Máte vybitú autobatériu? Nemusíte hneď volať o pomoc

Pre autobatériu je najhorším obdobím začínajúca zima. O to viac, keď udrú prvé mrazy. Vtedy sa na ňu kladú väčšie nároky a môže sa vybiť rýchlejšie ako v lete.

 

Vedeli ste, že pri teplote -18˚Celzia dokáže klesnúť jej výkon až na 40%? Ide o veľkú záťaž na batériu, ktorá sa, ako naschvál, vybije vtedy, keď sa najviac ponáhľame. :-)

 

 

Čo robiť s vybitou batériou?

 

Rozhodne ju nevyhadzujte do smetí, môže ešte priniesť nejaký ten úžitok. Vybitá batéria môže značiť aj spôsob, akým je auto využívané – napríklad jazdením krátkych trás, vyhrievanie sedadiel, rozmrazovanie okien či zapnutá klimatizácia. Problémom môže byť aj rozladený motor bez tesnení, staré sviečky či žhaviče, ale aj zapnuté svetlá po celú noc, z ktorých bude mať partner ráno radosť, a to najmä vtedy, keď má na ňom ísť do práce. :-)

 

Nikto vás, samozrejme, nenúti, aby ste svoje zaužívané spôsoby jazdenia menili. Vhodným riešením preto bude preventívne nabíjanie batérie (okolo dva až štyrikrát ročne). Batériu je potrebné nabíjať vtedy, pokiaľ vám pri meraní napätia na svorkách (bez záťaže) ukazuje menej než 12,3 V. Pokiaľ vám tieto hodnoty nič nehovoria, bude lepšie, ak sa obrátite na svoju polovičku. Ani my, ženy, totiž nemusíme vedieť všetko.

 

 

Odporúčame prečítať: Zlé cesty nám ničia autá - ako neminúť na ich opravu celú výplatu

autobateria

Zdroj: Shutterstock®

Moderné digitálne nabíjačky majú dnes už jednoduché použitie, s ktorými to ľahko zvládneme i my. :-) Stačí, ak ju napojíte na kontakty na batérii a strčíte do elektrickej zásuvky. Ich výhodou je fakt, že po nabití nabíjačka nabíjanie sama ukončí. V prípade, že nad jej kúpou stále váhate alebo neviete, kde nabíjačku kúpiť, navštívte stránku www.motointegrator.sk, kde nájdete viacero druhov nabíjačiek.

 

Odporúčame prečítať: Motorintegrator - Aby bolo vaše auto v plnej sile aj v zime

nabijacky

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je potrebné kúpiť novú batériu?

 

Pokiaľ batéria nejde naštartovať ani po viacerých pokusoch (...a prosbách, aby aspoň ešte dnes spolupracovala) alebo je staršia ako 5 rokov, je potrebné kúpiť novú. Poradiť a posúdiť batériu vám však budú vedieť aj v autoservise, v ktorom vykonajú jednoduchý záťažový test. Ten im napovie či je výmena naozaj potrebná.

 

Čo treba pri kúpe novej batérie vedieť?

 

  • Je potrebné poznať nominálnu hodnotu Ampérhodín
  • Štartovací prúd batérie
  • Rozmery batérie

 

 

Odporúčame prečítať: 9 bezplatných rád ako jazdiť na jeseň bezpečne

baterie

Zdroj: Shutterstock®

Zvýšenú pozornosť taktiež venujte krytu batérie. Ten slúži na to, aby vysoká teplota motora batériu zbytočne neprehrievala a aby sa z nej tak neodparovala voda.

 

Kde batériu kupovať?

 

V špeciálnych obchodoch alebo v sieťach autorizovaných servisov, v ktorých vám ochotne poradia. 

 

Užitočné typy

 

  • Pred kúpou skontrolujte označenie výrobcu, dátum životnosti, trvanie záruky batérie
  • Batérie si nekupujte vopred do zásoby
  • V prípade, že autom jazdíte málo, batériu dobíjajte raz za mesiac

 

 

Odporúčame prečítať: Čo by mali aj ženy vedeť o pneumatikách

bateria auto

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Zlyhala vám už niekedy autobatéria? 

 

Zdroj foto:

www.topspeed.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.05.2016 13:39

ja sice nie som sofer, ale poznam tento problem z rodiny

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.