Malassezia. Tie sa živia mazom na pokožke, pričom sú bežnou súčasťou kožnej mikroflóry. U niektorých jedincov však môže dôjsť k poruche rovnováhy medzi kvasinkami a hostiteľom.
Rozvoj seboroickej dermatitídy môže okrem toho vo všeobecnosti súvisieť s:
-
hormonálnymi výkyvmi,
- poruchami výživy,
- zlým prekrvením pokožky hlavy u dieťaťa,
- oslabením imunitného systému,
- genetickou predispozíciou,
- chladným a suchým prostredím,
- stresom,
- užívaním niektorých liekov.
Odporúčame: Edwardsov syndróm: Ako sa prejavuje a čo zvyšuje riziko ochorenia?
Liečba mliečnej chrasty
Mliečna chrasta nie je vo väčšine prípadov vážnym zdravotným problémom. Ako sme už spomenuli vyššie, jej prejavy hlavne vďaka vhodnej starostlivosti o pokožku bežne vymiznú a pokožka sa pekne zahojí. Ochorenie nie je infekčné a teda nákazlivé, bábätku spravidla ani nespôsobuje výraznejšie ťažkosti. Zvyčajne ide hlavne o estetický problém. Špeciálnejšia liečba býva spravidla potrebná hlavne v neskoršom veku, ak sa seborea pravidelne opakuje, prípadne má u pacienta ťažšiu formu.
Starostlivosť o pokožku bábätka s mliečnou chrastou je však vždy vhodné konzultovať s lekárom, ktorý môže odporučiť niektoré kozmetické prípravky a liečivá či postup ošetrovania kože. V súčasnosti na internete aj v lekárňach sú už dostupné rôzne kozmetické prípravky zamerané na ošetrenie pokožky postihnutej novorodeneckou seboreou, napríklad vo forme šampónov.
Ošetrenie mliečnej chrasty:
-
Problémové oblasti sa ako prvé odporúča natrieť vhodným rastlinným olejčekom (napr. mandľovým) a nechať pôsobiť (pokojne 30 až 60 minút).
- Potom je potrebné odstrániť odumretú epidermu. Vhodným pomocníkom je v tomto prípade mäkučká hustá kefa na vlasy, ktorou uvoľnené šupinky jemne vyčešeme, prípadne možno pokožku jemne umývať prstami. Pozor, šupinky nikdy neodlupujte nasilu, inak môže dôjsť k tvorbe drobných raniek na koži!
- Následne je vhodné vlásky a pokožku šetrne, no dôkladne zmyť vhodným jemným šampónom určeným priamo na starostlivosť o seboroickú pokožku.
- Nakoniec je vhodné vysušenú pokožku podľa potreby natrieť upokojujúcim krémom (napr. nechtíkový krém).
- Ak sa zdravotný stav bábätka nezlepšuje ani po pár týždňoch, prípadne sa ložiská ešte rozširujú alebo krvácajú, návštevu lekára neodkladajte.
Odporúčame: Herpetické vírusy nie sú len pôvodcom oparu. Aké ochorenia spôsobujú?