Svojimi fotografiami zachycuje veľkolepé prírodné scenérie na exotických a odľahlých miestach našej planéty.
Najkrajšie miesta sveta vám priblíži svojim jedinečným pohľadom cez objektív celosvetovo známy, slovenský fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP.
Kedy vo vašom živote nastal moment, kedy ste si povedali že budete fotografom?
Bolo to v roku 2001 kedy vznikla spoločnosť Amazing Planet – tá vznikla pre veľký záujem ľudí, ktorým sa naše fotografie páčili. Človek, ktorý mi robil zväčšeniny mi navrhol, keďže sme už v tej dobe veľa pochodili po svete, aby som si spravil výstavu. Vtedy som to však ešte nebral tak, že zakladáme Amazing Planet a bude to niečo tak veľké. Dovtedy boli naše cesty skôr dovolenky.
Fotili ste aj vo svojom detstve?
Nie. Ako dieťa ma skôr zaujímala kartografia a zemepis, ale nefotil som. Môj otec však robil rodinné albumy, avšak nie profesionálne, ale ako hobby. V čase keď som študoval cestovný ruch sa mi to zapáčilo a začal som si taktiež zakladať albumy a prezentovať fotografie z ciest najbližším. Koncom 90. rokov bolo totiž exotické, keď niekto cestoval do exotickej krajiny. Nebolo to také samozrejmé ako dnes.
Inšpirácia na cestovanie: Jedinečná dovolenka so surf tripom
Skúšali ste niekedy fotiť aj iné žánre napríklad portréty alebo akty?
Nie (smiech). Samozrejme spraviť portrétovku ako dokument nie je veľký problém, ale k portrétu v štúdiu napríklad vôbec neinklinujem. Nebohý Karol Kállay mi povedal: „Filip, však ty už si docielil všetko, tak sa daj na niečo iné...“, ja som sa mu však snažil vysvetliť , že človek nikdy nie je ani dobrý, ani dokonalý, ani najlepší. Posúvam sa a učím na vlastných chybách. Koniec koncov fotenie je pre mňa zábavou, nie je to len práca.
Čo sa týka fotenia - prečo práve príroda?
Je to tým, že ako už ako dieťa ma zaujímal zemepis a keď sa v 90. rokoch otvorili hranice a cestovali sme so Zuzkou do zahraničia, už naše prvé cesty boli o hlavne o prírode a nie o historických pamiatkach a kultúre.
Odporúčame prečítať: Uvažujete o letnej dovolenke? Choďte za dobrodružstvom na Filipíny
Ktorá krajina bola prvá, ktorú ste navštívili?
Z mimo európskych sme začali cestovať do Ázie a prvými krajinami, ktoré sme navštívili bolo Jordánsko, Thajsko, Maledivy a Srí Lanka.
Fotili ste aj v Amerike, Afrike aj na Antarktíde... Ktorá krajina Vás najviac uchvátila a čím?
Nedá sa povedať, že konkrétna krajina je najkrajšia. Uchvátilo nás viacero štátov, kde sa neustále vraciame. Sú to miesta, kde sa dobre cítime, sú dobre zorganizované, príjemné na cestovanie a krajina je fotogenická a nekonečná na námety. Medzi takéto krajiny patrí napríklad Aljaška, západ USA, Havajské ostrovy, Nový Zéland, Austrália, ktorú sú naše srdcovky a potom Island, Namíbia, Patagónia a Kanada. Každý rok sme na miestach, kde sme už boli a druhá polovica našich ciest sú časti krajín, ktoré sme doposiaľ nenavštívili.
Inšpirujte sa: Za dobrodružstvom do Kanady - 6.časť
Tieto cesty musia byť náročné aj na prípravu. Čo všetko zahŕňa takáto príprava pred cestou?
Rezervovať letenky, autá nie je náročné. Náročnejšia je časť, kedy je potrebné získať napríklad povolenia na lietanie alebo fotenie, alebo vybaviť si helikoptéru a nájsť miesta, ktoré sú niečím výnimočné.
Ako získavate prostriedky na vaše cesty, ktoré sú určite finančné náročné? Máte sponzorov?
Sponzorov nemám. Keby som mal, nebol by som nezávislý... Finančné prostriedky mám z predaja svojich kníh, kalendárov, DVD, obrazov na Slovensku, ale aj vo svete. Kolekciu, ktorú máme - Amazing Planet má celkom dobrý úspech, takže nám pokryje všetky výdavky s tým spojené.
Môžu si zákazníci Vaše fotografie zakúpiť?
Samozrejme. Skoro všetky výstavy, na ktoré chodíme sú predajné.
Zažili ste pri fotení aj nebezpečné momenty?
Určite, ale nie je to však nebezpečenstvo vo význame rizika, ale boli to situácie, ktoré sa nedali predvídať. Napríklad v Ugande sme hľadali goriliu rodinu 36 kilometrov, čo nám zabralo celý deň. Gorily si robia hniezdo v korunách stromov, avšak vždy v inej lokalite. Nikdy sa nezdržujú na rovnakom mieste. Rangerovia (sprievodcovia pozn. autora) si poznačia dané miesto a na druhý deň ráno privedú turistov k nim. Toto je však teória ale osobná skúsenosť bola iná. V noci napadol samec cudzej gorilej rodiny samicu našej hľadanej gorilej rodiny, ktorá bola zvyknutá na ľudí. Po bitke sa celá gorilia rodina rozpŕchla do džungle. Takže namiesto toho, aby sme ráno išli na hotové miesto, sme ich museli hľadať, pričom nás napadla cudzia gorilia rodina. S ozbrojenými sprievodcami sme blúdili celý deň avšak nakoniec sa nám podarilo našu goriliu rodinu nájsť.
Odporúčame prečítať: Tajomstvo zdravia, krásy a mladosti z Indie
Ako ste sa na vašich fotografických výpravách dorozumievali s domorodcami? Mali ste tlmočníkov?
Áno, mali. Pre celý svet platí, že ak hľadáte neznáme miesto, ktoré neviete, kde sa nachádza, tak lokálni ľudia sú tí, ktorí vám pomáhajú dané miesto nájsť. Na poslednej ceste sme boli na 18 nepoznaných ostrovoch, ku ktorým patrili napríklad ostrovy Tuvalu, Kiribati, Maršalove ostrovy, Šalamúnove ostrovy a federatívne štáty Mikronézie. Sú to ostrovy, na ktorých nie je žiadne spojenie a žiadna lodná doprava a sú kompletne odrezaní od sveta a na niektorých z nich deti ešte nikdy nevideli belocha, takže to bolo celkom zábavné.
A čo tento rok? Kam sa chystáte?
Začiatkom apríla cestujeme na Floridu a v mája možno pôjdeme do Grónska a na Island. V júni letíme do Toronta, nakoľko budeme mať v Ottawe 9. júna otvorenie výstavy v kanadskom parlamente. Odtiaľ letíme do New Yourku kde si berieme obytné auto a trajektami sa presunieme cez Nove Škótsko na New Foundland a Labradoru. Tam strávime asi mesiac. 11 júna nás čaká otvorenie novej výstavy v rámci celosvetovej konferencie v hlavnej budove OSN, ktorú otvára minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. A v septembri sa na Bratislavskom hrade bude konať krst mojej knihy- Element, do ktorej píše príhovor prezident Andrej Kiska a je akýmsi prierezom mojich najlepších fotografií za posledné roky.
Foto: Filip Kulisev
Viac o krásach našej planéty nájdete na: www.amazing-planet.com